آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ , Tuesday 24 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 4462
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ دی, ۱۳۹۳ - ۰۵:۳۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  الحاق مجمع مشورتی خاتمی و شورای هماهنگی اصلاحات در سال ۹۴

  آوای شمال/ احمد حکیمی‌پور رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی اصلاحات بعد از ظهر امروز در نشست خبری در پاسخ به سؤالی درباره پذیرش عضویت حزب اتحاد ملت ایران در این شورا، گفت: ملاک پذیرش ما در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات تأیید کمیسیون ماده ۱۰ احزاب و وزارت کشور است. وی در خصوص همایش سراسری اصلاح‌طلبان گفت: […]

  آوای شمال/ احمد حکیمی‌پور رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی اصلاحات بعد از ظهر امروز در نشست خبری در پاسخ به سؤالی درباره پذیرش عضویت حزب اتحاد ملت ایران در این شورا، گفت: ملاک پذیرش ما در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات تأیید کمیسیون ماده ۱۰ احزاب و وزارت کشور است.

  وی در خصوص همایش سراسری اصلاح‌طلبان گفت: ما سال‌هاست نشست درونی برگزار نکردیم، اما دوره‌ای که دولت تدبیر و امید بر سر کار آمد، امید و آرامش بیشتر شد، بنابراین زمینه برگزاری کنگره‌های احزاب اصلاح‌طلب به‌تدریج فراهم شد و ما نیز برای ارزیابی شرایط امروز قرار است همایش سراسری اصلاح طلبان را در روز پنجشنبه برگزار کنیم و هدف ما هم‌فکری و هم‌اندیشی پیرامون مسائل جاری کشور و افزایش ضریب همبستگی و اتحاد درون اصلاح‌‌طلبان است.

  رئیس دوره‌ای شورای هماهنگ اصلاحات در خصوص وحدت اصلاح‌طلبان، گفت: وحدت اصلاح‌طلبان روز به روز بهتر و بیشتر می‌شود و آنها با توجه به تجارب گذشته و بازنگری در مسائل به‌سمت وحدت پیش می‌روند و دغدغه ما نیز این است که وحدت‌مان از سال ۹۲ چند پله جلوتر برود.

  حکیمی‌پور با بیان “دغدغه ما برگزاری همایش اصلاح‌طلبان است” گفت: برگزاری این همایش برای ما مهم است، چرا که برخی اوقات جنجال به راه می‌افتد و اصل کار را زیر سؤال می‌برند، اما ما تلاش می‌کنیم برنامه‌های خود را اجرایی کنیم.

  وی در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم مبنی بر چگونگی بررسی طرح ائتلاف ملی اصلاح‌طلبان در همایش سراسری، گفت: طرح ائتلاف ملی اصلاح‌طلبان چند ماه پیش در شورای هماهنگی اصلاحات طرح شد و نظرات گروه‌ها و احزاب مختلف نیز در مورد این طرح گرفته شد. این طرح را حزب مردم‌سالاری ارائه کرده و نتیجه این طرح برگزاری همایش اصلاح‌طلبان بود. ضمن اینکه این همایش مقدمه وحدت اصلاح‌طلبان است.

  رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی اصلاحات ادامه داد: ما در سه سطح افزایش میزان مشارکت حداکثری مردم در انتخابات، رفع موانع و حضور سلایق مختلف در انتخابات و انسجام و وحدت اصلاح‌طلبان کار را جلو می‌بریم.

  حکیمی‌پور در پاسخ به این پرسش “نقش و پایگاه شورای مشورتی محمد خاتمی در تصمیم‌سازی برای اصلاح‌طلبان در انتخابات را چگونه می‌بینید؟” گفت: در شورای هماهنگی اصلاحات گروه‌های رسمی حضور دارند، یعنی آنجا اشخاص حقوقی هستند، اما در مجمع مشورتی خاتمی افراد با شخصیت حقیقی شرکت دارند و بسیاری از اعضا در این دو گروه مشترک هستند و بحث‌های مشترکی نیز صورت می‌گیرد و همسو و هم‌راستا هستند.

  وی ادامه داد: پس از عید نوروز مجمع مشورتی خاتمی و شورای هماهنگی اصلاحات به نقطه الحاق می‌رسند؛ البته آقای عارف نیز جلساتی برگزار می‌کند و گروه‌های بیرون از شورای هماهنگی نیز جلساتی دارند. جهت‌گیری به این سمت پیش رفته که به نقطه مشترک برسیم و ما می‌خواهیم طیف اصلاح‌طلب به جایی برسد که یک لیست مشترک، یک صدا و یک هدف داشته باشد.

  رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی اصلاحات در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا حزب اتحاد ملت ایران که حزب بدل مشارکت است می‌تواند در شورای هماهنگی اصلاحات عضو شود، گفت: از نظر ما نظام جمهوری اسلامی ایران قانون احزاب دارد و این قانون اجازه اعطای مجوز به همه مردم ایران را داده است؛ در دوره آقای روحانی کمیسیون ماده ۱۰ احزاب فعال شده و مجوز جدید به طیف اصولگرا و اصلاح‌طلب می‌دهد و ما این را به فال نیک می‌گیریم. ما به‌عنوان شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با توجه به اساسنامه هر تشکل اصلاح‌طلبی که پروانه فعالیت کمیسیون ماده ۱۰ و وزارت کشور را بگیرد می‌تواند از شورا درخوست عضویت کند.

  حکیمی‌پور یادآور شد: درخواست عضویت در شورای هماهنگی اصلاحات به کمیته سیاسی می‌رود و کمیته سیاسی نظر خود را به شورا اعلام می‌کند؛ با توجه به اینکه قرار است همایش سراسری اصلاح‌طلبان برگزار شود، فرصت ارائه گزارش توسط کمیته سیاسی فراهم نشده، اما این کمیته بررسی‌های خود را انجام می‌دهد.

  وی افزود: شورای هماهنگی اصلاحات با رویکرد وحدت بین اصلاح‌طلبان تلاش دارد تا تمام اصلاح‌طلبان را پوشش دهد تا با یکدیگر کار کنند و معیارهایی که ما برای عضویت داریم این است که اولاً مشی اصلاح‌طلبی را در مرامنامه خود داشته باشند و آن گروه توان اصلاحات در صحنه سیاست را داشته باشند، ضمن اینکه باید دوسوم رأی اعضا را کسب کنند.

  رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی اصلاحات ادامه داد: ما سازوکاری گذاشته‌ایم که برای انتخابات بتوانند به جبهه اصلاحات کمک کنند و در زمینه فعالیت‌های انتخاباتی وارد کار شوند و بتوانیم از توان آنها استفاده کنیم. کسی که قانون برای منع فعالیت اجتماعی و سیاسی‌اش وی را محکوم نکرده، در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حق طبیعی فعالیت سیاسی دارد و این موضوع را وزارت کشور بررسی می‌کند که آیا فرد به‌لحاظ قانونی صلاحیت دارد یا خیر، بنابراین ملاک ما تأیید کمیسیون ماده ۱۰ احزاب و وزارت کشور است.

  حکیمی‌پور در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه مجوزگیری حزب ندا از شورای هماهنگی اصلاحات در چه مرحله‌ای است، گفت: این حزب دو درخواست به‌صورت همزمان به شورای هماهنگی اصلاحات و کمیته انتخابات شورا ارائه کرده و عضویت این تشکل در شورای هماهنگی باید بعد از صدور پروانه انجام شود و وزارت کشور نیز بعد از برگزاری اولین کنگره به آنها پروانه می‌دهد، لذا هر دو درخواست در حال بررسی است و هیچ کدام نهایی نشده است.

  برچسب ها :

  نظرات