آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 21 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 4439
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ دی, ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی > فرهنگی
 •   

  ایران از نظر ساختار حفظ حقوق بشر در میان کشورهای جهان جایگاه ممتازی دارد

  آوای شمال/ کاظم غریب‌آبادی معاون ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در مراسم رونمایی از سند جامع نقض حقوق بشر در آمریکا که در دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: بزرگ‌ترین ظلمی که در حق حقوق بشر انجام شده، این است که کشورهای غربی و آمریکایی که از ناقضان حقوق بشر هستند کاری کردند که جامعه […]

  آوای شمال/ کاظم غریب‌آبادی معاون ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در مراسم رونمایی از سند جامع نقض حقوق بشر در آمریکا که در دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: بزرگ‌ترین ظلمی که در حق حقوق بشر انجام شده، این است که کشورهای غربی و آمریکایی که از ناقضان حقوق بشر هستند کاری کردند که جامعه بین‌الملل وقتی واژه مقدس حقوق بشر را می‌شنوند فکر می‌کند این کشورها تنها حامیان حقوق بشرند و دیگر کشورها نقض‌کنندگان و متهمان حقوق بشر هستند.

  وی افزود: اقدام دیگری که این کشورها انجام دادند این بود که واژه انرژی هسته‌ای را مترادف صلاح هسته‌ای کردند.

  معاون ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با اشاره به اینکه اعتقاد به حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران به نگاه دینی و اسلامی موجود در کشورمان برمی‌گردد، گفت: کشورهای غربی خود را حامیان حقوق بشر می‌دانند، در حالی که حقوق بشر پدیده تقریبا جدیدی است که پس از جنگ جهانی دوم و پس از کشتار وسیع کشورهای حاضر در این جنگ به وجود آمد و این کشورها پس از کشتارهای فراوان به دنبال ایجاد ساختاری در زمینه حقوق بشر افتادند.

  غریب‌آبادی ادامه داد: نگاه به پدیده حقوق بشر و جایگاه زنان در نگاه فیلسوفان و اوراق به جامانده از غرب در گذشته وجود ندارد و این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران به دلیل اعتقاد به دین اسلام که به مسئله کرامت انسانی و عزت انسان‌ها می‌پردازد از سال‌ها پیش به این مسئله تأکید داشته است.

  وی ادامه داد: تفاوت رویکرد حقوق بشر غرب با اسلام در این است که حقوق بشر به عنوان امری ذاتی به انسان‌ها داده شده، اما کشورهای غربی آن را برمبنای قراردادها تعریف می‌کنند.

  معاون ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با اشاره به اینکه قرار دادن حقوق بشر در مقابل اسلام از انحرافات و ظلم‌هایی است که در حق اسلام و حقوق بشر می‌شود، خاطرنشان کرد: حرکت‌هایی که به نام اسلام از سوی برخی گروه‌های تکفیری انجام می‌شود به دلیل رویکرد اسلام نیست و ما این گروه را مسلمان نمی‌دانیم.

  غریب‌آبادی با اشاره به دستاوردهای حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، تأکید کرد: قانون اساسی ما در زمینه حفظ حقوق شهروندی از مترقی‌ترین قوانین کشورهای دنیا به شمار می‌رود. پیشرفته‌ترین قانون‌ها برای حفظ حقوق بشر در ایران اجرا می‌شود و براساس قانون اساسی ساختارهای مختلفی در این زمینه از جمله حقوق بشر قوه قضائیه، کمیسیون‌های مختلف مجلس در همین راستا در ایران شکل گرفته است.

  وی تأکید کرد:  ایران از نظر ساختار حفظ حقوق بشر در بین کشورهای جهان در جایگاه ممتازی است و این در حالی است که کشورهای غربی بیشترین توجهی که از نظر ساختاری به این مقوله دارند این است که اقدام به ایجاد یک نهاد ملی برای حمایت از حقوق بشر کرده‌اند.

  معاون ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با اشاره به اینکه حقوق بشر مفهوم جامعی است که شامل بخش‌های حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی می‌شود، گفت: کشورهای غربی حقوق بشر را تنها توجه به حقوق مدنی و سیاسی می‌دانند و این در حالی است که از نظر ما این مفهوم در همه بخش‌ها وجود دارد.

  غریب‌آبادی با اشاره به اهمیت آزادی بیان در ایران، گفت: وجود بیش از شش هزار نشریه و بیش از ۱۲۰ خبرگزاری و سایت اطلاع‌رسانی نشان‌دهنده توجه به امر آزادی بیان در کشور ماست و این در حالی است که این حجم از فعالیت‌های رسانه‌ای را در کشورهای دیگر شاهد نیستیم.

  وی در همین زمینه خاطرنشان کرد: مدعیان حقوق بشر، به وجود آزادی بیان در کشورهای غربی تأکید دارند، در حالی که آزادی بیان به طور مطلق در این کشورها وجود ندارد و رسانه‌های آنها خط خبری تعیین شده دولت را پیگیری می‌کنند، اما رسانه‌ها در ایران از آزادی بیان برخورداند و به راحتی انتقاد می‌کنند.

  معاون ستاد حقوق بشر قوه قضائیه افزود: برگزاری انتخابات در ایران گویای جایگاه عدالت قضایی در ایران است و در حالی که قضات و دیوان عالی سایر کشورها توسط رئیس‌جمهور این کشور انتخاب می‌شود، اما در ایران قوه قضائیه به طور نهادی کامل مستقل عمل می‌کند.

  غریب‌آبادی ادامه داد: با وجودی که حقوق بشر در چنین شرایطی در ایران قرار دارد، اما کشورهای غربی از برخی کشورهای منطقه که انتخابات آزاد ندارند حمایت می‌کنند و وضعیت حقوق بشر در این کشورها مورد سوال نیست و هیچ قطعنامه‌ای در زمینه حقوق بشر دریافت نکرده است.

  وی با بیان اینکه ایران در طی سالیان گذشته به دفعات مورد نقض حقوق بشر از سوی کشورهای غربی و به خصوص مدعیان حقوق بشر قرار گرفته است، گفت: جنگ تحمیلی ۸ ساله با جمهوری اسلامی ایران، تحریم‌های ظالمانه و وجود ۱۷ هزار شهید ترور در ایران نشان دهنده نقض حقوق میلیونی ایران توسط مدعیان حقوق بشر است.

  معاون ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با اشاره به موارد نقض حقوق بشر در قلمرو فعالیت و حکومت دولت آمریکا در این کشور، گفت: در سال ۲۰۱۴ شاهد سه نقض گسترده حقوق بشر در آمریکا بودیم که نقض حقوق سیاه‌پوستان مهمترین و بزرگ‌ترین این موارد است.

  غریب‌آبادی با اشاره به انتشار گزارش سنا در مورد اقدامات سازمان سیا در مبارزه با تروریسم، گفت: اگر سیا با تروریسم مبارزه می‌کرد تنها ۷ درصد این سند منتشر نمی‌شد که این مسئله خود نشان‌دهنده نقض حقوق بشر در آمریکاست.

  وی گفت: گزارش منتشر شده بخشی از فعالیت‌های سیا نشان‌دهنده وجود آزار و اذیت و شکنجه در مقابله با زندانیان بیش از حد و مغایر با تعهدات آمریکاست.

  معاون ستاد حقوق بشر قوه قضائیه افزود: وجود بیش از دو هزار و ۷۰۰ زن و کودک در جنگ رژیم‌صهیونیستی با غزه نیز مورد دیگری از نقض حقوق بشر آمریکا در سال ۲۰۱۴ است.

  غریب‌آبادی با اشاره به اینکه اقدامات داعش و گروه‌های تکفیری از موارد دیگر فعالیت‌های نقض حقوق بشر آمریکاست، ادامه داد: آمریکا و کشورهای غربی با حمایت از افراطی‌گری‌های داخل منطقه و داعش نشان دادند نسبت به مقوله حقوق بشر نگاه ابزاری دارند و به این دلیل کشورهای مستقل با تهمت‌های واهی فشار می‌آورند.

  وی با اشاره به اینکه بی‌توجهی به تفاوت‌های فرهنگی از مواردی است که در زمینه حقوق بشر از سوی این کشورهای مدعی حقوق بشر مطرح می‌شود، گفت: ۱۹۳ کشور در این جهان حضور دارند که هر کدام فرهنگ خاصی را دارند، اما این کشورها به دنبال تحمیل استانداردهای خود به سایر کشورها هستند و نسبت به مقوله فرهنگی آنها بی‌تفاوت بودند.

  معاون ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ادامه داد: کشورهای غربی و مدعی حقوق بشر نگاه امنیتی به این مسئله دارند که همین نگاه باعث انحرافاتی در آن سوی جهان شده که یکی از آنها اقدامات ناتو در حوادث کشوری مانند لیبی است که براساس این دخالت کشتار فراوانی در لیبی صورت گرفت که رقم آن حتی از زمان قذافی بیشتر بوده است.

  وی با بیان اینکه حقوق بشر مورد سوءاستفاده کشورهایی با عنوان حامی حقوق بشر قرار گرفته است، گفت: همان‌طور که رهبر انقلاب گفتند اگر هر کشوری ادعای حقوق بشر داشته باشد، آمریکا چنین حقی ندارد، لذا ما مدعی حقوق بشر هستیم و در برابر تهمت‌های غرب در مقابل ایران دفاع می‌کنیم.

  برچسب ها :

  نظرات