آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ , Sunday 22 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 44188
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ بهمن, ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۱
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  رئیس سابق سازمان هواپیمایی کشوری افشا کرد

  خرید ایرباس۳۲۰با دو برابر قیمت

  رئیس سابق سازمان هواپیمایی کشوری گفت: قیمت یک فروند هواپیمای ایرباس 320 صفرکیلومتر در کارخانه 80 میلیون دلار است. در حالیکه همین هواپیما را در بازار آزاد می‌توان با نصف قیمت تهیه کرد.

  آوای شمال/ رضا نخجوانی با اشاره به اینکه ورود دولت به خرید هواپیما شائبه‌های مختلفی را به وجود آورده است، اظهار داشت:‌ دولت باید اعتبار ۲۵۰ میلیون دلاری متناسب با ساختار و ایمنی ایرلاین‌ها را در نظر می‌گرفت و با تعیین مهلت یکساله، از آنها می‌خواست تا ناوگان خود را ظرف ۱/۵ سال به سن ۱۰ سال کاهش دهند.

  از قرار معلوم، تفاهم‌نامه اولیه خرید ۱۱۴ فروند هواپیمای ایرباس به ارزش بیش از ۲۰ میلیارد دلار در سفر رئیس جمهوری اسلامی به فرانسه به امضا رسیده است.

  نخجوانی در گفت‌وگو با نسیم بیان داشت: تزریق چنین سرمایه هنگفتی توسط دولت، جایی برای رقابت بخش خصوصی با دولت نمی‌گذارد و این اقدام، عدول از سیاست‌های کلان کشور در روند خصوصی‌سازی است.

  وی افزود: در فرایند خرید ۱۱۸ فروند هواپیما، قرار شده که از فاینانس خارجی استفاده شود و دولت در واقع تضمین این تعداد خرید هواپیما را برعهده خواهد داشت و بازپرداخت این مقدار بدهی بر دوش خود شرکت‌های هواپیمایی خواهد بود.

  نخجوانی با بیان اینکه برای خرید هر فروند هواپیما دست‌کم ۶۰ میلیون دلار اعتبار صرف خواهد شد، ادامه داد: با وضعیت اقتصادی کنونی و با نرخ‌های موجود، ایرلاین‌ها به هیچ‌وجه نمی‌توانند اقساط آن را بازپرداخت کنند.

  رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری، وجود ناوگان با سن بالا را منجر به ایجاد افزایش هزینه تعمیر و نگهداری و مشکلات ایمنی برای کشور دانست و تاکید کرد: کاهش اصلاح سن ناوگان امری ضروری است.

  به گفته این کارشناس حمل و نقل هوایی، سن هواپیماها- حتی در آمریکا و یا کشورهای غربی که خود سازنده هواپیما هستند یا حتی کشور امارات متحده عربی- صفر کیلومتر نیست.

  وی افزود: بهتر است اعتبار بیش از ۲۰ میلیارد دلاری برای خرید هواپیما در کشور، صرف جوان‌سازی ناوگان هواپیمایی شود تا سن ناوگان را به ۱۰ سال کاهش دهد نه به صفر کیلومتر.

  وی با اشاره به این که توجه به زیرساخت صنعت هواپیمایی تنها با نوسازی ناوگان هواپیمایی محقق نمی‌شود، تصریح کرد، توسعه زیرساخت‌های فرودگاهی در کنار توسعه ناوگان هواپیمایی شرایط مطلوب را به کل صنعت به دنبال خواهد داشت.

  رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری، با ذکر مثالی تصریح کرد: چنانچه هواپیمای ایرباس ۳۸۰ در لیست مذاکرات خرید باشد این هواپیما فقط توانایی نشست و برخاست در فرودگاه امام خمینی(ره) را خواهد داشت و فرودگاه دیگری در کشور وجود ندارد که توانایی نشست و برخاست این گونه از هواپیما را داشته باشد.

  وی افزود: ورود دولت به خرید این تعداد هواپیما برای یک شرکت دولتی چون «هما»، مغایر با اصل خصوصی‌سازی بوده و مفهوم هزینه کردن ۲۰ میلیارد دلار خرید هواپیما برای «هما» این است که دولت خصوصی‌سازی را در صنعت حمل و نقل هوایی به فراموشی سپرده است.

  رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: معلوم نیست دولت برای خرید این تعداد هواپیما بر روی چه قیمتهایی توافق کرده درحالی که یک فروند هواپیمای ایرباس ۳۲۰ صفر کیلومتر در کارخانه ۸۰ میلیون دلار است اما همین هواپیما را در بازار آزاد می‌توان با نصف قیمت خریداری کرد.

  وی نتیجه‌گیری کرد: اگر به جای ورود دولت به بحث خرید هواپیما، بخش خصوصی با تضمین‌های لازم وارد چرخه خرید می شد، با مبلغ یک دهم رقم مطرح شده، صنعت حمل و نقل زیر و رو می‌شد.

  نخجوانی، با بیان اینکه، جدای از بحث نوسازی ناوگان- که با مشکلات تحریم مواجه بوده- بحث آموزش نیروی انسانی و تخصیص منابع و مدیریت درست، ارتباطی به موضوع تحریم‌ها ندارد، افزود: نوسازی ناوگان ۲۰ درصد مشکلات صنعت حمل و نقل هوایی را حل خواهد کرد و ۸۰ درصد مشکلات مابقی مربوط به سوءمدیریت است، بنابراین چنانچه ناوگان هم نوسازی شود مشکلات قبلی همچنان پابرجاست.

  وی تائید کرد: در کنار توسعه ناوگان، دولت باید بر توسعه زیرساخت‌های انسانی و فرودگاهی هم بپردازد، زیرا در ابتدا باید ساختارهای حمل و نقلی آماده باشد و بعد وسیله وارد آن شود.

  رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: در دو سال گذشته، دولت تلاش کرده تا مشکلات مذکور را حل کند اما متاسفانه نتایج خوبی در صنعت حمل و نقل هوایی به دست نیاورده است.

  وی با اعلام اینکه دولت نباید از اصول حاکم بر اقتصاد و رویکردهای مبتنی بر خصوصی‌سازی عدول کند، گفت: دولت با ورود به خرید هواپیما، از این سیاست‌ها عدول کرده و با تزریق چنین پول هنگفتی به خرید بخش دولتی، مغایر اصل خصوصی‌سازی و اهداف کلان اقتصاد کشور رفتار کرده است.

  نخجوانی با اعلام اینکه با این اقدام دولت، بخش خصوصی توان رقابت را با بخش دولتی نخواهد داشت، تصریح کرد: در صورت بی‌توجهی به توسعه زیرساخت‌ها، با وجود ورود ۱۱۸ فروند هواپیما، در ۱۰ سال آتی، مشکلات دیگر همچنان پابرجاست.

  رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری، از عدم توجه دولت به مشورت گرفتن از تشکل‌های تخصصی صنعت حمل و نقل هوایی انتقاد کرد و گفت: متأسفانه درهیچ یک از دستگاه‌های مربوطه، رویکرد استفاده از نقطه نظرات کارشناسان حمل و نقل هوایی مورد توجه قرار نگرفت در صورتی که با استفاده ازنظرات آنها حل مشکلات به مراتب آسان‌تر می‌شد.

  برچسب ها :

  نظرات