آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 21 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 4320
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ دی, ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  مطهری نباید نطقش را ادامه می داد/برخورد نمایندگان با او باعث بدبینی به مجلس شد

  آوای شمال/ صحن علنی مجلس شورای اسلامی روز گذشته و به هنگام نطق میان دستور آقای علی مطهری برای لحظاتی از شرایط عادی خارج و در نهایت مجلس برای دقایقی تعطیل شد. این حادثه اتفاق زیبنده ای نبود. آقای مطهری در نطق خود به برخی مسائل سیاسی و غیر سیاسی روز کشور اشاره داشتند از جمله […]

  آوای شمال/ صحن علنی مجلس شورای اسلامی روز گذشته و به هنگام نطق میان دستور آقای علی مطهری برای لحظاتی از شرایط عادی خارج و در نهایت مجلس برای دقایقی تعطیل شد. این حادثه اتفاق زیبنده ای نبود. آقای مطهری در نطق خود به برخی مسائل سیاسی و غیر سیاسی روز کشور اشاره داشتند از جمله اینکه یک بار دیگر مواضع خود درباره حبس و حصر را تکرار کردند. ادعای مطهری این بود برای تعیین تکلیف این موضوع باید محکمه‌ای تشکیل شده و دادگاه در این باره حکم بدهد. اما بر خلاف جلسات معمولی و عادی مجلس تعدادی از نمایندگان مجلس نسبت به این بخش از نطق وی بشدت اعتراض کردند و شعارهایی علیه وی سر دادند. با این همه آقای مطهری بر ادامه نطق خود اصرار ورزید و همین مسأله خشم و عصبانیت معترضان را در پی داشت. تعدادی از آنها جلوی تریبون جمع شدند و برخی حرف‌های پرخاشگرانه بر زبان آوردند. آقای ابوترابی فرد رئیس جلسه هم هر چه تلاش کرد نظم جلسه بر هم نخورد موفق نشد و ابتدا نصایحی را خطاب به آقای مطهری بیان کرد و سپس اعلام تنفس داد و مجلس برای دقایقی تعطیل شد. بعد از شروع به کار مجدد مجلس آقای مطهری بالاخره نطق خود را در میان همهمه و شعارهای معترضان به پایان رساند.
  چنین اتفاقی گرچه در پارلمان های گذشته تکرار شده بود اما در مجلس نهم امری بی سابقه و دور از انتظار به نظر می رسد.
  از یک سو این انتقاد به آقای مطهری وارد است که بر ادامه نطق خود در آن شرایط خاص اصرار کرد، اما از سوی دیگر رفتار نمایندگان معترض به هیچ وجه قابل دفاع نیست. آقای مطهری از منظر یک نماینده تأکید دارند که دادگاه قانونی باید موضوع حبس و حصر را تعیین تکلیف کند. نطق میان دستور حق نمایندگان است و اگر قرار باشد نمایندگانی که مدافع حق آزادی بیان هستند در برابر هر نطق مخالفی این گونه واکنش نشان دهند و مانع از بیان مواضع او شوند، تصویر مناسبی از چهره پارلمان به افکار عمومی نشان داده نمی شود و به تعبیری موکلان و مخاطبان مردمی را بدبین می سازد. نگرانی از این است که آنچه در جلسه علنی دیروز مجلس رخ داد سوژه مناسبی در اختیار محافل مخالف نظام قرار دهد تا به بهره برداری از این قبیل حوادث بپردازند. نمایندگان مجلس در این مواقع باید تحمل نشان دهند و اجازه دهند ناطق حرفش را بزند و بعد اگر مخالفتی داشتند در چارچوب‌ها و شیوه‌های تعریف شده اعتراض خود را بیان می‌کردند چنانچه آقایان مرندی و جهانگیرزاده بعد از آقای مطهری در نطق میان دستور پاسخ وی را دادند. این روزها که توصیه‌ها به وحدت در کشور فراوان دیده می‌شود، سزاوار است نمایندگان مجلس هم در عمل به وحدت اهتمام داشته باشند. لازمه وحدت تحمل یکدیگر و پیگیری تخلفات از مسیرهای قانونی است.

  برچسب ها :

  نظرات