آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ , Tuesday 24 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 4236
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ دی, ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۹
 • شما اینجا هستید :حوادث
 •   

  ۶۰هزار میلیارد تومان قاچاق در سال ۹۲/حجم قاچاق دو برابر بودجه عمرانی

  آوای شمال/ حبیب الله حقیقی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت موضوع قاچاق و جایگاه مخرب آن در کشور گفت قاچاق بر تجارت قانونی، سرمایه گذاری، اشتغال و مباحث اقتصادی کشور اثرات مخربی دارد به طوری که اگر بخواهیم بر طرح های کلان اقتصادی و خروج از […]

  آوای شمال/ حبیب الله حقیقی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت موضوع قاچاق و جایگاه مخرب آن در کشور گفت قاچاق بر تجارت قانونی، سرمایه گذاری، اشتغال و مباحث اقتصادی کشور اثرات مخربی دارد به طوری که اگر بخواهیم بر طرح های کلان اقتصادی و خروج از رکود متمرکز شویم بدون پرداختن به موضوع قاچاق و از بین بردن آن نمی توانیم از مسایل اقتصادی و شرایط سخت آن عبور کنیم چرا که قاچاق گره ای عمده در هر حرکت مثبت برای بهبود وضعیت اقتصادی است.

  به گفته وی: در سال ۹۲ برآورد حجم قاچاق ۲۰ میلیارد دلار بوده است که این رقم معادل ۶۰ هزار میلیارد تومان می شود. این در حالی است که بودجه عمرانی ۳۰ هزار میلیارد تومان است و ناگفته پیداست که حجم قاچاق دوبرابر کل بودجه عمرانی کشور ماست.

  حقیقی گفت: اگر بتوانیم با کاهش حجم قاچاق موانع توسعه ای را برطرف کرده و بودجه عمرانی را به موقع تامین کنیم طرح های عمرانی به سامان می رسد و این امر خود موجب رونق عمده ای در موضوعات اقتصای می شود.

  وی گفت: قاچاق آثار مخربی بر مسایل اجتماعی از جمله اشتغال و بی کاری دارد؛ برآوردها در حوزه اشتغال به گونه ای است که گفته می شود با ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می شود شغل ایجاد کرد حال تصور کنید که با درآمدهای حاصل از قاچاق چه میزان اشتغال می توان بوجود آورد.

  حقیقی گفت :حجم کالاهای قاچاق در سال ۹۲ که از طریق مبادی غیر رسمی و از ده معبر وارد کشور شده رقمی معادل ۱/۳ میلیارد تومان است که از طریق کوله بران صورت گرفته است؛ با این رقم می توان ۱۷۵ هزار شغل در کشور ایجاد کرد.

  وی با تاکید بر این که بی کاری منشا بسیاری از مفاسد محسوب می شود گفت : قاچاق در حوزه فرهنگی نیز نقش دارد و این همان چیزی است که با عنوان تهاجم فرهنگی موضوعیت  پیدا می کند .

   وی سلامت محوری را نیز یکی دیگر از موضوعاتی دانست که دست خوش آثار مخرب قاچاق می شود و افزود: در حوزه ورود دارو و لوازم بهداشتی به صورت قاچاق صدمات و آثار ناشی از آن غیرقابل جبران است.

  حقیقی تاثیر قاچا در بحث سبک زندگی را نیز مهم برشمرد و گفت: در بعضی از مناطق کشور براساس سودهای بادآورده از طریق قاچاق سوخت گزارشاتی وجود دارد که حتی نوجوانان آینده و شغل خود را در این امر دانسته و می خواهند در آینده به سراغ این شغل بروند.

  رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ریاست جمهوری گفت: قاچاق در مباحث امنیتی نیز تاثیر می گذارد تا جایی که بر اساس گزارشات  حتی قسمتی از منابع مالی حمایتی از گروه های تروریستی چون داعش از طریق قاچاق صورت می گیرد؛ در شرایط حاضر باید تاثیرات مخرب قاچاق جدی گرفته شود و این یک ضرورت است.

  به گفته وی قاچاق متاثر از عوامل متعددی چون مشکلات فرآیندهای رسمی واردات و صادرات رسمی کشور است به طوری که فرآیندهای رسمی تسهیلاتی نبوده و بیشتر ممانعتی است و حتی از نظر زمان، هزینه اسناد، تعرفه، تعدد سازمان ها در صادرات، تعدد قوانین و بعضا ضد و نقیض بودن این قانون ها موجب  گزایش  افراد به سمت قاچاق می شود.

  وی افزود هزینه های صادرات و واردات قانونی ۱۷ درصد است، در حالی که هزینه های قاچاق کالا تنها ۴/۶ درصد است پس در این شرایط مسیر قاچاق از مسیر قانونی به صرفه تر است.

  به گفته حقیقی برای از بین بردن سود آوری قاچاق برای قاچاقچیان سوخت و کالا و ارز  باید هزینه های فرایندهای رسمی را کاهش دهیم تا قاچاق به صرفه نباشد.

  برچسب ها :

  نظرات