آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ , Thursday 19 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 41680
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ دی, ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۰
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  رکورد واردات از چین شکسته شد!/عکس‌نوشت+اسناد

  واردات کالا از چین در نیمه دوم سال 92 کمی بیش از 6 میلیارد دلار، در 12 ماه سال 93 بیش از 12.7 میلیارد دلار و در 8 ماهه نخست امسال نزدیک به 6.8 میلیارد دلار بوده است که مجموع آن به 25.5 میلیارد دلار می‌رسد.

  آوای شمال/ اقتصاد مقاومتی آرمانی که در این دولت تا به اینجا فقط در حد آمال و آرزوها مانده است، شعارها و وعده‌های ناتمام مسئولان دولت در زمینه بهبود اقتصاد و عملی‌کردن اوامر رهبر معظم انقلاب درباره اقتصاد مقامتی، رکود بی‌سابقه اقتصادی را در بازار کشور رقم زده است.

  سایت مشرق در مطلبی به مقایسه واردات کالا از چین در دو دولت گذشته و دولت حاضر پرداخته است که به شرح زیر است:

  واردات کالا از چین در ۲۶ ماه نخست دولت از ۲۵ میلیارد دلار فراتر رفت. بر اساس آمار گمرک، از ابتدای مهرماه سال ۱۳۹۲ تا پایان آبان‌ماه ۱۳۹۴ مجموع واردات کالا از چین به ۲۵٫۵ میلیارد دلار رسیده است.

  مطابق این آمار، واردات کالا از چین در نیمه دوم سال ۹۲ کمی بیش از ۶ میلیارد دلار، در ۱۲ ماه سال ۹۳ بیش از ۱۲٫۷ میلیارد دلار و در ۸ ماهه نخست امسال نزدیک به ۶٫۸ میلیارد دلار بوده است که مجموع آن به ۲۵٫۵ میلیارد دلار می‌رسد.

  آمار و ارقام فوق بیانگر آن است که در دولت یازدهم میانگین واردات کالا از چین به طور میانگین ماهانه ۱٫۵۹۴ میلیارد دلار بوده است.

  این در حالی است که در دوره ۸ ساله دولت‌های نهم و دهم میانگین ماهانه واردات کالا از چین ۴۲۲ میلیون دلار بود.

  در ۸ سال دولت‌های نهم و دهم نزدیک به ۴۰٫۵ میلیارد دلار کالای چینی به ایران وارد شد؛ اما همانطور که ذکر شد؛ دولت یازدهم طی ۲ سال ۲۵ میلیارد دلار کالای چینی وارد کرده که نشانه افزایش شتاب واردات از چین است.

  واردات از چین در دولت یازدهم به ۲۵ میلیارد دلار رسید.

  از لحاظ وزن در ۸ سال دولت قبل مجموعا ۲۱٫۸۶ میلیون تن کالای چینی به کشور وارد شد. در ۲۶ ماه دولت یازدهم این رقم به ۱۱٫۶ میلیون تن رسیده است.

  به عبارتی میانگین واردات ماهانه از چین در دولت قبل ۲۲۷ هزار تن بود که در دولت یازدهم به ۴۴۷ هزار تن افزایش یافته است که نشانه افزایش ۲ برابری است.

  واردات از چین در دولت یازدهم به ۲۵ میلیارد دلار رسید

  با مقایسه ارقام فوق مشخص می‌شود آهنگ واردات کالاهای چینی در دولت یازدهم نسبت به دولت قبل ۳٫۸ برابر شده یا به عبارتی ۲۷۷ درصد افزایش پیدا کرده است.

  موج واردات کالاها و اجناس چینی در دولت قبل، آسیب فراوانی به تولید داخلی وارد کرد و این موضوع همواره مورد انتقاد کارشناسان از جمله مسئولان دولت فعلی قرار می‌گرفت.

  حسن روحانی نیز به شدت از واردات کالاهای چینی در دولت قبل انتقاد کرده است.

  روحانی در زمان انتخابات ریاست جمهوری هم از واردات کالاهای چینی انتقاد کرده و گفته بود: روی آوردن به مسیر واردات بزرگ‌ترین بی‌عدالتی است.

   

  یعنی عدالت این است که در شرایط فشار دشمن ما بتوانیم در داخل به تولید کمک کنیم، فضا را بهبود ببخشیم، تولید داخل را افزایش دهیم و بر مقدار واردات بکاهیم.

  برچسب ها :

  نظرات