آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ , Thursday 19 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 41312
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ دی, ۱۳۹۴ - ۰۶:۳۶
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  گزارش از آخرین روز جشنواره ملی مرکبات

  گام طلایی جشنواره ملی مرکبات در ترویج، صادرات و آموزش

  جشنواره ملی مرکبات برای ترویج و آموزش باغ‌داران و کشاورزان و همچنین صادرات گام طلایی برداشت.

  آوای شمال/ براساس پیش‌بینی‌ها بیش از ۲ میلیون تن مرکبات کشور در استان مازندران تولید می‌شود و این استان قطب تولید این محصولات در کشور است که این مقدار برابر با بیش از ۵۰ درصد کل مرکبات تولیدی کشور است.

  شهرستان قائم‌شهر به‌دلیل تولید مناسب و حداکثری نسبت به سایر شهرهای مازندران و به‌عنوان تأمین‌کننده نیاز بازارهای داخلی و خارجی به مهد مرکبات شهره است، که در همین راستا نخستین جشنواره ملی مرکبات مازندران در این شهرستان برگزار شد.

  دایر بودن مکان دائمی نمایشگاه بین‌المللی استان مازندران در قائم‌شهر، سبب شد که ظرفیت مناسبی برای برپایی جشنواره ملی مرکبات در این شهرستان به‌وجود آید تا برای توسعه صادرات، بازارهای هدف بتوانند در جشنواره ملی مرکبات شرکت کنند.

  استانداردهای مکان نمایشگاه و استفاده از اساتید مجرب در بخش آموزش ترویج از نکات مثبت جشنواره ملی مرکبات در محل نمایشگاه بین‌المللی استان مازندران بود.

  این جشنواره به‌منظور توسعه صادرات و ترویج آموزش برای افزایش تولید مرکبات باکیفیت برگزار شد.

  * جهش مثبت بخش ترویج آموزش جشنواره ملی مرکبات برای توسعه صادرات

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در حاشیه بازدید از جشنواره ملی مرکبات، گفت: جشنواره مکانی برای عرضه تکنولوژی کالا و دستاوردهایی است که در ارتباط با محصولی برگزار می‌شود.

  دلاور حیدرپور با اشاره به اینکه در این جشنواره تکنولوژی‌های نوین درباره مرکبات به نمایش گذاشته شد، بیان کرد: ماشین‌آلات و تکنولوژی نوین در این نمایشگاه عرضه شد تا باغ‌داران و کشاورزان با استفاده از این تکنولوژی‌ها در زمینه افزایش تولید محصول باکیفیت گام بردارند.

  وی متذکر شد: مدیریت و برنامه‌ریزی نمایشگاه بسیار مهم است که در این جشنواره، نمایشگاه بین‌المللی قابلیت‌های اجرایی خود را به‌شکل بسیار مناسبی نشان داد تا جشنواره ملی مرکبات باکیفیت برگزار شود.

  حیدرپور یادآور شد: با برگزاری یک جشنواره، نمی‌توانیم به تمامی اهداف خود برسیم اما در این جشنواره تاکنون در بخش آموزش و ترویج گام‌های موثری برداشتیم و در آینده به توسعه صادرات نیز می‌رسیم.

  وی با بیان اینکه تاکنون سابقه افزایش صادرات به بازارهای هدف شکل نگرفته، افزود: بالاترین رقمی که در سال گذشته صادرات مرکبات کشور داشته‌ایم، حدود ۷۰ هزار تن بود اما در دو سال گذشته استقبال بازارهای هدف با توجه به موقعیت سیاسی و جغرافیایی منطقه، نسبت به مرکبات کشور مناسب است.

  * جشنواره ملی مرکبات با سطح بالایی در قائم‌شهر برگزار شد

  مدیر جهاد کشاورزی قائم‌شهر، با اشاره به اینکه هدف از برگزاری جشنواره ملی مرکبات، شناساندن کیفیت مرکبات مازندران برای توسعه صادرات است، گفت: استان مازندران جایگاه نخست تولید مرکبات کشور را برعهده دارد.

  فرزین فرهادی ادامه داد: شهرستان قائم‌شهر در سطح استان مازندران دارای ذخیره‌سازان بزرگ و سورتینگ‌داران بسیاری است، به همین دلیل از ظرفیت موجود استفاده شد، تا جشنواره ملی مرکبات برای نخستین‌بار در این شهرستان برگزار شود.

  وی با تأکید بر اینکه در این جشنواره آخرین تکنولوژی به‌روز مرکبات به نمایش گذاشته شد، تصریح کرد: سورتینگ‌داران و باغ‌داران می‌توانند در این جشنواره از آخرین تکنولوژی‌های نوین مرکبات برای افزایش تولید محصولات باکیفیت گام‌های موثری بردارند.

  فرهادی بیان کرد: استقبال مناسبی از این جشنواره انجام شد، زیرا جشنواره از سطح بالایی برخوردار است که تاکنون برگزاری چنین جشنواره‌ مرکبات در سطح مازندران بی‌سابقه بود.

  * کارگاه‌های ترویج و آموزشی از اهداف مهم جشنواره ملی مرکبات است

  مدیر هماهنگی ترویج جهاد کشاورزی مازندران، بیان کرد: کارگاه‌های ترویج و آموزشی از اهداف مهم جشنواره ملی مرکبات است و در مدت زمان جشنواره، کلاس‌های آموزشی و ترویجی برای کارشناسان، کشاورزان و باغ‌داران برگزار شد.

  مجید بهادری اظهار کرد: با کمک بخش‌های مختلف به‌ویژه تحقیقات مرکبات، چهار کارگاه در این جشنواره برگزار شد.

  وی متذکر شد: طبق برنامه‌ریزی‎ها بسیاری از کشاورزان و باغ‌داران استان، در این جشنواره حضور پیدا کردند و با دانش و فنون جدید تولید مرکبات آشنا شدند.

  بهادری بیان کرد: استقبال از کلاس‌های آموزش و ترویج این جشنواره ملی مرکبات بسیار مناسب بود.

  وی با بیان اینکه در کلاس‌های آموزشی و ترویج موضوعات مختلفی بررسی شد، گفت: اصول اولیه باغ، تغذیه، آفات، بیماری‌ها، برداشت و نگهداری مرکبات در این کلاس‌ها تشریح شد.

  بهادری با اشاره به اینکه تولید مرکبات مازندران بخش اعظم تقاضای داخل استان و کشور را پاسخگو است، بیان کرد: با توجه به تولید مناسب مازندران، می‌توانیم در توسعه مرکبات گام‌های موثری برداشت.

  بهادری با تأکید بر اینکه صادرکنندگان با بازدید از این نمایشگاه با کیفیت مرکبات آشنا شدند، تصریح کرد: صادرکنندگان می‌توانند از ظرفیت مرکبات برای توسعه صادرات به کشورهای هدف، گام‌های موثری بردارند.

  وی با بیان اینکه مازندران قطب تولید مرکبات کشور است و این نمایشگاه با هدف معرفی مرکبات استان برگزار شد، افزود: این نمایشگاه با معرفی توانمندی‌های استان در تولید مرکبات می‌تواند در آینده برای توسعه صادرات مازندران گام بردارد.

  * جشنواره ملی مرکبات به‌صورت مداوم برگزار شود

  یکی از بازدیدکنندگان جشنواره ملی مرکبات در گفت‌و‌گو با فارس، اظهار کرد: جشنواره از سطح فنی بالایی برخوردار است و از تکنولوژی‌های نوین مرکبات آشنا شده‌ام.

  بهمن قبادی ادامه داد: با بازدید از غرفه‌های جشنواره به نکات ضعف خود در تولید مرکبات پی برده‌ام و با راهنمایی‌هایی که در کلاس‌های آموزش ترویجی دریافت کردم، برای افزایش تولید محصولات باکیفیت گام‌های موثری برمی‌دارم.

  وی در پایان گفت: برگزاری چنین جشنواره‌هایی باید به‌شکل مداوم انجام شود تا در این راستا باغ‌داران و کشاورزان بتوانند نکات ضعف خود را قوت ببخشند و این امر در روند افزایش تولید بسیار موثر است.

   

  برچسب ها :

  نظرات