آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ , Thursday 19 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 41226
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ دی, ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۱
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  دولتی‌ها هم فهمیده‌اند «برجام» تأثیر چندانی در حل مشکلات اقتصادی ندارد

  اقتصاد به پاشنه آشیل دولت روحانی بدل شده است، خود دولتی‌ها هم فهمیده‌اند که برجام علیرغم تمام تلاشی که روحانی برای گره‌زدن حل همه مشکلات به آن کرد، تأثیر آنچنانی در حل مشکلات اقتصادی ندارد.

  آوای شمال/ سیدمحسن میرشمسی از فعالان فضای مجازی در اینستاگرامش نوشت: دولت و سمپات‌هایش علاقه وافری دارند که صِرف ‏برجام را به عنوان غایت مطالبه مردم جا بزنند، در حالیکه مسئله معیشت و مطالبات اقتصادی، مهم‌ترین و اصلی‌ترین خواسته و انتظار مردم از دولت ‏روحانی بوده، هست و خواهد بود!

  اساساً روحانی با وعده‌های اقتصادی بود که توانست آرای مردم را به خود جلب کند. از شوی ‏کلید حل مشکلات گرفته تا وعده چرخاندن چرخ زندگی مردم و در نهایت قول حل مشکلات در صد روز! اگر هم وعده‌ای برای حل پرونده ‏هسته‌ای داده شد، صرفاً وعده‌ای بود برای تحقق وعده اصلی و رسیدن به مقصد نهایی که حل ‏مشکلات اقتصادی مردم باشد!

  به همین دلیل است که در سال سوم دولت یازدهم و با گذشت بیش از دو سال از پایان وعده صد روزه، مردم هنوز هم این وعده‌های تاریخی را به روی حسن روحانی می‌آورند. با این حال روحانی تنها کالایی که برای عرضه به مردم در این زمینه دارد، مسئله کاهش ‏تورم است اما کاهش تورم به چه قیمت؟! به قیمت ‏رکود بی‌سابقه‌ای که ‏بحران را انذار می‌دهد! رکود شدیدی که به تعطیلی ‏صنعت و ‏تولید و ‏بیکاری کارگران انجامیده است!

  البته بماند که در همین دوران به اصطلاح کاهش تورم، چندین بار شاهد ‏گرانی آب و برق و گاز و نان و لبنیات و هجده مورد از اقلام اساسی و ‏بنزین و آزادسازی قیمت بلیط هواپیما و تلاش برای گرانی بلیط قطار و … بودیم و هنوز هم هستیم!

  علی ایحال مسئله اقتصاد به پاشنه آشیل دولت روحانی بدل شده است. خود دولتی‌ها هم فهمیده‌اند که برجام علیرغم تمام تلاشی که روحانی برای گره‌زدن حل همه مشکلات به آن کرد، تأثیر آنچنانی در حل مشکلات اقتصادی ندارد!

  به همین جهت است که مدام سعی در تعدیل انتظارات و توقعات مردم از برجام و ‏توافق هسته‌ای دارند. به عنوان نمونه مشاور ارشد اقتصادی روحانی حل مشکلات اقتصادی را به سال نود و هفت یعنی یک سال بعد از انتخابات آینده ریاست جمهوری حواله داده است!

  بر همین اساس است که دولتی‌ها و آنها که به این دولت منگنه شده‌اند، مثل ‏هاشمی رفسنجانی و ‏اصلاح‌طلب‌ها ، تمایل دارند اقتصاد را به حاشیه ببرند و متن جامعه را درگیر و سرگرم حواشی سیاسی کنند! به‌ویژه در این ایام که منتهی می‌شود به دو انتخابات مهم!

  به نظرم باید آماده جنجال‌های سیاسی فراوانی باشیم!

   

  برچسب ها :

  نظرات