آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ , Sunday 21 July 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 4111
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ دی, ۱۳۹۳ - ۰۶:۵۰
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  علت خبرسازی اصلاح طلبان برای لاریجانی و جلیلی چه بود؟

  آوای شمال/ روزنامه اعتماد در این گزارش تحلیلی تلاش کرد تا با رقیب سازی و ایجاد انشقاق بین اصولگرایان جلیلی را مقابل لاریجانی قرار دهد. لاریجانی که در دو سال گذشته همکاری خوبی را با دولت داشته است و چندان روی خوشی به اصلاح طلبان نشان نداده است در این گزارش در مقابل جلیلی و […]

  آوای شمال/ روزنامه اعتماد در این گزارش تحلیلی تلاش کرد تا با رقیب سازی و ایجاد انشقاق بین اصولگرایان جلیلی را مقابل لاریجانی قرار دهد. لاریجانی که در دو سال گذشته همکاری خوبی را با دولت داشته است و چندان روی خوشی به اصلاح طلبان نشان نداده است در این گزارش در مقابل جلیلی و پایداری ها قرار داده شده است تا شاید با فراهم شدن موجبات تفرقه بین لاریجانی و جلیلی یک دو قطبی دیگر را بین اصولگرایان رقم بزنند و از این تخم تفرقه در انتخابات سال آینده بهره برداری کنند. 

  بر همین اساس بود که این روزنامه اصلاح طلب گزارش تحلیلی خود را اینگونه آغاز می کند که «عبور از لاریجانی یکی دیگر از اضلاع راهبرد جدید این جریان سیاسی (جبهه پایداری) است.»

  در ادامه این گزارش اینچنین آمده است که: «علی لاریجانی با توجه به برهم ریختگی‌های موجود میان اصولگرایان نیت کرده سرنوشت خود را از اصولگرایان جدا کند و با همین نگاه، صدور فرمان تاسیس حزب رهروان ولایت را صادر می‌کند. تلاش برای راه‌اندازی حزب از سوی لاریجانی، گویا منجر به نگرانی جریان سیاسی تندروی اصولگرا شده است تا آنان راهبردشان در قبال لاریجانی را سزارین کنند، راهبردی که یک پرده بیشتر ندارد؛ رقیب سازی برای لاریجانی در انتخابات مجلس دهم و چه کسی بهتر از سعید جلیلی برای این رقابت؟»
  این روزنامه اصلاح طلب معتقد است که لاریجانی بر اساس آرای کسب شده توسط او در انتخابات مجلس از پایگاه رای بالاتری برخوردار است. همچنین این روزنامه به نزدیکی او به مراجع مهم در قم نیز اشاره می کند.
   
  –    واکنش کیهان به خبرسازی اصلاح طلبان
  روزنامه کیهان به این خبر واکنش نشان داد و آن را تلاش بیهوده روزنامه های اصلاح طلب برای انتصاب اصولگرایان به یاران احمدی نژاد دانست و نوشت: «تلاش روزنامه‌ اعتماد برای انتساب جلیلی به احمدی‌نژاد در حالی است که احمدی‌نژاد در سال‌های آخر ریاست خود بر سر موضوعاتی مانند بیداری اسلامی و مذاکره با آمریکا اختلافات جدی با جلیلی داشت. با این حال فتنه‌گران درصددند با دادن آدرس‌های غلط، اصولگرایان را به یک گروه خاص فرو بکاهند و آن گروه را نیز به احمد‌ی‌نژاد نسبت دهند حال آن که جبهه اصولگرایی دارای طیف‌های مختلفی است و شاکله این جریان ضمن حمایت از رویکردها و عملکردهای خوب دولت نهم و دهم، جزو منتقدان اصلی و جدی و اول سوءعملکردها و خیانت‌های حلقه انحرافی بوده است.»

  این روزنامه اصلاح طلب که تمام سعی خود را در راستای احمدی نژادیزه کردن سعید جلیلی کرده بود و تصویری از احمدی نژاد کنار سعید جلیلی قرار داده بود با واکنش برخی اصولگرایان و حتی یاران احمدی نژاد مواجه شد.
   
   واکنش شخصیت های سیاسی به رقابت خبر جلیلی-لاریجانی
  روح الله حسینیان عضو شورای مرکزی جبهه پایداری خبر کاندیداتوری سعید جلیلی از قم را تکذیب کرد. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درپاسخ به این سوال که آیا جبهه پایداری برای کاندیداتوری سعید جلیلی از قم با وی رایزنی داشته است،گفت: به هیچ وجه چنین چیزی صحت ندارد . وی این نوع خبرسازی ها را از ناحیه ضدانقلاب ها دانست و تاکید کرد: «اصلا چنین بحثی در جبهه پایداری مطرح نشده است.»
   در همین راستا، دبیر جبهه پایداری استان تهران گفت: من به عنوان مسوول استان تهران جبهه پایداری از این موضوع بی‌اطلاع هستم اگر چنین رایزنی‌هایی صورت گرفته بود قطعا من در جریان بودم بنابراین، این موضوع را کاملا تکذیب می‌کنم و اصلا چنین جلساتی نداشته‌ایم. جبهه پایداری همه دغدغه‌اش فعلا نگرانی‌های نظام است نه جبهه و کاندیداهای انتخابات مجلس. ضمن اینکه صحبت کردن و تصمیم‌گیری برای انتخابات از نظرما زودهنگام است. کسانی از حالا به این امور می‌پردازند که دغدغه‌های نظام را ندارند. در حال حاضر برای ما موضوع مذاکرات و مسائل اقتصادی در اولویت است و نگرانی جبهه پایداری است. بیش از یک سال به انتخابات باقی مانده است شش ماه قبل از انتخابات صحبت‌ها و پرداختن به انتخابات شروع می‌شود.
  از سوی دیگر، علی اکبر جوانفکر مشاور رسانه ای احمدی نژاد نیز می گوید: من در مورد این موضوع صحبت نمی‌کنم و از ارتباط بین آقایان جلیلی و احمدی‌نژاد و برنامه‌های انتخاباتی‌شان هم بی‌اطلاع هستم.
  وحید فیاضی، عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی هم در این خصوص در گفتگو با آریا می گوید: «بعید می دانم آقای جلیلی قصد رقابت با آقای لاریجانی را داشته باشد.»
  وی افزود: «ازآنجایی که آقای جلیلی فرد مستقلی است شاید در چارچوب جبهه پایداری جای نگیرد بنابراین من بعید می دانم چنین اتفاقی رخ دهد و ایشان به عنوان کاندیدای جبهه پایداری در انتخابات مجلس حضور پیدا کند.»
   
  آیا جلیلی و لاریجانی با هم به رقابت می پردازند؟
  آنچه مشخص است این است که در رویکرد خبری اصلاح طلبان سعی شده دو طیف از اصولگرایان رو در مقابل هم قرار داده شود و اگر قرار بر رقیب سازی برای علی لاریجانی در انتخابات مجلس دهم باشد، چه کسی بهتر از سعید جلیلی است تا دوباره اصلاح طلبان شاهد انشقاق و تفرقه در جریان اصولگرایی باشند.

  اما حضور چهره های متعدد اصولگرایی در همایش های وحدت که در هفته های اخیر شاهد برگزاری آنها بودیم نوید یک وحدت زودهنگام را در بین نیروها و جریانات اصولگرا می دهد. شاید همین همایش های وحدت بوده است که رسانه های اصلاح طلب را مجبور به تهیه اخیار و گزارش هایی از این دست کرده است و آنها روی به نشر اخبار و گزارش هایی با محوریت رقیب سازی برای علی لاریجانی و تقابل اصولگرایان آورده اند.

  برچسب ها :

  نظرات