آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ , Wednesday 18 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 40777
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ آذر, ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۹
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  یادداشت/ فواد ایزدی

  قطعنامه شورای حکام و امکان بازگشت به گذشته

  معمولا در دنیا وقتی کسی را متهم و حکم نهایی را صادر می‌کنند پرونده بسته می‌شود اما متاسفانه در مورد ایران و آژانس، پرونده کشور ما قابلیت باز شدن دارد.

  آوای شمال/ فواد ایزدی استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران طی یادداشتی در روزنامه جام جم نوشت: چند سال است که دعوایی میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح است و آقای آمانو، چندی قبل گزارش نهایی خود را درباره این دعوا ارائه کرد.

  مشکل ما با آژانس این است که این نهاد هم طرف دعوای جمهوری اسلامی ایران است و هم قاضی و در گزارش اخیر آقای آمانو، ایشان در جایگاه قاضی، حکم نهایی را صادر کرده و ایران را بدون ارائه هیچ گونه شواهدی به انجام اقداماتی متهم کرده که هرگز انجام نداده است.

  نکته دیگر این‌که معمولا در دنیا وقتی کسی را متهم و حکم نهایی را صادر می‌کنند پرونده بسته می‌شود اما متاسفانه در مورد ایران و آژانس، پرونده کشور ما قابلیت باز شدن دارد و در متن قطعنامه‌ای که از سوی شورای حکام تصویب شد اگرچه قطعنامه‌های قبلی مختومه می‌شود ولی در بندهای ۴ و ۱۴ قطعنامه، راه‌هایی را برای بازگشت به این مباحث باز گذاشته و به اصطلاح خودمان استخوان را لای زخم نگه داشته‌اند.

  در بند ۴، کلمه concern یا دغدغه دبیرکل مطرح شده و هر زمانی در آینده که مدیرکل آژانس دغدغه‌ای داشته باشد می‌تواند دوباره به مباحث گذشته بازگردد؛ در بند ۱۴ هم اعلام شده که پرونده ایران برای ده سال باز نگه داشته می‌شود.

  متاسفانه قطعنامه شورای حکام، گزارش آقای آمانو را که در آن به ضرر ایران رای داده شده، پذیرفته است.

  البته این‌که آقای آمانو و آژانس، علیه ما عمل کنند تعجبی ندارد، زیرا تحت نفوذ غرب هستند.

   

  برچسب ها :

  نظرات