آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ , Sunday 15 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 40636
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ آذر, ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۰
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  سقوط قیمت نفت اوپک به کمترین رقم ۷ سال اخیر/ فاصله ۳۰ دلاری با بالاترین قیمت امسال

  آوای شمال/ سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت، اوپک، در آخرین به روز رسانی سایت خود اعلام کرد: هر بشکه سبد نفتی این سازمان، پنج‌شنبه ۱۹ آذر ماه، با ۱۱ سنت کاهش نسبت به روز پیش از آن، ۳۴٫۶۹ دلار در هر بشکه فروخته شد. به این ترتیب، نفت اوپک به کمترین رقم از ۲۹ […]

  آوای شمال/ سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت، اوپک، در آخرین به روز رسانی سایت خود اعلام کرد: هر بشکه سبد نفتی این سازمان، پنج‌شنبه ۱۹ آذر ماه، با ۱۱ سنت کاهش نسبت به روز پیش از آن، ۳۴٫۶۹ دلار در هر بشکه فروخته شد.

  به این ترتیب، نفت اوپک به کمترین رقم از ۲۹ دسامبر ۲۰۰۸ تاکنون سقوط کرد. این نوع نفت روز چهارشنبه برای نخستین بار در سال ۲۰۱۵ وارد کانال ۳۴ دلاری شد و بشکه‌ای ۳۴٫۸۰ دلار فروخته شده بود.

  بر اساس آخرین به روز رسانی سایت اوپک، سبد نفتی این کارتل نفتی ۳٫۳۹ دلار از ارزش خود را در مقایسه با ۴ دسامبر زمانی‌که صد و هشتادو ششمین نشست اوپک برگزار شد، از دست داده است. سبد نفتی اوپک در آن روز ۳۸٫۰۸ دلار معامله شده بود.

  روند کاهشی سبد نفتی اوپک در نخستین روز کاری بازارهای جهانی یعنی دوشنبه ۱۶ آذر ماه شدت گرفت و این نوع نفت وارد کانال ۳۶ دلاری شد تا روز پنج‌شنبه که به ۳۴ دلار رسید.

  قیمت جهانی نفت و به تبع آن نفت اوپک به علت فزونی عرضه در بازار و عدم وجود تقاضای مناسب با این حجم عرضه از سال گذشته تاکنون به شدت کاهش یافته است. روز پنج‌شنبه آژانس بین‌المللی انرژی هشدار داد که فزونی عرضه جهانی نفت در سال آینده می‌تواند بدتر شود؛ این پیش‌بینی سقوط آزاد قیمت نفت در بازارهای جهانی را رقم زد.

  به طوریکه ارزش نفت برنت و نفت خام آمریکا در روز جمعه، آخرین روز کاری بازارهای جهانی، ۵ درصد و طی هفته گذشته ۱۲ درصد افت کرد. نفت برنت بشکه‌ای ۳۷٫۹۳ و نفت خام آمریکا ۳۵٫۹۳ دلار به ازای هر بشکه معامله شد.

  بر اساس جدول اوپک، کمترین قیمتی که برای سبد نفتی اوپک در سال ۲۰۱۴ به ثبت رسید ۵۲ دلار در هر بشکه بوده است. بیشترین قیمت سبد نفتی اوپک در سال جاری میلادی روز چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه (۶ می) به قیمت ۶۴٫۹۶ دلار رقم خورده است.

  سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت گیراسول آنگولا، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت مارین قطر، نفت سبک عربستان، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است.

   

  برچسب ها :

  نظرات