آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ , Thursday 19 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 40463
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ آذر, ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۹
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  در دومین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین چه گذشت؟

  آوای شمال/ دومین نشست کمیسیون مشترک برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) دیروز (دوشنبه) ۱۶ آذر ماه با حضور هیأت‌های مذاکره کننده ایران و ۱+۵ (آلمان، فرانسه، انگلیس، آمریکا، روسیه و چین) و با حضور هلگا اشمیت معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دو نوبت صبح و عصر در هتل پله کوبورگ شهر […]

  آوای شمال/ دومین نشست کمیسیون مشترک برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) دیروز (دوشنبه) ۱۶ آذر ماه با حضور هیأت‌های مذاکره کننده ایران و ۱+۵ (آلمان، فرانسه، انگلیس، آمریکا، روسیه و چین) و با حضور هلگا اشمیت معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دو نوبت صبح و عصر در هتل پله کوبورگ شهر وین برگزار شد.

  سید عباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی به منظور شرکت در این نشست روز یکشنبه راهی وین شدند و ضمن رایزنی با اشمیت در خصوص روند برجام با هیأت چینی نیز به گفت‌وگو پرداختند.

  نشست‌های کارشناسی کمیسیون مشترک نیز از روز پنجشنبه ۱۲ آذر ماه در شهر وین جریان داشت و ریاست این نشست‌ها بر عهده حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت خارجه بود.

  پیش از این اعلام شده بود که یکی از موضوعات در دستورکار دومین نشست کمیسیون مشترک برجام بررسی قطعنامه پیشنهادی ۱+۵ به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص بستن پرونده PMD است.

  سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه کشورمان پس از پایان این نشست به خبرگزاری صدا و سیما گفت: سه ساعت مذاکرات درباره موضوعات مختلف داشتیم و در مجموع جلسه بسیار خوبی بود.

  وی اضافه کرد: طبعا یکی از مهمترین موضوعات ما بحث به اصطلاح PMD و بسته شدن آن در شورای حکام بود.

  عراقچی همچنین عنوان کرد که کشورهای ۱+۵ در خصوص ابعاد مختلف متن پیش‌نویس قطعنامه‌ پیشنهادی به شورای حکام با طرف ایرانی مشورت کرده‌اند و افزود: فکر می‌کنم تفاهم بسیار خوبی وجود دارد و این قطعنامه باید منجر به بسته شدن PMD شود.

  عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای با ذکر این نکته که کشورهای ۱+۵ این پیش نویس را به شورای حکام ارائه خواهند داد و روز  ۱۵دسامبر شورای حکام درباره آن تصمیم گیری خواهد کرد، گفت: فکر می‌کنم با توجه به تفاهمی که به دست آمده و وجود دارد، این کار انجام شود.

  وی در خصوص انتظار از نشست آینده شورای حکام آژانس گفت:‌ انتظار ما کاملا روشن است، با توجه به گزارشی که آقای آمانو داده و وجود یک برنامه نظامی هسته‌ای در ایران را رد کرده، باید این پروند بسته شود.

  رئیس ستاد رسیدگی به برجام تاکید کرد: شورای حکام باید این پرونده را ببندد و راه کاملا هموار است و تفاهمی که بین ما و ۱+۵ وجود دارد بر همین اساس است و قطعنامه‌ای که آماده شده براساس همین تفاهم آماده شد و منجر به بسته شدن پرونده خواهد شد.

  به گزارش فارس، یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه شب ۱۱ آذر ماه گزارش خود در خصوص PMD (مسائل باقیمانده گذشته و حال درباره برنامه هسته‌ای ایران) را به شورای حکام آژانس ارائه کرد.

  این گزارش تأکید کرد نشانه‌هایی از فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای ایران بعد از سال ۲۰۰۹ وجود ندارد.

  قرار است در نشست آتی شورای حکام در ۱۵ دسامبر قطعنامه پیشنهادی ۱+۵ در خصوص مختومه شدن بحث PMD ارائه شود.

  بعیدی‌نژاد عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای پیش از این درباره این قطعنامه پیشنهادی گفته بود: این قطعنامه مانند قطعنامه‌های دیگر تابع رویه تصمیم گیری در آژانس است و هیچ چیز مستنثی نیست و براساس همین رویه خواهد بود و ما پیش‌بینی می‌کنیم که این قطعنامه با اتفاق آرا و با حمایت کامل اعضای شورای حکام تصویب خواهد شد.

  لازم به ذکر است اولین نشست کمیسیون مشترک برجام ۲۷ مهر ماه در شهر وین برگزار شده بود.

   

  برچسب ها :

  نظرات