آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ , Monday 23 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 40429
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ آذر, ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۲
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  تصویب قطعنامه پیشنهادی ایران برای پیگیری خلع سلاح قدرت‌های اتمی جهان

  آوای شمال/ قطعنامه پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای پیگیری خلع سلاح قدرت‌های اتمی جهان با ۱۲۱ رای موافق در نشست علنی مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این نشست ۵۷ قطعنامه در موضوعات مختلف امنیت بین‌المللی با تاکید بر موضوعات خلع سلاح و به ویژه خلع سلاح […]

  آوای شمال/ قطعنامه پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای پیگیری خلع سلاح قدرت‌های اتمی جهان با ۱۲۱ رای موافق در نشست علنی مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد.

  به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این نشست ۵۷ قطعنامه در موضوعات مختلف امنیت بین‌المللی با تاکید بر موضوعات خلع سلاح و به ویژه خلع سلاح هسته‌ای در دو سطح جهانی و منطقه‌ای مطرح و تصویب شد.

  جمهوری اسلامی ایران نیز قطعنامه‌ای را بر مبنای مصوبات سه کنفرانس پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در سال های ۱۹۹۵، ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ میلادی تنظیم و پیگیری تعهدات دارندگان سلاح اتمی برای خلع سلاح را خواستار شده بود.

  این قطعنامه غیرالزام آور که با ۱۲۱ رای موافق، ۴۸ مخالف و ۱۲ ممتنع تصویب شد، اقدام عملی همه کشورهای مجهز به سلاح هسته‌ای را در راستای خلع سلاح‌های هسته‌ای برای ترویج ثبات بین‌المللی و امنیت بی نقص برای همه خواستار شده است.

  قطعنامه پیشنهادی ایران همچنین تلاش‌های یکجانبه بیشتر از طرف کشورهای مجهز به سلاح هسته‌ای را برای کاهش زرادخانه‌های هسته‌ای خود خواستار شده است.

  اکثریت ۱۲۰ کشور عضو جنبش عدم تعهد از این قطعنامه حمایت کردند اما آمریکا، اسرائیل، کانادا، انگلیس، روسیه، فرانسه و آلمان از جمله کشورهای مخالف با این قطعنامه بودند.

  چین، کره، ژاپن، هند و ایتالیا نیز به این قطعنامه رأی ممتنع دادند.

  نکته قابل توجه در روند تصویب قطعنامه‌های این نشست علنی مجمع عمومی، مخالفت رژیم صهیونیستی با اکثر این قطعنامه‌ها با رای منفی و در برخی موارد با رای ممتنع بود.

   

  برچسب ها :

  نظرات