آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ , Sunday 15 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 40425
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ آذر, ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۶
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  مشکلات مالی داعش!

  آوای شمال/ بر اساس نتیجه تحقیقی که یک موسسه مستقر در لندن روز دوشنبه منتشر کرد گروه تروریستی داعش ماهانه ۸۰ میلیون دلار در سرزمین هایی که در سوریه و عراق تحت کنترل دارد درآمد کسب می کند اما با مشکلات مالی مواجه است. بنابر اعلام مؤسسه آی اچ اس(IHS)، داعش تقریبا نیمی از درآمد […]

  آوای شمال/ بر اساس نتیجه تحقیقی که یک موسسه مستقر در لندن روز دوشنبه منتشر کرد گروه تروریستی داعش ماهانه ۸۰ میلیون دلار در سرزمین هایی که در سوریه و عراق تحت کنترل دارد درآمد کسب می کند اما با مشکلات مالی مواجه است.

  بنابر اعلام مؤسسه آی اچ اس(IHS)، داعش تقریبا نیمی از درآمد خود را از گرفتن مالیات و ۴۳ درصد آن را از نفت و گاز به دست می آورد.

  این منبع اعلام کرد داعش برای توازن بودجه خود با مشکل مواجه است. این گروه اخیرا ناچار شده است حقوق جنگجویان خود را کاهش دهد و هزینه های خدماتی مانند برق را افزایش داده است.

  این موسسه اطمینان داد داعش در جستجوی منابع جایگزین است و از این پس به شکل سامانمند از مردمی که در صدد هستند سرزمین خود را ترک کنند مالیات می گیرد.

  این منبع شش منبع اصلی درآمد را برای داعش شناسایی کرده است: تولید و قاچاق نفت و گاز، گرفتن مالیات از فعالیت های تجاری در سرزمین هایی که در اختیار دارد، توقیف زمین ها و اموال، قاچاق موادمخدر و آثار باستانی،‌ فعالیت های جنایتکارانه مانند سرقت بانکها یا درخواست باج در برابر آدم ربایی و همچنین سرقت از شرکت های دولتی.

  این منبع اعلام کرد داعش برخلاف القاعده به هدایای کشورهای ثروتمند به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس نیاز ندارد.

  کلمب استراک تحلیلگر این مؤسسه گفت: داعش کنترل یک تشکیلات حکومتی را در سوریه و عراق در اختیار دارد و از مردم مالیات می گیرد، اموال را مصادره می کند، از طریق شرکت های دولتی و نفت و گاز ایجاد ثروت می کند. دیگر گروه های تروریستی این امکانات را در اختیار ندارند.

  وی افزود: در عین حال، به علت آنکه یک دولت را مدیریت می کند، بخش اعظم این پول برای اداره سرزمین استفاده می شود. این چنین نیست که اگر ۸۰ میلیون دلار درآمد دارد آن را برای سلاح و بمب خرج کند.

  لودوویکو کارلینو یکی دیگر از تحلیلگران این مؤسسه گفت داعش برای همه خدمات – برای مثال برق، ‌شبکه های تلفن همراه یا صنعت -۲۰ درصد مالیات برمی دارد.

  به گفته استراک  تلاش هایی که برای هدف قرار دادن منابع درآمدی داعش صورت گرفته در حال به ثمر رسیدن است. برای مثال می توان به کاهش توانایی داعش برای پالایش و انتقال مواد اولیه اشاره کرد. علاوه بر این دسترسی به ترکیه کاهش یافته است استراک اوج قدرت داعش را تابستان ۲۰۱۴ و پس از آنکه کنترل موصل را به دست گرفت، می داند.

  وی افزود: از آن پس آنها کنترل سرزمین هایی را از دست داده اند و با کاهش پول مواجهند.

  استراک گفت برخلاف درآمدی که از نفت به دست می آورند خشکاندن درآمدهای حاصل از مالیات فعالیت های اقتصادی بدون آنکه تأثیری منفی بر مردم داشته باشد دشوارتر خواهد بود. تلاش برای این امر غیرسازنده خواهد بود.

   

  برچسب ها :

  نظرات