آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ , Sunday 15 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 40416
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ آذر, ۱۳۹۴ - ۰۷:۰۶
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران خبر داد

  مذاکرات تهران و دهلی‌نو برای احداث خط لوله ۴٫۵ میلیارد دلاری زیر آب دریا

  آوای شمال/ به نقل از پی‌تی‌آی،  ایران مالک بزرگ‌ترین ذخایر گازی جهان، در حال مذاکره برای احداث یک خط لوله زیر آب به ارزش ۴٫۵ میلیارد دلار به ایالت گجرات هند است. علیرضا کاملی مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران در نشست سیاست انرژی جهان گفت: «گفتگوها در مورد احداث یک خط لوله از سواحل […]

  آوای شمال/ به نقل از پی‌تی‌آی،  ایران مالک بزرگ‌ترین ذخایر گازی جهان، در حال مذاکره برای احداث یک خط لوله زیر آب به ارزش ۴٫۵ میلیارد دلار به ایالت گجرات هند است.

  علیرضا کاملی مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران در نشست سیاست انرژی جهان گفت: «گفتگوها در مورد احداث یک خط لوله از سواحل ایران از طریق دریای عمان و اقیانوس هند به گجرات تحت بررسی جدی قرار دارد.»

  وی افزود: قرار است این خط لوله روزانه ۳۱٫۵ میلیون مترمکعب گاز به هند انتقال دهد و طی ۲ سال پس از انعقاد توافق خرید و فروش گاز، احداث خواهد شد.

  دهلی‌نو در مذاکرات احداث خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان و هند به بهانه‌های امنیت و نگرانی‌‌های تجاری مشارکت نکرد.

  کاملی ادامه داد: ایران در حال حاضر تنها بخش ایران- پاکستان خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان و هند را دنبال می‌کند.

  این مقام ایرانی تصریح کرد: در صورت تمایل دهلی‌نو، این خط لوله (آی‌پی) می‌تواند تا هند ادامه یابد. «اگر هند تمایل دارد ما قطعا می‌توانیم به آن بپردازیم.»

  وی افزود: «ما از مشارکت هند استقبال می‌کنیم… ایران با شرکت گاز جنوب آسیا مستقر در دهلی‌نو به منظور احداث یک خط لوله زیر دریا در حال مذاکره بود.»

  بر اساس این پیشنهاد، این شرکت ۱۴۰۰ کیلومتر خط لوله احداث خواهد کرد که منطقه اقتصادی پاکستان را دور می‌زند. هر کشوری که بخواهد گاز از ایران بخرد می‌تواند این خط لوله را کرایه کند.

  سابهود کومار جین مدیرعامل شرکت گاز جنوب آسیا گفت: «این شرکت از ایران گاز نخواهد خرید و یک کنسرسیوم بین المللی برای احداث خط لوله را مدیریت خواهد کرد.»

  مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران ادامه داد: «این شرکت سال آینده یک برآورد هزینه ارائه خواهد کرد. بانک سرمایه‌گذاری هندی اس‌بی‌آی کپیتالز نیز در مورد این پروژه به ما مشاوره خواهد داد.»

   

  برچسب ها :

  نظرات