آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 21 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 4032
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ دی, ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار محمودآباد > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  پاسپورت های معتبر معرفی شدند؛ پاسپورت ایرانی تنها در ۱۴ کشور

  آوای شمال/ اخیرا دکتر محمود سریع القلم استاد دانشگاه شهید بهشتی، در یادداشتی به ۳۰ ویژگی‌ یک سیاست خارجی کارآمد اشاره کرد و توانایی شهروندان یک کشور برای سفر به همه کشورهای همسایه بدون ویزا را از جمله ویژگی‌های یک سیاست خارجی کارآمد دانست. از سوی دیگر این حسن قشقاوی، معاون کنسولی وزیر امور خارجه […]

  آوای شمال/ اخیرا دکتر محمود سریع القلم استاد دانشگاه شهید بهشتی، در یادداشتی به ۳۰ ویژگی‌ یک سیاست خارجی کارآمد اشاره کرد و توانایی شهروندان یک کشور برای سفر به همه کشورهای همسایه بدون ویزا را از جمله ویژگی‌های یک سیاست خارجی کارآمد دانست.
  از سوی دیگر این حسن قشقاوی، معاون کنسولی وزیر امور خارجه کشورمان بود که در این باره اظهار نظر کرد و در سخنانی که به طور گسترده‌‌ در رسانه‌های کشورمان بازتاب یافت اعلام کرد که وزارت امور خارجه ایران، آمادگی آن را دارد تا با هر کشوری به صورت متقابل لغو روادید را اجرا کند.
  تسهیل و لغو ویزا، همواره یکی از شاخص‌های مهم تامین امنیت در کشورهای متبوع محسوب می‌شود و توانایی یک کشور در لغو و یا تسهیل صدور روادید دوجانبه با کشورهای مهم پیشرفته جهان می تواند شاخص مهمی در توسعه و پیشرفت سیاسی و اجتماعی و همچنین اقتصادی یک کشور محسوب شود.
  لغو روداید متقابل با ۶۰ کشور از دولت دهم تا دولت یازدهم

  با روی کار آمدن دولت یازدهم در خرداد ماه گذشته اما تسهیل و لغو صدور روداید میان ایران و کشورهای همسایه و جهان با هدف افزایش حضور گردشگران خارجی در ایران و همچنین تسهیل سفر شهروندان ایرانی به خارج از کشور، یکی از اولویت‌های کاری دولت برشمرده شد؛ تا جایی که شخص رئیس‌جمهور با تاکید بر این موضوع، دستور تشکیل کارگروه ویژه‌ای با حضور وزارت خانه های اطلاعات، خارجه و سازمان گردشگری را صادر کرد.
  ابراز آمادگی وزارت خارجه در شرایط کنونی برای لغو روادید اما در حالی صورت می‌گیرد که پیشتر دولت یازدهم اعلام کرده بود که خبر لغو روادید متقابل میان ایران و ۶۰ کشور جهان را تا پیش از نوروز ۹۳ اعلام خواهد کرد؛ موضوعی که اکنون و در ماه‌های پایانی سال ۹۳ همچنان تغییری در تعداد کشورهایی که شهروندان ایرانی می توانند بدون صدور ویزا به آن سفر کنند تغییری نکرده است.
  ماجرای لغو و تسهیل صدور ویزا اما مربوط به دولت حسن روحانی، نیست. لغو صدور ویزا میان ایران و ۶۰ کشور جهان در دولت دهم کلید خورد و در نهایت با مخالفت‌ برخی از نهادهای امنیتی ایران مواجه و مسکوت ماند؛ اگرچه حضور گردشگران خارجی در ایران طی یک سال گذشته و با تسهیل صدرو ویزای ایران برای همه کشورهای جهان به جز ۱۰ کشور در فرودگاه شاهد رشد فزاینده‌‌ای بوده اما همچنان شهروندان ایرانی برای سفر به کشورهای خارجی به ویژه اروپایی با محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌ای در زمینه صدور ویزا مواجه هستند.
  پاسپورت‌های معتبر، کره جنوبی و مالزی در فهرست ترددهای آزاد

  هم اکنون شهروندان همه‌ی کشورهای جهان به جز ۱۰ کشور کلمبیا، سومالی، آمریکا، انگلیس، کانادا، بنگلادش، اردن، عراق، افغانستان و پاکستان می‌توانند با حضور در فرودگاه ویزای سفر به ایران به مدت ۲ هفته را دریافت کنند، موضوعی که در راستای توسعه روابط تجاری و ارزآوری و افزایش حضور گردشگران در ایران صورت گرفته است.
  همچنین، فنلاند، سوئد، انگلیس، دانمارک، آلمان، لوکزامبورگ و آمریکا در صدر فهرست معتبرترین پاسپورت های جهان هستند. شهروندان این کشورها قادر هستند به ۱۷۳ کشور جهان تردد آزاد داشته باشند؛ بلژیک، ایتالیا، هلند، نروژ، ایرلند، پرتغال، اسپانیا، کانادا و فرانسه نیز در این فهرست قرار دارند. کره جنوبی و مالزی نیز از جمله کشورهای آسیایی هستند که با ۱۶۶ کشور آزاد برای ترددد در فهرست معتبرترین پاسپورت های جهان هستند.
  عمان؛ کشور میانجی در فهرست لغو ویزای متقابل

  نام عمان با میانجگری شناخته می‌شود، کشوری که بارها محل دیدار دیپلمات‌های ایرانی و غربی برای بحث و مذاکره بر سر مسائل دوجانبه بوده است، کشوری که به واسطه چندین دهه روابط دیپلماتیک فعال، بی طرف و سازنده با تهران همواره یکی از کشورهای مورد اطمینان و احترام ایران بوده است و در این مسیر بارها توانسته است با اقدامات اطمینان ساز نظر تهران و غرب را برای تبدیل شدن به یک کشور مورد قابل اعتماد جلب کند.
  اخیرا، سفیر ایران در عمان در سخنانی از گفت‌وگوهای تهران و مسقط برای لغو روادید دوجانبه میان دو کشور خبر داد و گفت دو کشور درباره لغو روادید و توسعه مناسبات تجاری با یکدیگر گفت‌و‌گو می‌کنند؛ موضوعی که این میانجی قدیمی را وارد فهرست لغو ویزای متقابل قرار خواهد داد.
  این در حالی است که دارندگان پاسپورت ایرانی تنها در ۱۴ کشور آسیایی و آفریقایی از مقررات ویزا معاف هستند و برای ورود به سایر کشورها با مانعی به نام ویزا روبرو می شوند و انتظار می‌رود با توجه به تلاش دولت تدبیر و امید برای ارتقا و توسعه سرمایه گذاری های خارجی در ایران وتبدیل شدن ایران به یکی از نقاط گردشگری منطقه، اقدامات بیشتر و موثرتری در زمینه تسهیل روادید متقابل اتخاذ شود.

  برچسب ها :

  نظرات