آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 23 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 40247
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ آذر, ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۰
 • شما اینجا هستید :گزارش و گفت‌وگو
 •   

  عضو تیم ملی مبارزه آزاد کشور در گفت‌وگو تفصیلی با آوای‌شمال:

  به قهرمانی جهان فکر می کنم/ کم توجهی به ورزش مبارزه آزاد در کشور

  آوای شمال/ ورزش در کشور ما از بعد قهرمانی فراز و نشیب های زیادی دارد و در برخی رشته ها هزینه های سنگینی می شود اما بازدهی برخی رشته های انفرادی را ندارد. به طور مثال هزینه های که در رشته ورزشی فوتبال در کشور می شود به اندازه دیگر رشته های مدال آور خروجی […]

  آوای شمال/ ورزش در کشور ما از بعد قهرمانی فراز و نشیب های زیادی دارد و در برخی رشته ها هزینه های سنگینی می شود اما بازدهی برخی رشته های انفرادی را ندارد.

  به طور مثال هزینه های که در رشته ورزشی فوتبال در کشور می شود به اندازه دیگر رشته های مدال آور خروجی مناسبی ندارد و به همین سبب برخی از ورزشکاران رشته های انفرادی پس از گذشت چند سال و در پی کم توجهی و حتی بی توجهی مسئولان ورزش به دلیل مشکلات اقتصادی عطای ورزش را با لقایش مب بخشند.

  اگر بخواهیم از رشته های مدال آوری نام ببریم که توجهی مختصر هم به آن نمی شود باید از وزنه برداری، کشتی، تکواندو، بوکس، کاراته، ووشو، دو و میدانی و برخی دیگر از رشته های مهم در مسابقات جهانی و المپیک نام برد که سهم ناچیزی از اعتبارات ورزشی را به خود اختصاص داده است.

  با این مقدمه به سراغ رشته ورزشی رفتیم که در کشورمان به دلیل نگاهی متفاوت کمتر به آن پرداخته شده است  و آن رشته ورزشی مبارزه آزاد است که البته در دنیا بسیار بااهمیت است.

  برای اینکه جزئیات بیشتری از این رشته ورزشی و مشکلات پیش روی ورزشکاران این رشته قرار بگیریم به سراغ سعید نیک پور قهرمان این رشته در کشور که محمودآبادی است رفتیم تا در جریان شرایط تمرینی، مسابقات و مشکلات این قهرمان جوان قرار گیریم.

  سعید-نیک-پور3-مبارزه-آزاد-ورزش

  آوی شمال: خودتان را معرفی کنید و از چه چند سالگی به ورزش روی آوردید؟

  نیک پور: سعید نیک پور، متولد سال ۱۳۷۳ و ساکن محمودآباد هستم و از اول ابتدایی با ورزش ژیمناستیک و سپس رشته های رزمی کاراته و کونگ فو به ورش روی آوردم. سپس از کلاس پنجم ابتدایی با تشویق آقای احمد دمساز از کشتی گیران سابق شهرستان محمودآباد که مشتری پیرایشگاه پدرم بود به رشته کشتی رفتم.

  آوای شمال: چرا به رشته کشتی علاقه مند شدید؟

  نیک پور: تشویق این کشتی گیر باسابقه مرا ترغیب کرد تا استعدام را در این رشته نشان دهم و بر همین اساس در اولین سال حضورم در کشتی مقام نائب قهرمانی کشتی مازندران را به دست آوردم و سپس در مسابقات بعدی نوجوانان استان توانستم مقام اول را کسب کنم و پس از قهرمانی کشور در مسابقات نوجوانان جهان در کشور ترکیه نیز در وزن ۴۶ کیلو قهرمان شدم.

  آوای شمال: با توجه به اینکه در رشته کشتی پتانسیل پیشرفت داشتید چرا این ورزش را ادامه ندادید؟

  نیک پور: در فینال مسابقات نوجوانان جهان از ناحیه دنده دچار شکستگی شدم که پس از آن به مدت سه ماه در منزل استراحت کردم و بعد از گذشت دوران مصدومیت در مسابقات سوپر جام شرکت کردم اما چون در وزن ۵۸ کیلوگرم به سر وزن نرسیدم به ناچار در یک وزن بالاتر یعنی در ۶۶ کیلو کشتی گرفتم که پس از پیروزی در دو کشتی اول، در کشتی سوم با توجه به ۸ کیلو سبک تر بودن نسبت به حریف دچار مصدومیت از ناحیه رباط صلیبی پا شدم و کشتی را واگذار کردم که این مصدومیت پس از یک ماه به پارگی رباط تبدیل شد و منجر به یکسال خانه نشینی من شد و بدین ترتیب دیگر نتوانستم به کشتی بازگردم.

  سعید-نیک-پور1-مبارزه-آزاد-ورزش

  آوای شمال: پس از آن چرا به ورزش مبارزه آزاد روی آوردید؟

  نیک پور: از قبل به این رشته ورزشی علاقه مند بودم چون هیجان را دوست داشتم و یکی دیگر از دلایل اصلی این بود که کشتی گیران معمولا در ورزش مبارزات آزاد موفق تر هستند و با همین تفکر زیر نظر استاد اسماعیل تهمتن سه ماه تمرین مداوم انجام دادم و در مسابقه انتخابی تیم ملی در بانه کردستان موفق شدم به مقام اول دست پیدا کنم و پیراهن تیم ملی در این رشته را به دست آورم.

  آوای شمال: مسابقات بین المللی در رشته مبارزات آزاد در چه سطحی برگزار می شود؟

  نیک پور: این رشته در دنیا بسیار مورد توجه قرار می گیرد و طرفداران زیادی هم دارد اما در ایران کم توجهی خاصی می شود که مهم ترین دلیل آن را خشن بود این مسابقات می دانند در حالی که مهم ترین تشکیلات ورزشی دنیا در این رشته ورزشی است و بسیاری از کشورهای دنیا به دنبال جذب قهرمانان این رشته از دیگر کشورها از جمله ایران هستند.

  آوای شمال: تیم ملی مبارزه آزاد قرار است در چه مسابقاتی شرکت کند؟

  نیک پور: مسابقات جهانی این رشته از ۲۳ آذرماه امسال به میزبانی ایران و در سالن ۱۲ هزارنفری آزادی تهران با وزن کشی آغاز می شود و مسابقات نیز از ۲۴ آذرماه تا ۲۷ آذر برگزار می شود.

  آوای شمال: وضعیت تمرینی شما در تیم ملی یه چه صورت است؟

  نیک پور: سه جلسه تمرین سخت و فشرده روزانه در اردوی تیم ملی که در بابلسر دایر است زیرنظر مربیان تیم ملی انجام می دهیم و خودم سخت به دنبال کسب مقام قهرمانی جهان هستم تا بتوانم از معافیت سرباز قهرمان و تحصیل بدون کنکور در دانشگاه استفاده کنم و به چیزی جز قهرمانی فکر نمی کنم.

  سعید-نیک-پور-رضا-زارعی-مبارزه-آزاد-ورزش

  آوای شمال: وضعیت توجه به رشته ورزشی مبارزه آزاد در کشور چگونه است؟

  نیک پور: این رشته ورزشی بیشتر از دیگر رشته های انفرادی از بی توجهی ها رنج می برد که امیدواریم مسئولان ورزش کشور فکری به حال این رشته بکنند.فقط این مسئله را عنوان کنم که کشور سوئد با ارائه بهترین امکانات رفاهی و معیشتی و همچنین تمرینی به دنبال جذب من و دیگر قهرمانان این رشته ورزشی در کشور هستند اما همه ما عشق به ایران و اهتزاز پرچم زیبای کشورمان داریم.

  آوای شمال: صحبت پایانی خود را بفرمایید؟

  سعید نیک پور: ضمن تشکر از سایت آوای شمال که مخاطبان زیادی در شهرستان محمودآباد دارد و تقدیر از همه مربیانی که تا امروز برای پیشرفت من تلاش کردند و به طور ویژه از پدر و مادرم به دلیل اینکه همواره منو با دعاهاشون پشتیبانی می کنند، امیدوارم بتونم با کسب مقام قهرمانی جهان گوشه ای از زحمات آن ها را جبران کنم.

   

  برچسب ها :

  نظرات