آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ , Thursday 19 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 40212
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ آذر, ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۲
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  معرفی ۵۰ طرح نفتی در کنفرانس تهران و شرط خارجی‌ها برای بازگشت

  آوای شمال/ کنفرانس دو روزه بین المللی رونمایی از قراردادهای جدید صنعت نفت، هفته گذشته با حضور ۱۳۷ شرکت بین المللی و تعدادی از مسئولان صنعت نفت برگزار شد. *مهمترین شرکت کنندگان در کنفرانس تهران از جمله مهمترین شرکتهایی که در این کنفرانس دو روزه حضور داشتند، می توان به شرکت استات اویل نروژ، توتال […]

  آوای شمال/ کنفرانس دو روزه بین المللی رونمایی از قراردادهای جدید صنعت نفت، هفته گذشته با حضور ۱۳۷ شرکت بین المللی و تعدادی از مسئولان صنعت نفت برگزار شد.

  *مهمترین شرکت کنندگان در کنفرانس تهران

  از جمله مهمترین شرکتهایی که در این کنفرانس دو روزه حضور داشتند، می توان به شرکت استات اویل نروژ، توتال فرانسه، بی پی انگلیس، شلمبرژر با ملیت فرانسوی آمریکایی، انی ایتالیا، لوک اویل روسیه اشاره کرد.

  اگر چه شرکت‌های آمریکایی به این کنفرانس نیامدند، اما از دیگر شرکت هایی که در این کنفرانس حضور داشتند می توان نام شرکت‌های ادیسون از ایتالیا، چاینا‌ پترولیوم چین، دایلم کره جنوبی،اینپکس ، میتسوبیشی و میتسویی ژاپن، پتروناس مالزی،رپسول اسپانیا، زیمنس آلمان عنوان کرد.

  *معرفی ۵۰ طرح در کنفرانس تهران برای جذب سرمایه گذار

  در جریان برگزاری این همایش مسئولان صنعت نفت ۵۰ پروژه نفتی را در قالب قراردادهای جدید صنعت نفت رونمایی کردند که از جمله این طرح ها می توان به میدان نفتی و گازی سردار جنگل، آزادگان جنوبی،  لایه نفتی پارس جنوبی،میدان های گازی گلشن و فردوس، میدانهای نفتی، جفیر، سپهر، سوسنگرد از جمله این طرح ها هستند.

  ضمن معرفی کلی این میادین از سوی مسئولان صنعت نفت ایران، حاضرین و بالاخص سرمایه گذاران خارجی بارها از برگزارکنندگان این کنفرانس درخواست کردند که جزئیات این میادین نیز اعلام شود، اما مسئولان صنعت نفت بارها در جلسات مختلف و در طول نشست هایی که در این کنفرانس برگزار شد، اعلام می کردند، جزئیات تنها برای آن دسته از متقاضیان که قرار است در مناقصه ها شرکت کنند، اعلام می شود.

  * ابراز تمایل خارجی ها برای بازگشت به صنعت نفت تنها به یک شرط

  سرمایه گذارانی که در این کنفرانس حضور داشتند اگرچه با رقبت در تمام جلسات این کنفرانس حاضر بودند، اما به طورر جد تنها شرط حضور در صنعت نفت ایران را لغو کامل تحریم ها عنوان می کردند.

  به عنوان مثال مدیر بازرگانی بخش خاورمیانه شرکت توتال به خبرنگار فارس گفت: ایران در صنعت نفت پس از لغو تحریم ها پیشرفت چشم گیری کرده است و توانسته بزرگترین پروژه های نفتی نیز با موفقیت پشت سر گذارد.

  وی ادامه داد: شرکت توتال نیز تمایل دارد مانند زمانی که در صنعت نفت ایران فعالیت می کرد دوباره به ایران بازگردد، اما این کار تنها زمانی محقق می شود که تحریم ها لغو شوند.

  این مقام مسئول در شرکت توتال تصریح کرد: مذاکراتی را برای حضور در صنعت نفت ایران با چند تن از مسئولان صنعت نفت ایران انجام داده‌ایم و ابراز تمایل خود را نیز برای حضور در برخی از پروژه ها کرده ایم اما هنوز چیزی قطعی نیست و باید منتظر باشیم که اجازه حضور در صنعت نفت ایران صادر شود.

  *قراردادهای نفتی و ابهامات موجود در قرارداد

  اگر چه این کنفرانس به منظور معرفی قراردادهای جدید صنعت نفت و هم چنین معرفی پروژه های نفتی و گازی ایران به سرمایه گذاران خارجی برگزار شد، اما از پیش از برگزاری این کنفرانس انتقاداتی به حق به قراردادهای جدید صنعت نفت از سوی برخی کارشناسان صنعت نفت و همچنین چهره مشهور و شاخص این کارشناسان یعنی مسعود درخشان مطرح شد.

  قراردادهای جدید نفتی که قرار است، موجبات توسعه صنعت نفت ایران را برای سالیان طولانی فراهم کند، دارای نکات و ابهامات اساسی است که مسئولان کارگروه تدوین قراردادهای جدید تاکنون نتوانستند، ابهامات این قراردادها را برطرف کنند.

  در این مورد حتی بیژن زنگنه وزیر نفت نیز اعلام کرده است، قراردادهای جدید صنعت نفت ایده آل نیست و دارای نواقصی است که با این صحبت زنگنه می توان امیدوار بود، این قراردادها اصلاح شوند.

  به نظر می رسد اصلاح قراردادهای جدید نفتی باید در اولویت مسئولان صنعت نفت به خصوص کارگروده تدوین قراردادها قرار گیرد و هیچ عجله ای برای عقد قرارداد با این روش نداشته باشند.

   

  برچسب ها :

  نظرات