آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ , Tuesday 17 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 40175
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ آذر, ۱۳۹۴ - ۰۶:۳۶
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  ما را از این نمد کلاهی نیست!

  آوای شمال/ روزنامه «جوان» در یادداشتی از «علی خدایی بیجاری »نوشت: این روزها دکتر معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در نشست تغییرات آب و هوایی پاریس حضور دارد. وی سه‌شنبه گذشته، در یک سخنرانی ضمن تأکید بر ضرورت قابل اجرا بودن توافقنامه، تصریح کرده بود که توافقنامه پاریس باید به گونه‌ای […]

  آوای شمال/ روزنامه «جوان» در یادداشتی از «علی خدایی بیجاری »نوشت:

  این روزها دکتر معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در نشست تغییرات آب و هوایی پاریس حضور دارد. وی سه‌شنبه گذشته، در یک سخنرانی ضمن تأکید بر ضرورت قابل اجرا بودن توافقنامه، تصریح کرده بود که توافقنامه پاریس باید به گونه‌ای باشد که همه کشورها با افتخار به آن ملحق شوند و در مقابل نسل‌های حاضر و آتی به آن افتخار کنند که لازمه این امر، نادیده نگرفتن کشورها اعم از آسیب‌پذیرترین کشورهای کوچک جزیره‌ای و کمتر‌توسعه‌یافته تا کشورهای ثروتمند پیشرفته در توافقنامه آتی است.
  چنین اظهاراتی بیت‌المثل«خانه از پای بست ویران است/خواجه در بند نقش ایوان است»، را به ذهن متبادر می‌کند. چراکه اخبار منتشر شده، در این مدت که خانم ابتکار در پاریس خوش آب و هوا حضور دارند، حاکی از جولان متجاوزان و متعرضان به محیط زیست است! از سوی دیگر شرایط طبیعی آب و هوایی ترک‌تازی می‌کنند. حجت موجه این مدعا در خبر شهریار عسکری، مدیر روابط عمومی اداره کل‌محیط‌ زیست ‌خوزستان منعکس است. وی روز سه‌شنبه همزمان با سخنرانی خانم ابتکار، از افزایش گرد‌ و خاک در اهواز تا پنج برابر حد مجاز خبر داده بود و خبری دیگر حاکی از آتش‌سوزی شش روزه در جنگل‌های مازندران بود که گویا پایش و مراقبت بخشی از این جنگل‌ها به سازمان محیط زیست مربوط می‌شود.
  دو روز قبل از سخنرانی ایشان خبری با تیتر«حمله به محیط‌بان میانکاله با نیسان» روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفت. گویا فردی که قصد ورود غیرقانونی به پناهگاه حیات وحش میانکاله را داشته، پس از ممانعت محیط‌ بان، با خودرو به وی حمله کرده و محیط‌‌بان را به شدت دچار آسیب کرده است.
  دکتر ابتکار دوازدهم آذرماه در کانال تلگرامی‌اش نوشت: طی یک عملیات غافلگیرانه(!) نیروهای یگان حفاظت محیط‌ زیست شهرستان بهشهر مستقر در پناهگاه حیات وحش میانکاله در منطقه آشوراده موفق به دستگیری ۲۲ نفر شکارچی غیر‌مجاز، کشف و ضبط ۲۲ قبضه انواع سلاح شکاری، چهار فروند قایق و ۳۴ قطعه انواع پرندگان مهاجر از قبیل چنگر، مرغابی و باکلان شدند.
  با این اوصاف، اخبار فوق حاکی از اوضاع بحرانی در حوزه محیط زیست کشور است که هر روز بحران‌های فوق بسط و گسترش می‌یابد. این در حالی است که خبرهای یاد شده در فاصله تعطیلی چندروزه‌ رسانه‌ها به وقوع پیوسته‌اند. با این وجود گویا مسئولان محیط زیست بر آنند تا خدمات خود را در بخش بین‌الملل متمرکز کنند و نسخه‌های شفا‌بخش خود را با کشورهای دیگر به اشتراک بگذارند‍! غافل از آنکه در فکر بسیاری از مخاطبان و نظارت‌کنندگان اوضاع و احوال یاد شده این پارادوکس در قالب تمثیلی مکرر می‌شود که «کـَل اگرطبیب بودی/سرخود دوا نمودی!»
  به راستی چگونه است که مردم ما (که به یمن وجودِ آنان مسئولان مسندنشین شده‌اند)، از نسخه‌های شفابخش آنان بی‌بهره‌اند؟!
  آیا حضور خانم ابتکار در نشست تغییرات آب و هوایی پاریس، جبران حق مهمان‌نوازی خانم ابتکار نبود، وقتی که در اواسط مردادماه امسال و دو هفته پس از توافق هسته‌ای لوران فابیوس، وزیر خارجه اسبق فرانسه به پارک پردیسان دعوت و پذیرایی شد؟ وزیر خارجه‌ای که در زمان تصدی پست خود، مسبب ورود خون‌های آلوده به کشور بود و استفاده از تحفه آلوده وی، بسیاری از بیماران هموطن را به کام مرگ و نیستی فرو برد.‌
  با این حال باید نشست و منتظر گذر زمان ماند که زمان بزرگ‌ترین معلم راستی است.

   

  برچسب ها :

  نظرات