آیا احمد ناطق‌نوری به‌دنبال ایجاد پروژه ارباب رعیتی در نور و محمودآباد است؟!

چاپ

آوای شمال/ انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی رفته‌رفته به روزهای گرم و نفس‌گیر خود با رقابت میان نامزدهای احتمالی نزدیک می‌شود و هر نامزدی به‌دنبال جمع کردن نیرو برای کار تشکیلاتی انتخابات در حوزه‌های مختلف کشور است.

در استان مازندران نیز ۱۲ نماینده به مجلس معرفی می‌شوند که در بین تمامی کاندیداهای احتمالی در تمامی حوزه‌ها، افرادی که بیشترین مقبولیت را در بین مردم و چهره‌های مطرح و تأثیرگذار سیاسی داشته باشند، برنده کرسی مهم و حساس مجلس می‌شوند.

اما در این بین برخی افراد به‌دنبال حمایت نمایندگان پیشین و چهره‌های سیاسی مطرح کشور هستند تا بتوانند سبد آرای خود را از دوستداران و هواداران آنها پر کنند.

حوزه انتخابیه محمودآباد و نور که هم‌اکنون عبدالوحید فیاضی از چهره‌های مطرح اصول‌گرایی مازندران را به‌عنوان وکیل خود در مجلس دارد، در انتخابات پیش‌رو با ورود برخی افراد صاحب جایگاه در بین مردم، قطعاً شاهد مسابقه‌ای نفس‌گیر است.

اما اگر از این رقابت کاملاً قانونی کمی فراتر برویم، نقش و تأثیرگذاری نماینده هفت دوره مردم محمودآباد و نور در خانه ملت یعنی احمد ناطق‌نوری که برخی‌ها از وی به‌عنوان پدر پارلمان ایران یاد می‌کنند در حساس شدن فضای انتخابات در این حوزه بر کسی پوشیده نیست.

اما به نظر می‌رسد احمد ناطق‌نوری و فرزندانش نه برای حوزه نور و محمودآباد بلکه برای تحقق اهداف بلندمدت خود قرار است از کاندیدا یا کاندیداهایی در این انتخابات حمایت کنند تا انتقام خود را از شکست دور گذشته مقابل فیاضی بگیرند.

زمانی این ادعا بیشتر به واقعیت نزدیک می شود که برخی از نامزدهای احتمالی این حوزه به‌ویژه علی اسماعیلی و ولی‌الله فرزانه مدعی حمایت خانواده ناطق از آنها هستند و حضور برخی از نزدیکان و وفاداران به ناطق در ادوار مختلف انتخابات در کنار این کاندیداها، این مسئله را پررنگ‌تر می‌کند.

احمد ناطق‌نوری بر اساس رسم دیرینه خود همه‎ساله مراسم شب اربعین را در فدراسیون بوکس کشور برگزار می‌کند و این مجلس تا حدوی شبیه به نشست انتخاباتی زودرس جلوه می‌کند و برنامه امسال حال و هوایی متفاوت‌تر داشت چرا که حضور برخی از نامزدهای انتخاباتی علامت سوال زیادی را ایجاد کرد که واقعاً این مرد کهنه‌کار عرصه سیاسی و انتخاباتی در کنار فرزندانش که آنها نیز به‌عنوان لیدرهای مطرح انتخابات محسوب می‌شوند، چه خوابی را برای حوزه محمودآباد و نور دیده‌اند.

حضور علی اسماعیلی و ولی‌الله فرزانه در این مراسم یک‌بار دیگر شایعه حمایت ناطق‌نوری از این دو کاندیدا را قوت بخشید اما پشت پرده این حمایت به‌نظر چیز دیگری است.

استعفای حمید ناطق‌نوری فرزند ارشد احمد ناطق‌نوری از مسئولیت مشاور وزیر امورخارجه ذهن‌ها را به‌سمتی برد که وی قصد حضور در عرصه انتخابات را دارد اما شنیده‌ها حاکی از آن است که حمید ناطق‌نوری در حال بررسی وضعیت محبوبیت و مقبولیت خاندان ناطق در حوزه نور و محمودآباد از طریق این دو کاندیدا است که در صورت مساعد بودن شرایط به‌عنوان کاندیدا در این حوزه حضور پیدا کند.

اما مسئله اصلی این است که احمد ناطق‌نوری باوجود شکست دور قبل از رقیب سرسخت خود عبدالوحید فیاضی به‌دنبال به‌دست آوردن قدرت مجدد در منطقه است و این کار در دراز مدت منجر به رویش ناطقی جدید در منطقه می‌شود که تا سال‌ها اجازه گردش نخبگان را نمی‌دهد.

پروژه انتقام شکست دور قبل از سوی خاندان ناطق در انتخابات پیش‌رو به هر شکلی در نهایت به نفع مردم نیست چرا که تجربه ۲۷ ساله حضور وی نشان داد که آنچنان که از این مرد باتجربه انتظار می‌رفت، حوزه نور و محمودآباد به‌ویژه شهرستان محمودآباد به توسعه همه‌جانبه نمی‌رسد و فقط عده‌ای خاص که در این مدت ۲۷ سال تمام توان خود را برای بهره‌مندی از حضور ناطق‌نوری بردند، اینبار نیز سود می‌برند؟

بنابراین تحولات آینده انتخاباتی در منطقه باید از سوی نخبگان واکاوی شود تا حوزه نور و محمودآباد به زخم کهنه چندین‌ساله دچار نشود و در واقع پروژه ارباب رعیتی در منطقه پیاده‌سازی نشود.

نکته آخر اینکه در عملکرد نمایندگان دوره‌های مختلف در این حوزه اعم از احمد ناطق‌نوری با بیشترین حضور، حجت‌الاسلام حسینی‌نژاد با یک دوره و عبدالوحید فیاضی با یک دوره حضور باید موشکافانه نگاه کرد که در آمار مقایسه‌ای مدت زمان حضور، چه نماینده‌ای بیشترین خدمات را به منطقه ارائه کرد و ساعات پرکاری را در بهارستان ملت داشت تا با توجه به شرایط حساس کنونی، فردی به‌عنوان نماینده حوزه انتخابیه محمودآباد و نور انتخاب شود که دارای بیشترین ظرفیت و کارآمدی و در نهایت سلامت و ولایت‌پذیری است.

هفتم اسفند ماه امسال روزی تاریخی در کشور است و باید همگان تلاش کنیم ضمن ترغیب آحاد مردم به حضور باشکوه در پای صندوق‌های رأی، افرادی به مجلس راه پیدا کنند که وکیل‌الرعایا باشند نه وکیل‎الدوله.

” یادداشت: علی یوسفی “