آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ , Monday 23 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 39888
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ آذر, ۱۳۹۴ - ۰۶:۰۵
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  دستاوردهای نیروهای مسلح در نمایشگاه هوافضا

  بالگرد “میل ۱۷۱” و “۲۰۶”/پهپاد “کاوش” و “سایه” + تصاویر

  آوای شمال/ ” نمایشگاه دستاوردهای صنایع هوا و فضا ” در حالی  اخیرا آغاز به کار کرده که محصولات متنوعی در آن به نمایش درآمده‌اند. در این نمایشگاه ۱۳۰ شرکت داخلی و ۳۲ شرکت خارجی از کشورهای انگلستان، آلمان، بلژیک، جمهوری چک، سوئیس،‌ ترکیه، چین، ایتالیا، اردن، روسیه، امارات متحده عربی و … جدیدترین دستاوردها […]

  آوای شمال/ ” نمایشگاه دستاوردهای صنایع هوا و فضا ” در حالی  اخیرا آغاز به کار کرده که محصولات متنوعی در آن به نمایش درآمده‌اند.

  در این نمایشگاه ۱۳۰ شرکت داخلی و ۳۲ شرکت خارجی از کشورهای انگلستان، آلمان، بلژیک، جمهوری چک، سوئیس،‌ ترکیه، چین، ایتالیا، اردن، روسیه، امارات متحده عربی و … جدیدترین دستاوردها پیشرفت ها و صنایع هوایی و فضایی خود را به نمایش گذاشتند.

  پرواز نمایشی انواع بالگردهای ساخت داخل توسط خلبانان مجرب، عملیات چتربازی، پرواز انواع کایت، پاراگلایدر، پاراموتور و پرواز نمایشی هواپیماهای سبک و فوق سبک، آب پاش،‌ دو زیست، جایرو و هلی کوپتر بخشی از برنامه‌های این نمایشگاه است.

  همچنین در نمایشگاه دستاوردهای صنایع هوا و فضا محصولات مختلفی از جمله  “هوا نفربرداکتد فن”، “هواپیمای دوزیست”، “قایق‌ پرنده”،  “بالگرد میل ۱۷۱″، “بالگرد ۲۰۶″، “پهپاد سایه و کاوش” به نمایش درآمدند.

  **هوانفربر “داکتدفن”

  این  “هوانفربر” با مداومت پروازی ۱۰۰ کیلومتر برساعت، سقف پرواز ۳۰ هزار متر از سطح دریا و وزن کلی ۳۸۰ کیلوگرم دارای خصوصیات منحصر بفردی است که البته به عنوان یک هواپیمای فوق سبک نیز شناخته می‌شود.

  بالگرد

  **مشخصات  “هواپیمای دوزیست”

  این  “هواپیمای دوزیست”  با سرعت ۱۱۲ نات، مداومت پروازی بیش از ۴ ساعت، وزن کلی ۵۴۵ کیلوگرم، ظرفیت دوسرنشین برای آموزش جهت گشت های ساحلی و دریایی بکار برده می‌شود.

  بالگرد

   

  بالگرد

  **پهپاد کاوش

  این پهپاد با سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، مداومت پروازی ۱۵ ساعت، ارتفاع پروازی ۱۵ هزار متر، وزن ۱۸ کیلوگرم ، توانایی فیلم برداری و شناسایی دید در شب را دارد که مهندسی معکوس هواپیما “اسکن ایگل” آمریکاست.

  بالگرد

  **بالگرد “میل ۱۷۱ “

  این بالگرد با طول بیش از ۲۵ متر، عرض بیش از ۵ متر، وزن ۷ هزار و ۶۴۲ کیلوگرم، حداکثر ارتفاع پروازی ۶ هزار متر، ظرفیت ۲۷ نفر، توانمندی های‌ منحصر بفردی دارد و می تواند عملیات نجات و اسکورت را به خوبی انجام داده و انواع موشک‌های ضد کشتی و هوا به هوا را حمل کند.

  بالگرد

  بالگرد

  **بالگرد “۲۰۶ “

  با بالگرد با طول ۳۹ فوت و ارتفاع ۱۱ فوت ،‌وزن ۳ هزار و ۲۰۰ پوند، مداومت پروازی ۳ ساعت، ظرفیت ۵ تا ۷ نفر، حداکثر بار قابل حمل ۱۱۳ کیلوگرم، می تواند انواع عملیات تجسس ، نجات و شناسایی را به خوبی انجام دهد و توانایی عکس برداری و فیلم‌برداری را نیز دارد.

  بالگرد

   

  بالگرد

  **پهپاد “سایه”

  پهپاد  “سایه” با سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت، مداومت پروازی ۷ ساعت، حداکثر ارتفاع ۱۵ هزار متر، وزن ۲۰ کیلوگرم، می‌تواند ماموریت گشت، شناسایی و مراقبت را به خوبی انجام دهد.

  بالگرد

  *قایق پرنده

  “قایق پرنده” با طول ۹ متر، ارتفاع ۳ متر، وزن کلی ۹۵۰ کیلوگرم، مداومت پروازی بیش از ۲ ساعت و حداکثر سرعت ۱۵۰ کیلومتر در ساعت می‌تواند انواع ماموریت گشت زنی، حفاظت، جست و جو شناسایی، تصویربرداری ، قرق منطقه را انجام دهد. 

  وجود قایق پرنده ایرانی باور برای نخستین بار در پنجمین روز از رزمایش پیامبر اعظم در فروردین ماه سال ۸۵ اعلام شد. هر چند این خبر در آن زمان بازتاب بسیار بالایی توأم با اظهار شگفتی از توان کشورمان در ساخت این وسیله داشت اما پس از تحویل تعداد ۱۲ فروند از آن در مهرماه سال ۱۳۸۹ تحت هدایت خلبانان آموزش دیده که بیانگر عملیاتی شدن کامل باور داشت عواملی که همواره سعی در مخدوش جلوه دادن توانمندی‌های بومی کشور دارند این بار نیز وارد عمل شده و با دستاویز قرار دادن شباهت باور-۲ و یک نمونه ساخت شوروی سابق سعی در بی‌ارزش کردن این دستارود مهم داشتند.

  بالگرد

  “باور-۲” پرنده‌ای با بال نصب شده در بالای بدنه است و بال به شکل  “دلتای معکوس” با مساحت زیاد، دارای زاویه هشتی(انهدرال) زیاد، با انحنای سطح زیرین بال، ریشه بال طولانی و امتداد یافته تا دم است. در صورتی که امکان حمل موشک‌های هوا به هوا در رده دوش پرتاب در باور بوجود بیاید امکان درگیری با پهپادهای پرشمار دشمنان نیز قابلیتی استثنایی برای آن خواهد بود. سرعت قایق پرنده باور ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت (۱۰۰ نات) تا بیش از ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت و ارتفاع پروازی معمول آن ۱ تا ۵ متر و تا سقف چند ده متر عنوان شده است.

  آنچه تا به حال در رابطه با تجهیزات و تسلیحات باور اعلام شده برخورداری از دوربین‍ های مختلف دید در روز و شب با قابلیت ارسال بیدرنگ اطلاعات و همچنین تیربار بوده است. همچنین عنوان شده که در آینده نزدیک راکت و موشک‌های ضدشناور نیز به این قایق پرنده افزوده خواهد شد.

  با توجه به توانمندی بالای قایق های پرنده به عنوان وسیله سبک هوایی و با ماهیت دوزیست در اجرای مأموریت در محیط دریا، اجرای برخی اصلاحات در باور-۲ برای آینده می تواند به کارایی آن اضافه نماید. از همه مهمتر تجهیز آن به تسلیحات موشکی ضد کشتی است که وعده آن نیز داده شده بود. همچنین در صورتی که امکان حمل موشک‌های هوا به هوا در رده دوش پرتاب در باور بوجود بیاید امکان درگیری با پهپادهای پرشمار دشمنان نیز قابلیتی استثنایی برای آن خواهد بود.

  لازم به ذکر است که در این نمایشگاه ماکت کاووشگرهای پژوهش، پیشگام، کاووشگر ۶ ، ۵ و ۴، هواپیمای “پیکا”  به نمایش درآمد. هواپیمای بریستل ساخت کشور جمهوری چک  از دیگر محصولاتی بود که در نمایشگاه حضور پیدا کرده بود.  این هواپیما دونفره با صفحه فول‌متال و موتور ۱۰۰ اسب بخار بوده که قابلیت آموزش خلبانان نظامی و غیرنظامی را دارد و می‌تواند مأموریت‌هایی چون گشت‌زنی و جستجو را انجام دهد.

  برچسب ها :

  نظرات