آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ , Sunday 5 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 39849
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ آذر, ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۳
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  فعال اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با آرمان:

  منتشرکنندگان لیست انتخاباتی اصلاح‌طلبان دنبال ایجاد حق برای خود هستند

  آوای شمال/ روزنامه آرمان نوشت: با داریوش قنبری نماینده اصلاح‌طلب مجالس هفتم و هشتم درباره انتشار لیست‌هایی تحت عنوان لیست احتمالی نامزدهای اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس آتی در برخی از رسانه‌های مکتوب و مجازی، گفت‌وگویی انجام داده‌ایم. قنبری با انتقاد از انتشار چنین لیست‌هایی، درباره تبعات آن و سهم خواهی‌های محتمل برخی هشدار داده و […]

  آوای شمال/ روزنامه آرمان نوشت: با داریوش قنبری نماینده اصلاح‌طلب مجالس هفتم و هشتم درباره انتشار لیست‌هایی تحت عنوان لیست احتمالی نامزدهای اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس آتی در برخی از رسانه‌های مکتوب و مجازی، گفت‌وگویی انجام داده‌ایم. قنبری با انتقاد از انتشار چنین لیست‌هایی، درباره تبعات آن و سهم خواهی‌های محتمل برخی هشدار داده و می‌گوید باید همه‌چیز را به اعلام نظر رسمی شورای عالی اصلاح‌طلبان موکول کرد.

  نظرتان درباره لیست‌هایی تحت عنوان لیست انتخاباتی اصلاح‌طلبان که در رسانه‌ها منتشر شده است، چیست؟

  بله. من هم اسامی متفاوتی را در رسانه‌ها دیده‌ام. اما تا آنجا که من خبر دارم اصلاح‌طلبان از سال گذشته به دنبال‌سازوکارهایی بوده‌اند تا برای انتخابات آتی به وحدت برسند که اخیرا با شکل‌گیری شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان به هدف خود در این خصوص رسیدند اما هنوز درباره نحوه ورود به انتخابات و تعیین مصادیق کاندیداتوری و اعلام اسامی تا به امروز تصمیمی اتخاذ نشده است. در واقع به نظر من هم هنوز برای تعیین مصادیق زود است. بنابراین هر اسمی در هر رسانه‌ای به عنوان لیست اصلاح‌طلبان مطرح شود، چیزی جز گمانه‌زنی نیست.

  هدف از انتشار لیست‌هایی از این دست چیست؟

  به نظر می‌رسد برخی افراد که صاحب رسانه‌ها و تریبون‌هایی هستند و قصد معرفی خودشان را دارند، اسم خود را از این طریق در کنار اسامی فرعی دیگری مطرح می‌کنند تا از این طریق برای خود ایجاد حق کنند. اما همانطور که عرض کردم هنوز هیچ تصمیمی درباره نامزدهای اصلاح‌طلب مطرح نشده و درست نیست که کسانی با هر انگیزه‌ای لیست‌هایی اینچنینی منتشر کنند. ورود زود هنگام به بحث اعلام اسامی برای جریان اصلاح‌طلب سودی ندارد، بلکه می‌تواند مشکلاتی نیز در راه تصمیم‌گیری جمعی اصلاح طلبان ایجاد کند.

  اعلام این اسامی می‌تواند چه تبعاتی داشته باشد؟

  قطعا اعلام نام افراد ممکن است در برخی، توقعات بی‌موردی ایجاد کند و سبب‌ به وجود آمدن انتظارات بلا وجهی هم شود. به نظرم به جای جریان اصلاح‌طلبی، کسانی که اقدام به انتشار این اسامی می‌کنند باید پاسخگو باشند. چرا که این لیست‌ها را جریان اصلاح‌طلب منتشر نمی‌کند و افراد تریبون‌دار اقدام به انجام این امر می‌کنند. اگر شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان شکل گرفته است، پس دوستان باید منتظر بمانند و تا اعلام تصمیم این شورا که تبلور خرد جمعی اصلاح‌طلبان است، پیشدستی و ایجاد مشکل نکنند.

  ممکن است قصدشان ایجاد شور انتخاباتی باشد؟

  ممکن است این گمانه‌زنی‌ها به این قصد هم باشد. البته شاید انگیزه‌های متفاوتی در میان باشد. ممکن است انگیزه برخی ایجاد حق برای خود و متعاقب آن سهم‌خواهی باشد تا برای حضور خود یا افراد موردنظرشان در لیست فشار بیاورند. نکته دیگر اینکه اگر این دوستان اسم بعضی از افراد را بدون اطلاع خود آنان در لیست می‌آورند، باید این احتمال را بدهند که اگر در نهایت این افراد در لیست قرار نگیرد، ممکن است بگویند با آبرویشان بازی و از اسمشان سوءاستفاده شده است. احتمال دیگر این است کسانی برای خود و به واسطه قرار گرفتن نامشان در لیست منسوب به اصلاح‌طلبان پرستیژی قائل شوند و در جایی دیگر از این موقعیت استفاده کنند.

  شما در گذشته چنین رفتارهایی را به یاد دارید؟

  بله. سهم‌خواهی همیشه و در همه طیف‌های سیاسی وجود دارد. نمی‌توان این را نادیده گرفت. حتما کسانی هستند که دنبال سهم خواهی هستند اما در مجموع ‌سازوکاری که شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان اندیشیده است برای موفقیت جریان اصلاح‌طلب است، نه افراد. افراد مطرح نیستند، مصالح کشور و اصلاح‌طلبان در اینجا مهم است و تا زمانی که شورای عالی سیاستگذاری اعلام نظر رسمی نکند و به تصمیم نهایی نرسد، این بحث‌ها فقط حدس و گمان و برای چانه‌زنی است و ارزشی ندارد. من توصیه می‌کنم که صبر داشته باشیم تا شورای عالی اصلاح‌طلبان لیست را منتشر کند.

   

  برچسب ها :

  نظرات