آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ , Friday 6 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 39679
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ آذر, ۱۳۹۴ - ۰۶:۱۱
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  بانک مرکزی روسیه اعلام کرد

  گام به گام تا انزوای دلار/روسیه یوآن چین را به سبد ارزی خود اضافه می‌کند

  آوای شمال/ به نقل از راشاتودی، بانک مرکزی روسیه از اضافه کردن یوآن چین به سبد ذخایر ارز خارجی خود خبر داد. انتظار می رود این اقدام به افزایش استفاده از یوآن در اقتصاد روسیه کمک کند. تا پایان سال گذشته میلادی، دلار آمریکا با سهم ۴۴ درصدی از کل سبد ارزی خارجی روسیه در […]

  آوای شمال/ به نقل از راشاتودی، بانک مرکزی روسیه از اضافه کردن یوآن چین به سبد ذخایر ارز خارجی خود خبر داد.

  انتظار می رود این اقدام به افزایش استفاده از یوآن در اقتصاد روسیه کمک کند.

  تا پایان سال گذشته میلادی، دلار آمریکا با سهم ۴۴ درصدی از کل سبد ارزی خارجی روسیه در بازارهای مالی، صدر نشین ارزهای خارجی در این کشور بود.

  یورو نیز سهمی ۴۲ درصدی از این سبد را داشته و ۹٫۵ درصد آن را نیز پوند انگلیس تشکیل داده بود.

  استفاده از یوآن چین از سال ۲۰۱۰ در بازار بورس مسکو آغاز شده و از آن زمان تا کنون استقبال از این ارز در روسیه روند افزایشی قابل توجهی را در پیش گرفته است.

  در ماه آگوست سال جاری فعالان اقتصادی و کارگزاران روس حجم بی سابقه‌ای از یوآن چین را در بازارهای مالی این کشور خریداری کرده‌اند.

  بر اساس گزارشات رسمی ۱۸ میلیارد یوآن برابر با ۲٫۸ میلیارد دلار در ماه آگوست ۲۰۱۵ در بازارهای بورس روسیه معامله شده است که نسبت به زمان مشابه سال گذشته چهار برابر شده است.

  پس از تحریم روسیه از سوی غرب بر سر بحران اوکراین، فعالین اقتصادی روسیه از غرب به شرق چرخیده اند.

  تحریم های اعمال شده دسترسی روسیه را به بازارهای مالی غربی محدود کرده و فعالیت بانک های دولتی این کشور را نیز تحت تأثیر قرار داده است.

  از سوی دیگر موسسات بانکی و مالی نیز از ارائه تأمین مالی بیش از یک ماه به روسیه منع شده اند.

  این اقدام روسیه در حالی رنگ واقعیت به خود می‌گیرد که روز دوشنبه صندوق بین المللی پول نیز نسبت به ورود یوآن به سبد حق برداشت مخصوص نیز تصمیم گیری خواهد کرد.

  بنا به گفته اسوار پراساد، استاد دانشگاه کورنل و دبیر پیشین بخش چین صندوق بین المللی پول، تا پیش از این ژاپن و آمریکا با این اقدام مخالفت می کردند اما به نظر می رسد در نشست روز دوشنبه این دو کشور نیز با این تصمیم مخالفت نکنند.

  پیشتر رئیس صندوق بین المللی پول از پیوستن یوآن به سبد حق برداشت مخصوص این صندوق حمایت کرده و اعلام کرد یوآن تمام شاخص‌های لازم برای ورود به این سبد را دارد.

  در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین موانع گسترش استفاده از یوآن در بازارهای جهانی،‌محدودیت های اعمال شده از سوی دولت چین برای مبادلات یوآن است که این دولت نیز اعلام کرده است میزان قابل توجهی از محدودیت های موجود را حذف و طی چند سال آینده استفاده از این ارز در جهان به طور کامل آزاد خواهد شد.

   

  برچسب ها :

  نظرات