آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ , Monday 16 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 39250
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ آذر, ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۷
 • شما اینجا هستید :اخبار استان > ایران و جهان
 •   

  «صادرات مرکبات مازندران»؛ لق‌لقه زبان مسئولان و همچنان روی میز

  آوای شمال/ مرکبات یکی از محصولات استراتژیک مازندران است که عمده کشاورزان پس از فارغ شدن از برداشت برنج، برنامه‌ریزی برای فعالیت در باغ مرکبات را در برنامه کاری خویش دارند. امسال میزان تولید مرکبات نسبت به سنوات گذشته از رشد بسیار چشم‌گیری برخوردار است، انتظار این بود که مرکبات تولیدی استان مازندران به‌دلیل آورده […]

  آوای شمال/ مرکبات یکی از محصولات استراتژیک مازندران است که عمده کشاورزان پس از فارغ شدن از برداشت برنج، برنامه‌ریزی برای فعالیت در باغ مرکبات را در برنامه کاری خویش دارند.

  امسال میزان تولید مرکبات نسبت به سنوات گذشته از رشد بسیار چشم‌گیری برخوردار است، انتظار این بود که مرکبات تولیدی استان مازندران به‌دلیل آورده مناسب به کشورهای نیازمند این محصول صادر شود.

  البته در جلساتی که پیش از به بار رسیدن این محصول در استان برگزار شد، همه مسئولان استانی تأکید داشتند که مرکبات مازندران باید صادر شود تا کشاورزان و تولیدکنندگان دچار خسارت نشوند، ولی ظاهراً در استان طرح مناسبی برای صادرات این محصول وجود ندارد که این موضوع مورد گلایه مدیرعامل اتحادیه باغ‌داران مازندران نیز است.

  مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران میزان تولید این محصول در استان را بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن عنوان کرد که شامل، نارنگی، لیموترش، گریپ‌فوروت، نارنج، پرتقال و تامسون هست که بیش از ۸۰ هزار هکتار از اراضی باغی استان به تامسون اختصاص دارد و پیش‌بینی می‌شود یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار تن تامسون نیز در استان تولید شود.

  محمدرضا شعبانی درباره بازار مرکبات مازندران نیز بیان کرد: بازار این محصول برای فروش بسیار مناسب است و هم بازار داخلی و هم بازار خارجی خواستار ارائه مرکبات استان مازندران است.

  وی مهم‌ترین نگرانی باغ‌داران و فعالان این عرصه را سرمای سنگین زمستان اعلام کرد و یادآور شد: مجبور هستیم برداشت این محصول را از هم‌اکنون آغاز کنیم و طرح ذخیره‌سازی و ارائه در بازار روز را در دستور کار قرار دهیم.

  مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران با بیان اینکه در حال حاضر بازار کشش خرید این محصول را کمتر دارد، افزود: توان خرید این محصول در بازار داخلی به‌دلیل رکودی که حاکم است، وجود ندارد به همین دلیل از باغداران و تولیدکنندگان ارزان خرید می‌شود، ولی مردم عادی برای تأمین نیازمندی خویش ناچار هستند که از مغازه‎داران گران خرید کنند.

  این مسئول با اعلام اینکه هزینه برداشت محصول مرکبات زیاد است، اضافه کرد: برای اینکه تولیدکننده و فروشنده در این زمینه دچار خسارت نشوند، نیاز بود که بازار عرضه مستقیم این کالا در استان و در برخی از شهرهای کشور راه‌اندازی شود که تاکنون در این ارتباط اقدامی انجام نشد.

  شعبانی با اعلام اینکه با عرضه مستقیم مرکبات در بازار محصول با قیمت مناسب به‌دست مصرف‌کننده رسیده و تولیدکننده هم ضرر نمی‌کند، یادآور شد: در استان مازندران تاکنون مکانی برای عرضه مستقیم مرکبات دیده نشد و اگر از همین الان هم دولت و متولیان بخواهند نسبت به ایجاد این مکان اقدام کنند دیر است، به این دلیل که برخی از تولیدکنندگان مرکبات خودشان را فروختند و محصول در اختیار افراد غیر از تولیدکننده قرار دارد.

  وی درباره میزان صادرات این محصول نیز بیان کرد: برای صادرات این کالا واقعاً مشکل داریم، در صادرات بیشتر شعار می‌دهیم، صادر کردن یک محصول آسان و راحت نیست، برای صادرات نیاز است که بازار هدف شناسایی، امکانات حمل و نقل فراهم و مشوق صادراتی نیز تهیه شود.

  مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران اضافه کرد: آیا با وجود سود بانکی بالا، عدم تهیه مشوق صادراتی، نداشتن حمل و نقل مناسب برای عرضه مرکبات که فسادپذیر نیست، امکان صادرات وجود دارد، با وجود عدم حمایت از تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجار ما توان رقابت با رقبای خارجی را ندارند.

  این مسئول با اعلام اینکه هنوز در بخش تولید یارانه به بخش کشاورزی و حتی تولیدی داده نشد، گفت: هزینه تولید در کشور بالا رفت، مقرر شده بود در ازای بالا رفتن هزینه تولید به فعالان این عرصه یارانه پرداخت شود، ولی تاکنون ریالی یارانه به تولیدکنندگان بخش کشاورزی پرداخت نشد.

   

  برچسب ها :

  نظرات