آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ , Friday 23 August 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 38805
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۶
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  کانترپانچ تحلیل کرد

  حملات پاریس تراژیک است اما برای قربانیان استعمار فرانسه که خواهد گریست؟

  آوای شمال/ سایت خبری – تحلیلی کانترپانچ، در یادداشتی حملات تروریستی هفته گذشته را «غم‌انگیز» خوانده اما به سیاست‌های استعماری دولت این کشور هم اشاره کرده و این حملات را نتیجه‌ای تأسف‌بار برای سیاست‌هایی نادرست و استعماری دانسته است.  در آغاز این یادداشت اشاره شده آنچه هفته گذشته در پاریس اتفاق افتاد، واقعاً غم‌انگیز است. […]

  آوای شمال/ سایت خبری – تحلیلی کانترپانچ، در یادداشتی حملات تروریستی هفته گذشته را «غم‌انگیز» خوانده اما به سیاست‌های استعماری دولت این کشور هم اشاره کرده و این حملات را نتیجه‌ای تأسف‌بار برای سیاست‌هایی نادرست و استعماری دانسته است. 

  در آغاز این یادداشت اشاره شده آنچه هفته گذشته در پاریس اتفاق افتاد، واقعاً غم‌انگیز است. حساسیت رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، با توجه به ماهیت غیرمنتظره بودن این حملات و همچنین مکان جغرافیایی وقوع آن، یعنی پاریس که شهر عشق خوانده می‌شود قابل درک است.

  در ادامه این یادداشت آمده است: «با این وجود، در صورتی که عموم مردم واقعاً برای مرگ مردم بی‌گناه ارزش قائلند، باید خشم، یأس، ترس و سوگ سیاسی‌شان را به سمت دولت فرانسه معطوف کنند.»

  سیاست‌های دوگانه فرانسه در قبال دولت «معمر قذافی»، دیکتاتور سابق لیبی، یکی از موارد همین سیاست‌های فرانسه عنوان شده است. در حالی که نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهور سابق فرانسه، ۵۰ میلیون یورو از قذافی برای تبلیغات انتخاباتی‌اش دریافت کرده بود، جت‌های رافائل فرانسه، اولین جنگنده‌هایی بودند که به لیبی حمله کردند. 

  در ادامه روابط دولت فرانسه و عربستان سعودی مورد دیگری از سیاست‌های ریاکارانه پاریس عنوان شده است: «در سال ۲۰۱۴، فرانسه ۸ میلیارد یورو از فروش سلاح درآمد کسب کرد. یکی از ذی‌نفعان این معاملات تسلیحاتی عربستان سعودی است: کشوری که نه تنها آشکارا مخالفان سیاسی‌اش را داخل خاک خودش اعدام می‌کند و از فعالیت‌های خشونت‌آمیز افراطی حمایت می‌کند، بلکه هم‌اکنون با آغاز جنگ خشونت‌طلبانه در یمن که فقیرترین کشور عربی است، قوانین بین‌المللی را زیر پا گذاشته است.»

  کانترپانچ در ادامه اشاره می‌کند آخرین معامله نفتی عربستان و فرانسه، ۱۲ میلیارد دلار ارزش داشته است. بر اساس این گزارش، عربستان سعودی از سلاح‌های فروخته شده فرانسه برای بمباران مجالس عروسی و اردوگاه‌های یمن استفاده کرده تا این کشور، در عرض ۶ ماه، وضعی به وضعی شبیه سوریه دچار شود. 

  این رسانه سپس به سیاست‌های نادرست فرانسه در سایر کشورها، از جمله سوریه اشاره کرده و می‌نویسد: «فرانسه، فعالانه در حال بمباران مالی و سومالی هم هست و در سال ۲۰۱۲ به یکی از بزرگترین کشورهای حمایت‌کننده از گروه‌های شورشی در حال نبرد با دولت بشار اسد تبدیل شد.»

  «کانترپانچ» در ادامه می‌نویسد اینکه رسانه‌های جریان اصلی و شبکه‌های اجتماعی تا این حد حوادث تروریستی پاریس را مد نظر قرار می‌دهند اما از قربانیان حادثه بمب‌گذاری در لبنان که تنها دو روز قبل‌تر اتفاق افتاده بود غفلت می‌کنند، موجب حیرت است. 

  در ادامه این یادداشت آمده است: «پس ۵٫۴ میلیون مردمی که در جمهوری دموکراتیک کنگو کشته شدند، چه می‌شوند؟ فیسبوک چه زمانی پرچمش را برای اعلام همبستگی با مردمی که روزانه قربانی چنین حملاتی هستند، تغییر می‌دهد؟»

  «بیل دبلاسیو»، شهردار نیویورک، بعد از حوادث پاریس گفته بود: «تنها پاسخ به تروریسم این است که مصمم باشیم تا به تروریست‌ها اجازه ندهیم، ما را تغییر دهند.»

  کانترپانچ پس از نقل این اظهارات می‌نویسد: «اما شاید وقت آن است که ما خودمان را تغییر دهیم. خواه این را دوست داشته باشید یا نه، فرانسه در دهه گشته یک قدرت استعماری خشن بوده است.»

  این پایگاه تحلیلی تأکید می‌کند: «اگر اولاند، نگران تروریسم است، باید تأمین مالی آن را متوقف کند.»

   

  برچسب ها :

  نظرات