آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ , Sunday 5 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 38671
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۸
 • شما اینجا هستید :اخبار استان > ایران و جهان
 •   

  باران‌های شدید این روزهای مازندران و تکرار حکایت تلخ سیل

  آوای شمال/ با شروع بارش‌ها حکایت تلخ سیل در مازندران تکرار می‌شود؛ باران شدید و وقوع سیل در استان تقریباً به امری عادی تبدیل شده و با هر بار بارش، این قصه تلخ تکرار می‌شود. موضوع دیگر اینکه بارش‌ها در گذشته به این صورت نبوده ولی در حال حاضر حالت رگباری و سیل‌آسا شده که […]

  آوای شمال/ با شروع بارش‌ها حکایت تلخ سیل در مازندران تکرار می‌شود؛ باران شدید و وقوع سیل در استان تقریباً به امری عادی تبدیل شده و با هر بار بارش، این قصه تلخ تکرار می‌شود.

  موضوع دیگر اینکه بارش‌ها در گذشته به این صورت نبوده ولی در حال حاضر حالت رگباری و سیل‌آسا شده که همین فرایند، نابودی درختان بالادست و دخالت‌های انسان در طبیعت را بیش از پیش نشان می‌دهد و لازم است مسئولان به فکر چاره باشند، در غیر این صورت بازهم باید شاهد فاجعه باشیم.

  * مسئولان ملاحظه‌کاری را کنار بگذارند

  یک کارشناس‌ مدیریت بحران در این‌باره اظهار کرد: موقعیت جغرافیایی و اقلیمی مازندران به گونه‌ای است که خواسته یا ناخواسته شاهد بارش‌های فراوان هستیم و در برخی مواقع تبدیل به سیل می‌شود که باید علل آن ریشه‌یابی شود.

  بهزاد پورمحمد بیان کرد: اینکه با آغاز بارش‌ها اقدام ما تنها در بحث هشدار باشد، کافی نیست، باید به‌دنبال راهکاری برای مدیریت سیل باشیم.

  وی با اشاره به اینکه ما در محیط پرخطری در ارتباط با سیل زندگی می‌کنیم، گفت: انسان با دخل و تصرف تغییرات بسیاری در محیط پیرامون به‌وجود آورده که اثر انسانی عامل تشدید سیلاب است.

  کارشناس مدیریت بحران با بیان اینکه فرهنگ‌سازی ما تداوم ندارد و تنها در حالت خاصی هشدار می‌دهیم، اضافه کرد: در محیط پرخطری زندگی می‌کنیم که مدیریت سیل مستلزم همکاری تمامی افراد است.

  پورمحمد ادامه داد: یک‌سری اقدامات به دولت و دستگاه‌های اجرایی برمی‌گردد، از جمله اجرای قوانین، اقدامات پیشگیرانه، لایروبی انهار و جلوگیری از دخل و تصرف در بستر انهار و رودخانه‌ها است.

  وی با تاکید بر اینکه متولیان امر باید صحه بگذارند، با این موضوع به‌صورت جدی برخورد کنند و ملاحظه کاری را کنار بگذارند، خاطرنشان کرد: به‌دلیل اینکه قوانین محکمی در این زمینه داریم ولی موضوع جدی گرفته نمی‌شود.

  کارشناس مدیریت بحران اضافه کرد: همچنین دستگاه قضایی نیز باید به‌عنوان حامی در اجرای قانون همراه دستگاه‌های اجرایی باشند.

  پورمحمد تصریح کرد: مهم‌ترین اصل اجرای اقدامات پیشگیرانه از جمله ایجاد دیوارهای حفاظتی در مناطق شهری و روستایی، اجرای طرح‌های آب‌خیزداری در مناطق بالادست ـ کوهپایه‌ای و جنگلی ـ لایروبی انهار و آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها است.

  وی افزود: اجرای طرح‌های آبخیزداری در مناطق بالادست توسط جهاد کشاورزی، آب منطقه‌ای، شهرداری‌ها، بنیاد مسکن در مناطق روستایی و دهیاری‌ها می‌توانند اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.

  کارشناس‌ مدیریت بحران با بیان اینکه حریم و بستر رودخانه‌ها جزو انفال محسوب می‌شود، تصریح کرد: این موضوع به این معنا بوده که بیت‌المال مورد استفاده عموم و تصرف شخصی آن جرم است و استفاده از آن علاوه بر بروز خسارت به خود فرد، موجب تشدید خسارت به سایر بخش‌ها می‌شود.

  پورمحمد علیرغم اشاره به انجام اقدامات پیشگیرانه در مازندران، گفت: نیاز است این اقدامات با سرعت بیشتری صورت گیرد و برنامه مدونی علاوه بر شناسایی مناطق و عوامل پرخطر این اقدامات شدت پیدا کند.

  وی با اعلام اینکه صرفاً اقدامات دولت‌مردان در بحث جبران خسارت و هشدار نباشد، ادامه داد: این موضوع یک اقدام در چرخه مدیریت بحران است و باید به مازندران به‎عنوان یک استان سیل‌خیز، منابعی را به‌صورت ویژه در اختیار قرار دهند تا در این زمینه سرعت بیشتری داشته باشد.

  کارشناس مدیریت بحران بر فرهنگ‌سازی میان مردم تأکید کرد و افزود: باید تمامی اقدامات صرفاً به هشدار سیل ختم شود و رسانه‌ها به کمک دستگاه‌های اجرایی بیایند.

  پورمحمد با اشاره به اینکه نباید فرهنگ‌سازی مقطعی باشد بلکه باید تداوم داشته باشد، گفت: مشارکت تنها به این معنا نیست که هنگام وقوع سیل به‌صورت داوطلبانه همکاری کنند، بلکه قبل از وقوع همراهی کرده تا خسارت کمتری را شاهد باشیم.

  * سامان‌دهی رودخانه‌ها مستلزم هزینه‌های سنگینی است

  مدیرکل مدیریت بحران مازندران در این‌باره اظهار کرد: سامان‌دهی و دیواره‌سازی رودخانه‌ها مستلزم هزینه‌های بسیار سنگینی است.

  علی‌اصغر احمدی بیان کرد: همچنین آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها به‌منظور جلوگیری از خطرات و بروز خسارت مورد تأکید است.

  وی با اعلام اینکه هشدارها و اطلاعیه‌ها به‌منظور آمادگی لازم در مقابله با حوادث است تا جلوی خسارت بیشتر گرفته شود، اظهار کرد: همچنین پیگیر اعتبارات دیواره‌سازی رودخانه‌ها هستیم، اخیراً نیز رقم جزیی ابلاغ شده است.

  به گزارش فارس، مردم مازندران امید آن دارند که با آغاز بارش‌ها، خرسند از این رحمت الهی باشند، نه اینکه بیم خسارت در افکار آنها موج بزند.

   

  برچسب ها :

  نظرات