آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ , Tuesday 10 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 38502
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ آبان, ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۲
 • شما اینجا هستید :اقتصادی > ایران و جهان
 •   

  عایدی ۲۶۶۰ میلیارد تومانی خودروسازان از طرح فروش اقساطی/ تاثیر ۱۶۹۰۰ میلیاردی طرح در رشد نقدینگی

  آوای شمال/ در قالب طرح تسهیلات خرید خودرو بانک مرکزی ۱۱۰ هزار خودرو را تا سقف ۲۵ میلیون تومان تامین مالی می‌کند. البته این تسهیلات معادل ۸۰ درصد قیمت خودرو تا سقف ۲۵ میلیون تومان است بنابراین تعدادی از تسهیلات کمتر از ۲۵ میلیون تومان تسهیلات دریافت خواهند کرد. از جزئیات فروش محصولات خودروسازان اطلاعات […]

  آوای شمال/ در قالب طرح تسهیلات خرید خودرو بانک مرکزی ۱۱۰ هزار خودرو را تا سقف ۲۵ میلیون تومان تامین مالی می‌کند.

  البته این تسهیلات معادل ۸۰ درصد قیمت خودرو تا سقف ۲۵ میلیون تومان است بنابراین تعدادی از تسهیلات کمتر از ۲۵ میلیون تومان تسهیلات دریافت خواهند کرد.

  از جزئیات فروش محصولات خودروسازان اطلاعات کاملی در درست نیست و تنها بعد از اتمام چهارمین روز ثبت نام، وزارت صنعت اعلام کرد ۴۷ هزار ۷۳۰ دستگاه خودرو از گروه صنعتی ایران خودرو و ۳۸ هزار و ۶۰۰ خودرو متعلق به گروه خودروسازی سایپا بوده است.

  همچنین بیشترین ثبت نام متعلق به پراید با ۲۰ هزار دستگاه و پژو ۴۰۵ با ۱۶ هزار دستگاه بوده است.

  بر اساس این اطلاعات، نسبت ثبت نام برای پراید به کل ثبت نام‌ها ۲۳ درصد بوده است و اگر همین نسبت تا سقف ۱۱۰ هزار دستگاه ادامه داشته باشد، حدود ۲۵ هزار تقاضا برای خرید پراید بوده است.

  از طرف دیگر میانگین تسهیلات ۵ محصول سایپا که شامل تیبا sx، تیبا ex، انواع آریو، و نیسان تک سوز و انواع وانت نیسان دوگانه سوز ۲۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌شود. با فرض فروش این خودروها به نسبتی یکسان، ۷۰۰ میلیارد و ۶۰ میلیون تومان تسهیلات بابت ۳۱ هزار خودرو شرکت ساپیا به غیر از پراید و ۴۰۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای پراید توسط بانک مرکزی اختصاص یافته است.

  بنابراین در صورتی که ۵۶ هزار خودرو با نسبت‌هایی فرض‌ شده ثبت نام شده باشد، حجم کل اعتباری که بانک مرکزی به این شرکت از طریق بانک‌ها می‌‌پردازد ۱۱۰۴ میلیارد و ۸۶۰ میلیون تومان است.

  در زمانی که ۴۷ هزار و ۷۳۰ دستگاه از محصولات ایران خودرو ثبت نام شده بود، اعلام شد ۱۶ هزار دستگاه پژو ۴۰۵ بوده است که نسبت ۳۳ درصدی را نشان می‌دهد. با توجه به اینکه سهم ایران خودرو از فروش محصولات حدود ۵۳ هزار دستگاه اعلام شده، با فرض اینکه ۳۰ درصد ثبت نام‌ها برای پژو ۴۰۵ بوده است تعداد تقاضای ثبت شده برای این خودرو حدود ۱۶ هزار دستگاه است.. 

  تسهیلات اعطایی برای پژو ۲۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و برای وانت آریسان دوگانه سوز ۱۹ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان است. بنابراین ۳۸۱ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات برای پژو ۴۰۵ اختصاص یافته است. البته آماری از فروش وانت آریسان دوگانه‌سوز در دست نیست اما با توجه به نوع محصول نمی‌توان سهم قابل توجهی از فروش را برای آن متصور بود.

  در مجموع با توجه به اینکه محصولات ایران خودرو در قیمت‌های ۳۰ میلیون تومان و بیشتر است، سقف تسهیلات اعطایی برای ۳۷ هزار خودرو دیگر ۲۵ میلیون تومان خواهد بود. بر همین اساس کل منابعی که برای محصولات گروه ایران خودرو به غیر از پژو تخصیص می‌یابد ۹۲۵ میلیارد تومان است. جمع این دو عدد، حجم کل اعتباری قابل تخصیص به ایران خودرو توسط بانک مرکزی در این طرح را به بیش از ۱۳۰۶ میلیارد تومان می‌رساند.

  گفته می‌شود هزار دستگاه دیگر ثبت نام شده برای سایر شرکت‌های خودروسازی است که تسهیلات این محصولات ۲۵ میلیون تومان بود. بنابراین ۲۵۰ میلیارد تومان سهم شرکت‌های خودروسازی به غیر از سایپا و ایران خودرو از منابع بانک مرکزی بوده است.

  به گزارش فارس، در مجموع حجم کل اعتباری که بانک مرکزی در قالب این طرح به خودروسازان تخصیص می‌دهد ۲۶۶۰ میلیارد تومان است که معادل ۱٫۹۳ درصد کل پایه پولی است. با توجه به ضریب فزاینده ۶٫۳۴، با اجرای این طرح ۱۶ هزار و ۸۶۴ میلیارد تومان (۱٫۹۳ درصد) به نقدینگی کشور اضافه خواهد شد.

  براساس آخرین آمار بانک مرکزی، حجم کل نقدینگی در پایان شهریور ماه امسال به ۸۷۲ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان و حجم پایه پولی به ۱۳۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

   

  برچسب ها :

  نظرات