آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ , Thursday 9 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 38454
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۶:۲۲
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  با انتشار یک فایل صوتی افشا شد

  ناخرسندی جُبیـر از نشست وین: ۳ صفحه سند نوشتیم، بی‌آنکه نام اسد را ببریم

  آوای شمال/ پایگاه خبری «الاخبار» اخیرا فایل صوتی‌ای را منتشر کرده که از نارضایتی عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی از نتایج نشست اخیر در مورد سوریه که در وین برگزار شد، حکایت دارد. در این فایل صوتی که در یک جمع خصوصی در حاشیه نشست وین ضبط شده، جبیر از عدم اشاره به وضعیت […]

  آوای شمال/ پایگاه خبری «الاخبار» اخیرا فایل صوتی‌ای را منتشر کرده که از نارضایتی عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی از نتایج نشست اخیر در مورد سوریه که در وین برگزار شد، حکایت دارد.

  در این فایل صوتی که در یک جمع خصوصی در حاشیه نشست وین ضبط شده، جبیر از عدم اشاره به وضعیت بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه در سند نهایی این کنفرانس ابراز ناخرسندی می‌کند.

  در بخشی از این فایل که به زبان انگلیسی است، وی می‌گوید: «دائما یک کار را تکرار می‌کنیم و دائما از تعیین تکلیف فیل داخل اتاق (مشکل اصلی) یعنی بشار اسد و سرنوشت او، خودداری می‌کنیم. به نظر می‌رسد که ما دائما کار را تکرار می‌کنیم و از تعیین تکلیف دیگر فیل داخل اتاق، یعنی شبه‌نظامیان در سوریه اجتناب می‌کنیم.»

  وی افزود: «به نظر می‌رسد که ما در حالی که احتمالا اجماعی وجود ندارد، تلاش می‌کنیم که وانمود کنیم که اجماع وجود دارد… ما در مورد داعش و جبهه النصره صحبت کرده‌ایم، اما در مورد نیروی قدس، در مورد گردان‌های بدر، در مورد حزب‌الله و دو جین دیگر گروه شبه نظامی که از عراق،‌ ایران و لبنان آمده‌اند، صحبت نکرده‌ایم.»

  وزیر خارجه سعودی که ناراحتی در لحن صحبتش مشهود است، می‌افزاید: «ما در یک سند ۳ صفحه‌ای در مورد انتقال سیاسی صحبت کرده‌ایم، اما در آن هیچ اشاره‌ای به یک کلمه ۴ حرفی، یعنی ای اس اس ای دی (Assad/ اسد) نکرده‌ایم. فکر می‌کنم این درست نیست.»

  او در پایان این فایل صوتی در پاسخ به کسی که به او تذکر می‌دهد تعداد حروف نام اسد را اشتباه ذکر کرده، می‌گوید: «بله بله، درست می‌گوئید، ۵ حرف، اسد.»

  روز شنبه (۲۳ آبان) دور تازه‌ای از مذاکرات بین‌المللی در مورد سوریه با مشارکت ۲۰ کشور و سازمان در شهر وین اتریش برگزار شد.

  شرکت‌کنندگان در این نشست که ایران هم یکی از آن‌ها بود، در این نشست بر لزوم آغاز فرآیند سیاسی برای پایان دادن به بحران در سوریه تأکید کردند. در پایان این کنفرانس یک روزه بیانیه‌ای مشترک صادر شد که نقشه راه حل بحران در آن مشخص شده است.

  اصلاح قانون اساسی و تشکیل دولت انتقالی ظرف ۶ ماه، برقراری آتش‌بس سراسری در سوریه، تعیین لیستی مشترک از گروه‌های تروریستی و نهایتا برگزاری انتخابات ظرف ۱۸ ماه از مهمترین مفاد این بیانیه است.

  مقامات ایرانی می‌گویند کشورهای غربی و شیوخ حاشیه خلیج فارس تلاش کرده‌اند تا نام اسد در بیانیه پایانی عنوان شود، اما به اصرار تهران که بر لزوم تصمیم‌گیری مردم سوریه تأکید دارد، از این امر جلوگیری شده است.

  پیش از این هم نشست وین ۱، روز جمعه (۹ آبان ماه)، با حضور وزرای خارجه نزدیک به ۲۰ کشور از جمله ایران، آمریکا، روسیه و عربستان سعودی و همچنین نمایندگان اتحادیه اروپا و سازمان ملل در هتل «امپریال» این شهر برگزار شده بود.

  انتظار می‌رود نشست بعدی در مورد سوریه ظرف یک ماه آینده برگزار شود.

   

  برچسب ها :

  نظرات