آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ , Friday 13 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 38339
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  گزارش فارس از زمینه سازی برای تولید یک بحران جهانی

  غرب در سطح استراتژیک با تروریسم اتحاد دارد ولی درتاکتیک با او مبارزه می‌کند

  آوای شمال/ درنخستین ساعات شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۴ (۱۴ نوامبر ۲۰۱۵) در پاریس پایتخت کشور فرانسه، حملاتی تروریستی انجام شد که به کشته شدن بیش از ۱۵۰ نفر و زخمی شدن حدود ۲۵۰ نفر انجامید.  به گزارش منابع بیمارستانی فرانسه با توجه به وخامت حال مجروحین این حادثه تلخ، احتمال افزایش آمارکشته شدگان بسیار زیاد […]

  آوای شمال/ درنخستین ساعات شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۴ (۱۴ نوامبر ۲۰۱۵) در پاریس پایتخت کشور فرانسه، حملاتی تروریستی انجام شد که به کشته شدن بیش از ۱۵۰ نفر و زخمی شدن حدود ۲۵۰ نفر انجامید.  به گزارش منابع بیمارستانی فرانسه با توجه به وخامت حال مجروحین این حادثه تلخ، احتمال افزایش آمارکشته شدگان بسیار زیاد است. گزارش منابع امنیتی و پلیس فرانسه تاکید دارد که داعش مسئولیت این اقدام تروریستی را برعهده گرفته است. داعشی که وابسته به گروه های تروریستی تکفیری- وهابی حاضر در سوریه است و توسط عربستان و کشورهای غربی از جمله دولت فرانسه، ایجاد و حمایت می شوند.

  مطابق گزارش ها این عملیات در ۷ نقطه از پاریس به وسیله تروریست هایی که تعداد آنان را ۸ نفر گفته اند، صورت گرفته که علاوه بر داشتن سلاح های خودکار به کمربندهای انفجاری نیز مجهز بوده اند.خبرها حاکی از کشته شدن دست کم ۷ نفر از تروریست ها است که ظاهرا همه کمربندهای انفجاری خود را فعال ساخته اند. نوع عملیات هم شباهت زیادی به عملیات تروریستی گروه های وهابی – تکفیری دارد که به وسیله عربستان و ترکیه و غرب آموزش دیده و حمایت می شوند. از این روی خبر اجرای این عملیات تروریستی از سوی این گروه ها می تواند صحت داشته باشد. هر چند نوع عملیات و وسعت عملیات نشاندهنده احتمال وجود همکاری های امنیتی در اروپا وفرانسه با تروریست ها را افزایش می دهد و این شائبه را دامن می زند که مجریان عملیات عناصری را در دستگاه های امنیتی دولت های اروپایی و فرانسه در کنار خود می بایست داشته باشند. همچنین این سوال به طور جدی می تواند مطرح شود که چرا داعش درسوریه، باید دست به این عملیات در فرانسه بزند؟ آن هم در زمانی که کشورهای غربی که فرانسه هم از موثرین در بلوک غرب به شمار می آید، ضمن اینکه گروه های تروریستی در سوریه را به لحاظ  سیاسی، آموزشی، تجهیزات نظامی و تمهید فرصت های رسانه ای مورد حمایت جدی خود قرار داده اند؟ فرانسه اخیرا با شکل گیری ائتلاف چهار گانه ایران، سوریه، عراق و روسیه علیه تروریسم و خصوصا از ورود نظامی روسیه به معادله جنگ با تروریسم در سوریه به شدت مخالفت کرده و از اینکه روسیه موجب شده که تروریست ها شکست های سنگینی را متحمل شده و مواضع زیادی را از دست دهند اعلام نارضایتی و نگرانی کرده است، انجام این عملیات تروریستی در فرانسه سوال برانگیز است، خصوصا اینکه چند روز قبل دولت فرانسه رسما اعلام کرده بود برای تاثیر گذاشتن در معادله سوریه به نفع تروریست ها، ناو شارل دوگل را به سمت آب های سوریه اعزام کرده است که این مساله با واکنش تند دولت سوریه نیز روبرو شد.

  نوع واکنش مسئولین دولت های غربی و همپیمانان منطقه ای آنها نسبت به این عملیات تروریستی در مقایسه با عملیات تروریستی ضاحیه در جنوب بیروت، پایتخت لبنان که دو روز پیشتر، یعنی روز پنج شنبه، انجام شد نیز بر ابهامات پشت پرده این عملیات و قطعیت وجود پروسه ای فراگیر، دامن زده و سوالات زیادی را به ذهن تحلیگران تحولات بین المللی متبادر می سازد.

  روز پنج شنبه عملیات مشابه ای در پایتخت لبنان و در ضاحیه، خاستگاه مقاومت اسلامی و مظهر مقاومت ضد صهیونیستی انجام شد. گروه تروریستی – تکفیری داعش که از سوی دولت ترکیه و دولت عربستان نیز دولت های غربی مستقیما مورد حمایت است، رسما اعلام کرد که مجری آن بوده است.  در این عملیات تروریستی حدود ۴۵ نفر جان خود را از دست دادند و حدود ۲۰۰ نفر نیز مجروح شدند که حال بسیاری از آنان وخیم اعلام شده است. اما واکنش دولت های غربی و عربی و دولت ترکیه نسبت به آن ناچیز و تا حد صفر بوده است! این مقایسه رفتاری در قبال دو عملیات تروریستی که مجریان هر دو طبق اعلام منابع خبری، ظاهرا یک گروه بوده است ولی در دو کشور مختلف انجام شده است، نشان از رفتار و سیاست های دو گانه حاکم در این کشورها است که منطقا قابل پذیرش نیست و این شبهه را دامن می زند که ناامنی در جهان اسلام و کشته شدن زن و مرد و کودک و جوان و پیر در کشورهای مسلمان، هدفمند و با برنامه ریزی از سوی این دولت ها انجام می شود. یا اینکه انسان شرقی و خصوصا مسلمانان از نگاه سیاستمداران این کشورها شهروندان درجه سه و چهار جهان اند که مرگشان نباید موجب تاثر گشته و شایسته هزینه کردن وقت و بودجه برای همدردی و کاهش آلامشان نیستند!

  نوع واکنش سیاستمداران غربی به عملیات پاریس و تحلیل رفتاری شرایط و تحرکات میدانی در منطقه و خصوصا سوریه، بر وجود برنامه ای مرموز برای تولید یک بحران جهانی دلالت دارد.

  الف- واکنش ها

  فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد می داند که مهاجمین از کجا آمده اند و ضمن فراخوانی ارتش تاکید کرد جنگ بزرگی با ترو ریسم آغاز خواهد شد.( همانگونه که جرج بوش پسر دقایقی پس از نخستین حمله تروریستی در ۱۱ سپتامبر و قبل از هر تحقیقی مسلمان را متهم واعلام جنگ صلیبی علیه جهان اسلام کرد).

  باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده امریکا حمله به مردم فرانسه را حمله به بشریت و ارزش های جهانی دانست که امریکا نیز در آن سهیم است.

  جان کری وزیر امور خارجه امریکا هم آن را تهاجم به بشریت و انسان های دوستدار آزادی دانست. ناتو اعلام کرد که در جنگ با تروریسم در کنار دولت فرانسه است. ماتیو رنزی نخست وزیر ایتالیا هم گفت قلب اروپا دچار مصیبت شده و خوب می داند که چگونه با این وحشیگری مقابله کند. فیلیپ هاموند وزیر امورخارجه انگلیس هم گفت این عملیات شوک برانگیز بود. نیکلا سارکوزی رئیس جمهور پیشین فرانسه هم این عملیات را اعلام جنگ تروریسم به فرانسه دانست. عربستان که در کنار دولت ترکیه پرنقش ترین دولت حامی تروریسم است خواستار همبستگی بین المللی با پاریس شد!

  این ها تنها بخشی از واکنش های مسئولین دولتی به ترور بزرگ در پاریس بود. واکنشی که مردم مظلوم لبنان، افغانستان، عراق، سوریه، فلسطین،یمن، بحرین و پاکستان از آن محروم هستند. حتی سطح واکنش دولت جمهوری اسلامی ایران و وزیر امور خارجه نیز نسبت به عملیات تروریستی دو روز پیش در بیروت لبنان قابل تامل است!.

  با این وجود این واکنش ها در کنار تحولات و تحرکات منطقه ای خبر از تمهید تولد یک اتفاق مهم و جهانی دارد.

  ب – شرایط و تحرکات منطقه ای

  ۱- ورود تمام قد روسیه به معادله جنگ در سوریه و دستاوردهای بزرگ ائتلاف چهار گانه ایران، سوریه، عراق و روسیه در عرصه میدانی و به حاشیه رفتن ائتلاف بین المللی ضد تروریستی به رهبری امریکا و نمایان شدن ناکارآمدی و یا به عبارت بهتر ناخواستگی این ائتلاف در جنگ با تروریسم که نشان داد حنای غرب در ادعای مبارزه با تروریسم رنگی ندارد و برای باز تعریف خود به عنوان یک بازیگر موثر نیاز به تعریف بهانه های جدید دارد که عملیات تروریستی اخیر در پاریس و حتی عملیات تروریستی روز پنج شنبه در بیروت، می تواند بهانه ای برای تعریف جدید حضور خود در سوریه باشد به ویژه که با گسترش رو به تزاید حضور روسیه در سوریه باز تعریف حضور غرب شرایط خاصی را طلب می کند تا به زعم آنها روسیه نتواند مخالفتی داشته باشد.

  ۲- تشکیل ستاد نیروهای معارض در ترکیه به فرماندهی فرماندهان عالی ارتش ترکیه با هدف ایجاد انسجام و باز تعریف توان نیروهای تروریستی که از حملات ائتلاف ضد تروریسم روس، ایران، عراق و سوریه تضعیف شده و روحیه خود را باخته اند. این ستاد در واقع در مقابل ائتلافی است که روسیه در آن قرار دارد.

  ۳- دستور اردوغان به ارتش ترکیه جهت آمادگی برای ورود ۱۱ هزار نیروی نظامی به شمال سوریه به بهانه مقابله با تروریسم داعش و مخالفان کرد ترکیه که دولت اردوغان آنان را تروریست می داند. البته همه امید ترکیه آن است که بتواند در نشست وین چراغ سبزی را هم دریافت کند البته این آمادگی در اردوغان وجود دارد که با بهانه مقابله با تروریسم، تحرکاتی داشته باشد هر چند هراس از در گیر شدن ارتش ترکیه در یک جنگ ویرانگر که پایانش شکست حتمی ترکیه و تجزیه محتمل آن است، هنوز با اردوغان همراه است.

  ۴- تکاپوی بیش از پیش دولت های عربستان و قطر در گسیل نیروهای جدید به سوریه و تامین سلاح های پیشرفته ای که تروریست ها را در برابر توانمندی های تجهیزاتی روسیه و ائتلاف همراه توانا سازد مانند موشک های ضد هواپیمای امریکایی و یا موشک های ضد تانک.

  ۵- اقدام دولت امریکا وفرانسه واسرائیل درتامین اطلاعاتی تروریست ها و آموزش آن ها و تقسیم تروریست ها به تروریست بد و تروریست خوب ( البته با ادبیات فریبنده معارضه میانه رو) و فروریزی تجهیزات نظامی و دارو و غذا از آسمان برای آن ها و اخیرا اعلام اعزام ۵۰نیروی ویژه به سوریه بدون هماهنگی با دولت قانونی سوریه.

  ۶- گسترش توجه افکار عمومی جهان به نقض آشکار حقوق بشر در سوریه، فلسطین، بحرین، یمن و شکل گیری مطالبه جدی در سطح بین المللی برای برخورد با اسرائیل، عربستان و آل خلیفه و تروریست ها و ضرورت ایجاد انحراف در این مطالبه گری موجب شد که بیروتی ها و پاریسی ها مانند نیویورکی ها در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۳ قربانی سیاستمداران غربی حامی تروریسم شوند و اکنون پس از این عملیات تروریستی با هجمه رسانه ای فرصت اندیشیدن را از جوامع سلب کرده و جامعه جهانی را به سمت یک بحران جهانی سوق خواهند داد. شاید این حملات تروریستی زمینه سازی برای تولید یک بحران جهانی باشد. خصوصا که کشف ذخایر جدید نفتی و میدان گازی عظیم در سوریه می تواند طمع را در کسانی که تجربه استعماری دارند، برانگیزاند. امید که خرد جمعی به میان آمده و با کنار نهادن منفعت طلبان حاکم بر امورات دولت های زیادی خواه و توتالیتر، اجازه ندهد تحلیل نگارنده لباس واقع بپوشد.

  نکته ای مهم اما پیچیده در نوع واکنش غرب به اتفاقات پاریس  و ضاحیه بیروت نهفته است که شاید کمتر به آن پرداخته شده و آن اینکه این واکنش ها در سطح رسمی نشان می دهد تروریسم با همه اشکال آن تقریبا ابزاری برای پیشبرد اهداف غرب علیه کشورها و ملت های مستقل محسوب می شود. به این معنی که غرب در سطح استراتژیک با تروریسم همکاری و در بسیاری موارد اتحاد دارد ولی در سطح تاکتیک وانمود می کند که با او در حال مبارزه است. این تقسیم کار زیرکانه، تلاش افکار عمومی را برای تمییز درست و واقعی میان نیت های اصلی غرب و برنامه های هدفمند و پشت پرده آنان را در نقاط مختلف دنیا با پیچیدگی های روبرو کرده است. تروریسم در راهبردهای بلند مدت غرب در برخورد با رقبای منطقه و بین المللی جزو محوری ترین ابزار شکست رقبا محسوب می شود و در تاکتیک ها نیز به همان میزان محوری ترین برنامه جهت گمراه سازی افکار عمومی تلقی می گردد. براین اساس نمی توان پذیرفت با پدیده ای وحشتناکی چون تروریسم در سطح استراتژیک هم ائتلاف بود اما در تاکتیک علیه او به مبارزه برخاست.

   

  برچسب ها :

  نظرات