آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ , Monday 16 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 38317
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان
 •   

  صبح امروز در پردیس دانشگاه تهران

  ربات انسان‌نمای ملی سورنا ۳ رونمایی شد

  آوای شمال/ پروژه ربات انسان‌نمای ملی سورنای ۳ که از سوی مرکز سیستم‌ها و فناوری پیشرفته دانشکده مهندسی مکانیک پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران با مدیریت عقیل یوسفی‌کما به عنوان مجری و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به عنوان کارفرما انجام شده است صبح امروز با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور […]

  آوای شمال/ پروژه ربات انسان‌نمای ملی سورنای ۳ که از سوی مرکز سیستم‌ها و فناوری پیشرفته دانشکده مهندسی مکانیک پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران با مدیریت عقیل یوسفی‌کما به عنوان مجری و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به عنوان کارفرما انجام شده است صبح امروز با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور رونمایی شد.

  سورنای ۳ با قدی برابر ۱۹۰ سانتی‌متر و وزنی در حدود ۹۸ کیلوگرم در زمره رباط‌های انسان‌نما با اندازه واقعی انسان بالغ قرار می‌گیرد که در مقایسه با سورنای ۲ پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته است به طوری که درجات آزادی رباط سورنای ۳، ۳۱ درجه است در حالی که این درجه در سورنای ۲ به میزان ۲۲ درجه بود. 

  سورنای ۳ دارای ۱۲ درجه آزادی در پاها، ۱۶ درجه آزادی در دست‌ها، ۲ درجه آزادی در گردن و ۱ درجه آزادی در کمر است. همچنین هر پای رباط دارای ۶ درجه آزادی است که ۳ درجه آزادی در ران و یک درجه آزادی در زانو و ۲ درجه آزادی در مچ پا دارد.

  سرعت گام‌برداری در سورنای ۳ به ۷ دهم کیلومتر بر ساعت افزایش یافته است که در مقایسه با نسل قبلی افزایش ۷ برابری در سرعت داشته است.

  سورنای ۳ قابلیت حرکت بر روی سطوح ناصاف، سطوح شیب‌دار، بالا رفتن و پایین آمدن از پله‌ها را دارد و دور زدن با شعاع دلخواه و دور زدن درجا از دیگر قابلیت‌های حرکتی این رباط است.

  سورنای ۳ قادر است از هر دو طریق بینایی و شنوایی با محیط ارتباط برقرار کند و قابلیت سخن گفتن به صورت محدود را دارد.

  سورنای ۳ می‌تواند اشیاء را تشخیص داده و موقعیت آن را برای گرفتن جسم در اختیار سیستم کنترلی قرار دهد.

  همچنین شناسایی تغییر صورت افراد در حال حرکت از دیگر قابلیت‌های سورنای ۳ است.

  ربات سورنای ۳ با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به بهره‌برداری رسید.

   

  برچسب ها :

  نظرات