آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ , Wednesday 22 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 38259
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۶:۴۱
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  «از شایعه تا واقعیت»

  از تصویر مرد قلابی که پاریس را به آتش کشید تا ادعای حمله به مسجد بزرگ فرانسه+متن شایعات

  آوای شمال/ به منظور جلوگیری از گسترش شایعات مجازی در شبکه‌های اجتماعی، مهم‌ترین و جدیدترین شایعه منتشر شده در فضای مجازی که توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی نقل می‌شود را در بسته خبری «از شایعه تا واقعیت» بررسی می‌کند.   **شایعه** *این مرد پاریس را به آتش کشید! بامداد شنبه چندین حمله و انفجار در پاریس […]

  آوای شمال/ به منظور جلوگیری از گسترش شایعات مجازی در شبکه‌های اجتماعی، مهم‌ترین و جدیدترین شایعه منتشر شده در فضای مجازی که توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی نقل می‌شود را در بسته خبری «از شایعه تا واقعیت» بررسی می‌کند.

   

  **شایعه**

  *این مرد پاریس را به آتش کشید!

  بامداد شنبه چندین حمله و انفجار در پاریس پایتخت فرانسه اتفاق افتاد و منجر به کشته شدن بیش از ۱۵۰ تن و مجروح‌ شدن بیش از ۳۰۰ نفر شد.

  در این میان شایعاتی از سوی سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی منتشر شد که جای تأمل دارد. نخستین شایعه مربوط می‌شود به انتشار تصویر مردی که عامل انتحاری انفجار پاریس معرفی می‌شد، فردی که قرآن در دست دارد و با اینکه ادعا می‌شود این تصویر برای نخستین بار از سوی داعش منتشر شده است هیچ نشانه‌ای از نماد داعش مشاهده نمی‌شود؛ تنها نمادی که در تصویر جعلی زیر مورد تأکید قرار گرفته تصویر قرآن است.

   

   

  خبر جعلی فوق علاوه بر شبکه‌های اجتماعی در سایت‌های داخلی و خارجی بازتاب داشت:

   

  * آتش زدن مسجد در فرانسه

  ادعای به آتش کشیدن مسجد در فرانسه بعد از حملات تروریستی صورت گرفته یکی دیگر از شایعاتی بود که در شبکه‌های اجتماعی مطرح شد:

   

   

  **واقعیت**

  *این مرد تبلیغ آی پد می‌کند

  تصویر منتشر شده منتسب به تروریست حوادث اخیر فرانسه فتوشاپ است و مربوط می‌شود به تصویری تبلیغاتی که در زیر مشاهده می‌کنید:

   

  *حمله تروریستی به بمبئی

  آتش زدن مسجد در فرانسه به دلیل حملات تروریستی اخیر کذب است و تصویر مورد استناد بزرگترین مسجد نیست بلکه مربوط می‌شود به هتل تاج محل در شهر بمبئی:

   

  تصویر مورد استناد مطلب آتش زدن یکی از مساجد فرانسه نیز مربوط می‌شود به تصویری از آتش گرفتن هتل بزرگ تاج محل به دلیل حملات تروریستی صورت گرفته در  ۲۶ نوامبر سال  ۲۰۰۸ در شهر بمبئی هندوستان:

   

  نکته قابل تأمل در شایعات منتشر شده فوق استفاده از نماد مشترک مسلمانان (قرآن و مسجد) است؛ در شایعه نخست هیچ نشانی از نماد‌ها و پرچم داعش وجود ندارد و در شایعه آتش زدن مسجد فرانسه سعی شده است این طور وانمود شود که فرانسوی‌ها مسلمانان را دخیل در حمله تروریستی اخیر می‌دانند؛ همچنین احساسات مسلمانان را جریحه دار کنند.

   

  برچسب ها :

  نظرات