آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ , Sunday 21 July 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 3814
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ دی, ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۹
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  واکنش ها به حادثه فرانسه/ از باراک اوباما تا مرضیه افخم

  آوای شمال/ حمله به دفتر یک مجله فرانسوی و کشته شدن ۱۳ نفر با واکنش های جهانی همراه بوده است. سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز ضمن اشاره تلویحی به چاپ کاریکاتورهای موهن ضداسلامی در این نشریه و سوءاستفاده از آزادی، حمله به آن را محکوم کرد. عاملان این حادثه تروریستی که ملیت فرانسوی دارند برای […]

  آوای شمال/ حمله به دفتر یک مجله فرانسوی و کشته شدن ۱۳ نفر با واکنش های جهانی همراه بوده است. سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز ضمن اشاره تلویحی به چاپ کاریکاتورهای موهن ضداسلامی در این نشریه و سوءاستفاده از آزادی، حمله به آن را محکوم کرد.

  عاملان این حادثه تروریستی که ملیت فرانسوی دارند برای جنگ با حکومت بشار اسد مدتی به سوریه سفر کرده بودند و از اعضای فرانسوی داعش محسوب می شدند. فرانسه از کشورهای بوده که برای مبارزه با رئیس جمهور سوریه، از شورشیان و تروریست ها حمایت کرده است.

  رسانه های غربی در حالی این حادثه را تروریستی خوانده اند که پیش از این از به کار بردن واژه “تروریست” برای “داعش” ابا می کردند و آن ها را با واژه هایی مانند “پیکارجو” و “شبه نظامی” و “اسلام گرا” توصیف می کردند.

  مجله شارلی ابدو، پیش از این بارها با کاریکاتورهای خود به پیامبر اسلام (ص) اهانت کرده بود و سردبیران و مدیرانش با مواضع ضداسلامی خود، خشم مسلمانان جهان را برانگیخته بودند.

  نگاهی به واکنش های جهانی به این حادثه تروریستی می اندازیم

  *** فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه حمله امروز را حمله ای علیه “آزادی بیان” و تکثر اندیشه خواند و پنجشنبه را روز عزای ملی اعلام کرد.

  *** بان کی‌‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد: اکنون زمان اتحاد است. در سراسر جهان باید برای آزادی بیان و سعه صدر، محکم (در کنار هم) بایستیم. این حمله با هدف تفرقه انجام شده است. ما نباید به چنین دامی بیفتیم. اکنون لحظه یکپارچگی در سراسر جهان است.

  *** مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه ایران هم کشتار ۱۲ نفر در این نشریه را محکوم کرد و گفت: همه اعمال تروریستی علیه مردم بیگناه با تعالیم اسلام بیگانه است.

  وی گفت این حمله بخشی از “موج افراطی گری و خشونت طلبی فیزیکی و فکری” است که در یک دهه اخیر در اطراف جهان گسترش یافته و اضافه کرد که این وضع ناشی از “سیاست های نادرست و برخوردهای دوگانه در مواجهه با خشونت ورزی و افراط گری” است.

  افخم همچنین با انتقاد از کاریکاتورهای موهن و ضداخلاقی علیه پیامبر اسلام(ص) تصریح کرد:‌ سوءاستفاده از آزادی بیان و تندروی فکری و ترور شخصیت های مورد احترام ادیان و ملت ها، توهین به ادیان الهی و ارزش ها و نمادهای مورد احترام این ادیان محکوم است.

  *** باراک اوباما: فرانسه قدیمی‌ترین متحد آمریکاست و شانه به شانه آمریکا در نبرد با تروریست‌هایی حضور داشته است که دنیا و امنیت مشترک ما را تهدید کرده‌اند.

  مردم فرانسه بارها برای دفاع از ارزش‌های جهانی به پا خاسته‌اند، ارزش‌هایی که نسل‌های مختلف مردم ما نیز از آن دفاع کرده‌اند. فرانسه و شهر بزرگ پاریس که این حمله ظالمانه در آن رخ داده است، الگویی همیشگی به جهان ارائه داده که ورای دیدگاه نفرت‌انگیز این جانیان به حیات خود ادامه می‌دهد.

  *** دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، در واکنشی به این واقع در توئیت خود نوشت: کشتار در پاریس نفرت‌انگیز است. ما در کنار مبارزه مردم فرانسه علیه تروریسم و دفاع از آزادی رسانه‌ها، ایستاده‌ایم.

  *** آنگلا مرکل: این عمل نفرت‌انگیز تنها حمله به شهروندان فرانسوی نیست، بلکه هجوم به آزادی بیان و مطبوعات به عنوان عناصر اصلی فرهنگ آزاد و دمکراتیک ما نیز محسوب می‌شود.

  *** جان کری: امروز، فردا، در پاریس، در فرانسه و در سراسر جهان، قدرت آزادی بیان در نبرد علیه تاریکی پیروز خواهد بود.

  *** ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در پیامی به فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه گفت: ما این جنایت را به شدت محکوم می‌کنیم. ما دوباره تاکید می‌کنیم که در مبارزه با تهدید‌های تروریستی همکاری مستمر خواهیم داشت.

  *** سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی کشورهای اسلامی نیز با محکوم کردن این اقدام در بیانیه خود آورده است: «نباید به بی‌ادبی این مجله نسبت به پیامبر اسلام(ص) از طریق کشتار و خشونت پاسخ داد.»

  *** مارین لوپن، رئیس حزب جبهۀ ملی فرانسه، گفته است که این یک سوء قصد مربوط به بنیاد گرایی اسلامی است. او امروز را روز همبستگی با قربانیان این سوء قصد اعلام کرده است.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  برچسب ها :

  نظرات