آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 13 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 3803
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ دی, ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۴
 • شما اینجا هستید :اقتصادی > ایران و جهان
 •   

  هزینه محرومیت‌ها و پروژه‌های ملی به اصفهان پرداخت شود

  آوای شمال/ رسول زرگرپور شامگاه چهارشنبه در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان اصفهان که با حضور اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در سالن جلسات استانداری اصفهان برگزار شد با اشاره به اینکه استان اصفهان دو روی کاملا متمایز دارد، اظهار داشت: یک روی سکه اصفهان پر از برخورداری و امتیازهای مثبت و روی دیگر […]

  آوای شمال/ رسول زرگرپور شامگاه چهارشنبه در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان اصفهان که با حضور اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در سالن جلسات استانداری اصفهان برگزار شد با اشاره به اینکه استان اصفهان دو روی کاملا متمایز دارد، اظهار داشت: یک روی سکه اصفهان پر از برخورداری و امتیازهای مثبت و روی دیگر آن نیز پر از چالش‌هایی است که در محروم‌ترین نقاط کشور نیز دیده نمی‌شود.

  وی با اشاره به تولید ۱۵ درصد از محصولات ناخالص ملی در استان اصفهان افزود: استان اصفهان صنعتی‌ترین استان کشور است و از این رو ۷۰ درصد از فولاد،‌ ۵۰ درصد از سنگ و مصالح ساختمانی، ۳۲ درصد از فرآورده‌های نفتی و ۶۰ درصد از مصنوعات طلای کشور در استان اصفهان تولید می‌شود.

  استاندار اصفهان در خصوص تولید محصولات کشاورزی در استان اصفهان نیز بیان داشت: در حال حاضر ۴۵۰ هزار هکتار از اراضی استان اصفهان زیر کشت است و علاوه بر تولید محولات کشاورزی استان اصفهان رتبه نخست تخم مرغ و شیر کشور را نیز به خود اختصاص داده است.

  وی با اشاره به فعالیت ۱۷۰ واحد آموزش عالی در سطح استان اصفهان اظهار داشت: ۳۳۰ هزار دانشجو در مراکز آموزش عالی استان اصفهان مشغول تحصیل هستند.

  لزوم تقویت زیرساخت‌های گردشگری اصفهان

  زرگرپور با اشاره به ظرفیت‌های بالای گردشگری در استان اصفهان نیز گفت: استان اصفهان با دارا بودن ۲۰ هزار جاذبه گردشگری تاریخی و طبیعی که ۱۷۰۰ عدد از آنها ثبت ملی و ۵ اثر نیز ثبت تاریخی شده‌اند جز ۱۰ شهر برتر جهان به لحاظ گردشگری شناخته می‌شود.

  وی با اشاره به ۲.۵ برابر شدن تعداد گردشگران استان اصفهان طی ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مابه سال گذشته بیان داشت: از این رو ضروری است که زیرساخت‌های مورد نیاز برای حضور گردشگران بیشتر در سطح استان اصفهان فراهم گردد.

  استاندار اصفهان آلودگی هوا در اصفهان را یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های اصفهان و بزرگ‌ترین مطالبه شهروندان اصفهان دانست و افزود: از این رو تاکنون اقدامات اولیه برای کاهش آلاینده‌های شهر اصفهان صورت گرفته است ولی باید توجه داشت که نبود طرح آمایش سرزمین استان اصفهان دلیل اصلی وجود آلاینده‌ها در شهر اصفهان است.

  وی زاینده رود و چالش‌های موجود در این رودخانه را از دیگر چالش‌های اساسی استان اصفهان دانست و گفت: زاینده رود طی سالیان گذشته بزرگ‌ترین رودخانه دایمی فلات مرکزی بوده که تمدن شیعه در کنار آن شکل گرفته است اما این رودخانه سال‌هاست که با چالش فصلی شدن و حتی خشک شدن در بازه‌های زمانی ۶ ماه و یا بیشتر روبرو است.

  زرگرپور بالا بودن نرخ بیکاری و تورم استان اصفهان نسبت به میانگین کشوری را نیز از دیگر چالش‌های استان اصفهان عنوان کرد و بیان داشت: در حال حاضر در استان اصفهان میانگین تورم یک درصد و میانگین نرخ بیکاری دو درصد بالاتر از میانگین کشوری است.

  میانگین فضای ورزشی استان اصفهان ۳۲ سانتی‌متر است

  وی میاگین فضای ورزشی در کشور را به ازای هر نفر یک متر مربع دانست و بیان داشت: این در حالی است که در استان اصفهان میانگین فضای ورزشی ۳۲ سانتی‌متر است.

  استاندار اصفهان فرسوده بودن فاضلاب شهر اصفهان را نیز از دیگر مشکلات این شهر دانست و افزود: فاضلاب شهر اصفهان عمری ۴۵ ساله دارد و ضروری است که اقدامات مورد نیاز برای بازسازی و نوسازی این شبکه نیز در دستور کار قرار گیرد.

  وی با بیان اینکه اصفهان دیگر برخوردار نیست و باید این برچسب از روی استان برداشته شود، گفت: تاسیسات ایجاد شده در سال‌های قبل از انقلاب در اصفهان دیگر فرسوده شده است و ضروری است که پس از ۳۵  سال برخوردار دانستن این استان اعتبارات مناطق محروم را به این استان نیز تخصیص دهیم.

  زرگرپور در ادامه با تاکید بر اینکه کشور باید حق محرومیت‌ها را به استان اصفهان پرداخت کند،‌افزود: همچنین باید توجه داشت که بسیاری از پروژه‌های استان اصفهان ملی است و از این روباید اعتبار این پروژه‌ها در سطح ملی پرداخت گردد.

  برچسب ها :

  نظرات