آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ , Wednesday 22 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 37956
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۶:۱۰
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  پژوهشگر سوری

  میدان نبرد با داعش، نه مذاکرات وین، نقشه راه است/قبل از سرکوب تروریسم هیچ راه حلی وجود ندارد

  آوای شمال/ «عید درویش» پژوهشگر سوری و عضو اتحادیه نویسندگان عرب در دمشق با اشاره به همسویی متحدان سوریه در کنار ارتش این کشور برای نبرد با داعش و حمایت کشورهای شرقی و همچنین آمریکای لاتین از این موضوع را موجب تغییر مواضع دیپلماتیک به نفع ملت سوریه در نشست اخیر وین دانست. درویش اظهار […]

  آوای شمال/ «عید درویش» پژوهشگر سوری و عضو اتحادیه نویسندگان عرب در دمشق با اشاره به همسویی متحدان سوریه در کنار ارتش این کشور برای نبرد با داعش و حمایت کشورهای شرقی و همچنین آمریکای لاتین از این موضوع را موجب تغییر مواضع دیپلماتیک به نفع ملت سوریه در نشست اخیر وین دانست.

  درویش اظهار داشت: پیروزی‌هایی که امروز در عرصه میدانی نبرد سوریه با داعش شاهد هستیم، بسیار بزرگ‌تر از نشست‌هایی است که برای حل بحران این کشور برگزار می‌شود.

  وی با اشاره به اینکه تغییر سیاسی قابل توجهی از سوی برخی طرف‌ها هم متاثر از نتایج مثبت نبرد با داعش بوده است، گفت: این نشست وین نبود که محاصره فرودگاه نظامی کویرس در حومه حلب را پس از سه سال شکست و قبل از آن هم که محاصره جاده حلب-خناصر-اثریا از سوی گروه های تروریستی پس از سه هفته شکسته شد.

  درویش، این تغییر و تحولات در عرصه نبرد سوریه با داعش را نتیجه تلاش بزرگ متحدان سوریه دانست و گفت: با بررسی کل نشست وین متوجه می‌شویم مواضع جامعه بین‌المللی که مخالف حضور ایران در مذاکرات بود، تغییر کرده و ایران به بخشی از راه حل و بازیگر منطقه‌ای در بحران سوریه تبدیل شده است.

  وی ادامه داد: در هر حال این امر، پیروزی برای تهران و دمشق و موجب پیشرفت راه‌حل‌های متناسب برای بحران سوریه می‌شود و دیگران هم به ضرورت حل بحران داخل سوریه و نه غیر آن اذعان خواهند کرد.

  این پژوهشگر سوری با تاکید بر اینکه نشست وین نقشه راهی برای حل بحران سوریه نیست، گفت: میدان نبرد نقشه راه است، چرا که ما به کشورهای حامی تروریسم اعتمادی نداریم و قولشان با عملشان یکی نیست، بنابراین عرصه نبرد جدا کننده حق از باطل است و همه این‌ها به دلیل موضع سوریه، ارتش و کشورهای حامی آن در طول بحران است.

  به گفته وی کشورهای حامی سوریه مواضع خود را تغییر نداده‌اند، بلکه همه ظرفیت‌ها و توانمندی خود را برای مقابله با دشمنان سوریه به کار گرفته‌اند.

  درویش درباره فهرست ۳۸ نفره از اسامی معارضان سوری که از سوی مسکو به نشست آتی وین دعوت شده‌اند، گفت: حضور شمار زیادی از مخالفان خارج‌نشین نشانه حضور شمار بیشتری از دست نشانده‌های بیگانگان است.

  وی افرود: این افراد اصلا نماینده ملت سوریه نیستند و هیچ تاثیری در داخل سوریه ندارند و اینکه برای مثال «جمال سلیمان» بازیگر مشهور سوری را نماینده هنرمندان سوری بدانیم در حق هنرمندان سوریه اجحاف شده است.

  پژوهشگر سوری گفت: انسان هنرمند کسی است که به مسائل ملی و مردمی متعهد بود و از آنها دفاع کند نه اینکه به آغوش غربی‌ها رفته و خواسته‌های آنها را عملی کند، یک هنرمند سوری قبل از بحران و در طول بحران در تریبون‌های فرهنگی و رسانه‌ای جنگ تحمیلی علیه کشورش را محکوم وعاملان آن را رسوا می‌کند.

  درویش افزود: اگر اینگونه نبود، برخی رسانه‌های سوریه به دست مزدوران و خائنان هدف حمله قرار نمی‌گرفت و اصحاب رسانه ترور نمی‌شدند، اینها نشانه انجام یک کار مثبت از سوی هنرمندان در داخل سوریه است.

  پژوهشگر سوری تاکید کرد:حل بحران سوریه تنها با سرکوب تروریسم و بیرون راندن حیوانات وحشی از کشور امکان‌پذیر است، بنابراین ملت سوریه اصلا به طرح و ابتکارهای خارجی برای حل بحران مگر از سوی متحدان واقعی سوریه که ایران و روسیه باشند، دل نبسته است.

  درویش گفت: ایده حضور مخالفان در نشست آتی وین مشروط به این است که آنها سازنده یا ویران‌کننده هستند، بنابراین مخالفانی که برای نابودی بشریت، زیربناهای جامعه و منع شهروندان از ساده‌ترین حقوق آن اقدام کرده‌اند هرگز معارضانی ملی‌گرا و شرافتمند نیستند.

  وی ادامه داد: بر این اساس مخالفان خارج‌نشین باید بر اساس رأی ملت در انتخابات حکم بدهند و مخالفان داخل هم باید در چارچوب احزاب و جریان‌های سیاسی کار کنند، به گونه‌ای که هیچگونه تحرکی در راستای نقض حاکمیت کشور و هویت آن صورت نگرفته و با حفظ نهادها برای توسعه آن اقدام شود.

   

  برچسب ها :

  نظرات