آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ , Wednesday 22 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت





 • کد مطلب : 37277
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۶:۲۴
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  یادداشت/هادی محمدی؛

  سایه گفتمان رهبری بر مفردات وین ۳

  آوای شمال/ خروجی و بیانیه صادر شده پس از وین ۲، همان گونه که رهبر معظم انقلاب توصیف کردند، بدعتی خطرناک و قیومیتی زشت از سوی بازیگرانی بود که ۵ سال گذشته را به نمایشی از همه ابزارهای مداخله‌گری تروریستی و خلاف قوانین بین‌المللی و انسانی در سوریه مبدل کردند. این بازیگران بی‌صلاحیت غربی و […]

  آوای شمال/ خروجی و بیانیه صادر شده پس از وین ۲، همان گونه که رهبر معظم انقلاب توصیف کردند، بدعتی خطرناک و قیومیتی زشت از سوی بازیگرانی بود که ۵ سال گذشته را به نمایشی از همه ابزارهای مداخله‌گری تروریستی و خلاف قوانین بین‌المللی و انسانی در سوریه مبدل کردند. این بازیگران بی‌صلاحیت غربی و عربی خود را به جای مردم سوریه قرار داده و به جای آنها تصمیم‌گیری می‌کنند و نام این بدعت را دموکراسی می‌گذارند.

  با سخنان مقام معظم رهبری در مورد سوریه و نامشروع خواندن برخی مفاد بیانیه وین، در طی سفر دمیستورا به دمشق و سپس در سفر فیصل مقداد به تهران و نهایتا در دیدار دمیستورا از مسکو، شاهد یک چرخش و عقب‌نشینی روشن از طرف دمیستورا و بقیه حامیان ترورسیم در سوریه بودیم. هشدار معاون وزیر خارجه کشورمان مبنی براینکه «چنانچه نشست‌های وین بی‌فایده باشد در آن شرکت نخواهیم کرد»، موضعی هوشمندانه برای جلوگیری از تلاش‌های مرموز حامیان تروریسم بود و آثار خود را به جای گذاشت. احترام و به رسمیت شناختن حاکمیت سیاسی کشورها و ممنوعیت هر گونه مداخله‌گری در امور سوریه، چه در مورد بشاراسد و چه در مورد “تشکیل حکومت انتقالی و یا اینکه این کشور به چه اصلاحاتی نیازمند است».

  مذاکرات سوری-سوری از اصول بدیهی هر گونه راه‌حل سیاسی در سوریه هستند که با یک مقدمه غیرقابل تردید در مبارزه همگانی با تروریسم تکفیری آغاز خواهد شد. این بدان معناست که تمامی گروه‌هایی که معتقد و پایبند به راه‌حل‌های سیاسی بوده و در کشتار و ویرانی سوریه نقش نداشته‌اند، برای ورود به بحث‌های سوری- سوری باید در روند مبارزه با تروریسم و تولید امنیت و ثبات در سوریه مشارکت فعال داشته و سپس برای اصلاحات ضروری در کشورشان برای یک «توافق ملی» تلاش نمایند. اگر غرب و ارتجاع عرب نیز به این اصول باور واقعی دارند، در گام اول باید تمامی حمایت‌های خود از تروریست‌ها را متوقف کنند.

  کسی نخواهد پذیرفت که آمریکا برای حمایت علنی از تروریست‌های سوریه بودجه رسمی اختصاص دهد و دیکتاتورهای عرب برای تامین سلاح‌های پیشرفته و بقیه نیازمندی‌های تروریست‌ها، سر از پا نشناسند و افسران اطلاعاتی ترکیه، قطر و عربستان و اردن و انگلیس و فرانسه و آمریکا و رژیم صهیونیستی، چه در مرزهای شمالی و جنوبی سوریه و چه در سرزمین سوریه و عراق، جنگ‌افروزی و کشتار و ویرانی را صرفا برای منافع نامشروع خود در سوریه و عراق دنبال کنند و سخن از راه‌حل سیاسی هم بزنند.

  فیصل مقداد در تهران تاکید کرد که سوریه گفت‌وگویی تحت عنوان حکومت انتقالی نخواهد داشت و دمیستورا و مقامات روسیه تاکید کردند که انتخابات در سوریه، حق مردم این کشور است تا در مورد ماندن و یا نماندن هر کاندیدایی تصمیم بگیرند. این گفتمان رهبری که سایه آن برسر مفردات بیانیه وین گسترانده شده، نشان می‌دهد که بازیگران غربی و ارتجاع عرب و همه ابزارهای بین‌المللی آنها، در شرایطی به سر می‌برند که چاره‌ای جز عقب نشینی از مطالبات غیرقانونی و غیرانسانی ندارند.

  اگر امروز دمیستورا و بقیه حامیان تروریسم سخن از آتش‌بس می‌زنند، باید توجه کافی از سوی مقامات ایرانی اعمال شود که این پدیده انسانی، به فرصتی برای تسلیح بیشتر تروریست‌ها به ویژه در شمال سوریه و از طرف آمریکا، ترکیه و قطر و عربستان و در جنوب از سوی رژیم صهیونیستی و اردن و عربستان و تنفس‌رسانی به تروریست‌های خفته تبدیل نشود. تجربه‌ای که دمیستورا به عنوان واسطه تروریست‌ها زبدانی و مضایا در قبال اقدامات مشابه برای فوعه و کفریا از خودشان داد، بسیار رسواست و وجاهت سازمان ملل را زیر سوال می‌برد که در ازای کمک‌رسانی به تروریست‌های زبدانی، مواد غذایی فاسد به مردم مظلوم و شیعیان فوعه و کفریا ارسال شود.

  این تجربه نشان داد که حتی عناصر سازمان ملل از همه خباثت و روش‌های غیرانسانی و فریبکارانه در شعارها و اقدامات خود استفاده می‌کنند. با نزدیک شدن به پایان مرحله مقدماتی عملیات‌های هوایی و زمینی در سوریه که قریب یک هزار کیلومتر مربع از مناطق مهم از اشغال تروریست‌ها خارج شد و آغاز مرحله بعدی که از شدت، شتاب و گستردگی غافلگیرانه‌ای برخوردار است، روندهای سیاسی در سوریه هم با مفهوم و رویکردهای جدی‌تر و واقعی همراه خواهد شد و حوزه‌های مانور حامیان تروریسم و مدعیان دموکراسی، محدودتر خواهد شد.

   

  برچسب ها :

  نظرات