آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ , Thursday 5 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 36986
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  /بسته گزارشی روزانه/

  گره زدن سرنوشت اقتصاد مقاومتی به برجام!/ تأسف کواکبیان برای یک انتصابِ روحانی

  آوای شمال/ بسته گزارش تحلیلی روزانه به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.   ***   قرائت خاص از اسلام و قانون، آفت تحزّب […]

  آوای شمال/ بسته گزارش تحلیلی روزانه به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

   

  ***

   

  قرائت خاص از اسلام و قانون، آفت تحزّب در ایران

  چرا احزاب اصلاح‌طلب در ایران موفق نیستند؟!

  روزنامه اعتماد گزارش داد که جواد اطاعت، فعال سیاسی اصلاح‌طلب اخیراً در یک کنفرانس راجع به احزاب اظهار کرده است: من از دوستان خواهش می‌کنم هیچ وقت نگویند حزب در ایران شکل نمی‌گیرد. حزب به قول ماکس وبر فرزند دموکراسی است. یا به قول توکویل شرهای لاینفک نظام دموکراتیک است. حزب با دموکراسی شکل می‌گیرد.

  او در بخش دیگری از صحبت‌های خود تصریح کرده است: اگر بخواهیم بحث را جمع‌بندی کنیم و دلایلی را که احزاب در ایران شکل نمی‌گیرد بیان کنیم، باید گفت که اول به دلیل بسترهای دموکراتیک است و دوم اینکه احزاب در قانون انتخابات جایگاهی ندارد. اگر در قانون انتخابات به احزاب جایگاه دهند و مثلا انتخابات حزبی برگزار شود، احزاب شکل می‌گیرد.

   

  *قبل از این صحبت‌ها، عبدالله ناصری، از فعالان اصلاح‌طلب نیز طی سخنانی در روزنامه اعتماد گفته بود: من معتقدم که حزب به معنای مدرن آن که در مدرنیته آمده در حاکمیت دینی قابل شکل گیری نیست. حزب از ملزومات دنیای مدرن است که طی تحولات تاریخی متولد شده است!

  علی‌محمد نمازی، دیگر فعال اصلاح‌طلب هم زمانی به خبرگزاری ایلنا گفته بود:‌ افرادی که معتقدند کار حزبی در ایران به نتیجه نمی‌رسد، باید به این مسئله توجه کنند که یکی از دلایل شکست کار حزبی، وجود برخی رویکردهای نظارتی و تایید صلاحیت‌هاست که مانع فعالیت افراد در احزاب می‌شود!

  محسن رهامی هم نفر دیگری است که سال گذشته طی اظهاراتی درباره احزاب گفته بود:‌ اصولا اداره یک نظام براساس جمهوریت بدون التزام به لوازم آنکه وجود احزاب قدرتمند و باسابقه طولانی و برآمده از آراء توده‌های مردم است، چندان ممکن نیست؛ بنابراین باید تلاش کنیم این نقیصه به تدریج تکمیل شود.

  در اشاره به این اظهارات بایستی بیان کرد که حزب در تمام کشورهای دنیا اعم از مدرن یا در حال توسعه هرگز به معنای مورد اراده جریان خاص در ایران یعنی «قرائت دگراندیشانه از قانون اساسی کشور» نیست!

  همچنین است که اتفاقاً در یک نظام جمهوری؛ اداره امور، بدون برخی احزاب که هریک قرائت خاصی از قانون اساسی و دین رسمی دارند، نه تنها میسور و ممکن که ضروری است.

  جریان سیاسی خاص،‌ در حالی بر نکته مطلوب تحزّب تظاهر به اصرار می‌کند که درباره این قسمت ماجرا سکوت دارد که چرا احزاب عموماً وابسته به همین جریان سیاسی؛ بی‌تفاوت با منصه‌ی اجرای مطلوب و ارائه مانیفست متدولوژیک برای رسیدن به اهداف عالیه نظام؛ صرفاً با تابلوی قرائت‌های خاص از قانون اساسی و حتی اسلام به صحنه آمده‌اند؟!

  به سخن دیگری اینکه، آنها این بخش از تاریخ تحزّب را در نظامات سیاسی فاکتور می‌گیرند که کارکرد حزب، نه تنها ضدیّت با نظام سیاسی و ارائه خوانش متفاوت از قوانین مبنایی نیست بلکه وظیفه او، ارائه راهکارها و پیشنهاد مدیرانی و سیاسیونی است که می‌توانند در جهت اجرای بهتر قوانین و تسهیل فرایندهای مرتبط با پیشرفت کشور، نقش ایفا کنند.

  بدیهیست که در این باید و نباید اشاره شده؛ حزبی که نیت کند با عاملیّت چند چهره معارض و دارای سوابق امنیتی و فکری ضدّ یک نظام حکومتی! پا به عرصه بگذارد؛ در واقع می‌خواهد شیشه را با دستمال کثیف پاک کند و برای همین است که انحلال و اضمحلال را باید حتماً در سرنوشت خود ببیند.

  قابل اشاره است که در این میان البته احزابی مثل کارگزاران سازندگی وجود دارند که مدعی برخورداری از روش‌های بهتری برای اجرا بودند اما دیری نگذشت که مشخص شد مانیفست اجرایی آنها هم قرائتی خاص از اسلام و قانون اساسی بوده است که زوایایی از آن هم با «لیبرالیسم»! تطابق داشت.

   

  ***

   

  تأسف کواکبیان برای یک انتصابِ روحانی

  مصطفی کواکبیان، دبیر کل حزب مردمسالاری، در گفت‌وگو با روزنامه آرمان امروز اظهار کرده است که او ۴ سال قبل از روحانی مفهوم «اعتدال» را به کار برده است.

  او همچنین در زمینه اینکه آیا از دولت برای همکاری با وی صحبت شده یا خیر؟! توضیحاتی را ارائه کرده است.

  کواکبیان در پاسخ به این سؤال که «شما بیشتر به سمت کدام وزارتخانه تمایل داشتید»؟! گفته است:

  من با توجه به توانایی‌هایی که در خود می‌دیدم وزارت علوم را برای خود مناسب‌تر می‌دیدم. من خیلی تأسف خوردم هنگامی که مشاهده کردم بسیاری از اساتید دانشگاه که از توانایی اداره وزارت علوم برخوردار بودند کنار ماندند و آقای فرهادی که یک پزشک است هدایت وزارت علوم را برعهده گرفتند.

  دبیر کل حزب مردمسالاری در بخش دیگری از صحبت‌های خود تصریح می‌کند: توقع ما از آقای روحانی در زمینه توسعه سیاسی و تقویت احزاب بسیار بیشتر از شرایط کنونی بود.

   

  * عملکرد فعلی وزارت علوم دولت روحانی در زمینه کند شدن شتاب علمی کشور، تاکنون بارها محل انتقاد استادان دانشگاه و برخی چهره‌های سیاسی قرار گرفته است.

  حقایق طرح شده در لابه‌لای صحبت‌های کواکبیان برای خوانش مخاطبان به اقتراح گذاشته می‌شود…

   

  ***

   

  برای بار دوم صورت گرفت

  گره زدن سرنوشت اقتصاد مقاومتی به برجام!

  غلامعلی جعفرزاده از نمایندگان عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در بخشی از یک گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی ایرنا اظهار کرده است: تاکنون بستر لازم برای تحقق اقتصاد مقاومتی به هر دلیلی ایجاد نشده است و برجام فرصتی ایجاد می‌کند تا در یک فضای مناسب، بستر اقتصاد مقاومتی را فراهم کنیم!

  ایرنا برای این خبر از تیتر «برجام فضای مناسبی برای بسترسازی اقتصاد مقاومتی فراهم خواهد کرد»! استفاده کرده است.

  در انتهای مصاحبه جعفرزاده با خبرگزاری ایرنا همچنین این جمله قید شده است: «ایران روند محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای خود براساس تعهدات برجام را آغاز خواهد کرد، تعهداتی که منابع غربی آن را بزرگترین فرآیند برچیدن تاسیسات هسته ای در تاریخ توصیف کرده‌اند»

   

  *قبل از این نماینده مجلس، شخص دیگری یعنی معاون اجرایی رئیس‌جمهور روحانی هم طی سخنانی به‌صورت تلویحی مبحث اقتصاد مقاومتی را به تحریم‌ها گره زده بود.

  محمد شریعتمداری، که چند روز قبل، سخنان وی در مراسم روز جهانی استاندارد در روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد منتشر شد، اظهار کرده بود: «امیدواریم با گشایش‌های بین‌المللی گره از پای فعالان اقتصادی برداشته شود و به تصمیمات راهبردی در تحقق اقتصاد مقاومتی به عنوان تنها راه دستیابی به اقتصاد رقابتی دست پیدا کنیم»!

  عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز مدتی پیش‌تر، در گفت‌وگو با روزنامه دولتی ایران گفته بود: بحران در روابط خارجی ایران به حدی رسیده است که دیگر نمی‌توان بدون حل آن، یک گام جدی برداشت!

  بایستی اذعان کرد که این روند خطرناک اگر بیش از این نضج بگیرد، تئوری مهم اقتصاد مقاومتی را با چالش‌های جدی مواجه خواهد ساخت.

  بنیان اقتصاد مقاومتی بر ظرفیت‌های داخلی و با فرض وجود انواع تهدیدات و تحریم‌ها علیه کشور، ابتنا و قوام یافته است و گره زدن آن به تحریم‌ها یا برجام یا هرچیز دیگری که سرمنشأ خارجی داشته باشد یک اشتباه راهبردی و خطای محاسباتی است.

  پیش از این سرنوشت مقولاتی همچون سطح درآمدها، معیشت، سرمایه‌گذاری، رونق اقتصادی، رفع رکود، اشتغال، آب خوردن و … نیز از جانب برخی مقامات دولتی به مسئله رفع تحریم‌ها و تحقق برجام گره زده شده است.

  این گره زنی، به اذعان معاون اول دولت و پس از آن به تصریح ۴ وزیر کابینه روحانی در نامه مشهوری که به رئیس جمهور نوشتند، موجب ایجاد انتظارات کاذب در زمینه کاهش قیمت‌ها و رکود اقتصادی شده است…

   

  برچسب ها :

  نظرات