آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ , Saturday 15 August 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 3606
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ دی, ۱۳۹۳ - ۰۷:۱۰
 • شما اینجا هستید :اقتصادی > ایران و جهان
 •   

  شرایط تامین سرمایه در گردش واحدهای صنعتی و تولیدی توسط بانک مرکزی

  آوای شمال/ در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی لایحه یک فوریتی رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، نمایندگان با تصویب یک ماده الحاقی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را موظف کردند که به منظور تامین سرمایه در گردش پایدار برای واحدهای صنعتی، معدنی، کشاورزی، حمل […]

  آوای شمال/ در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی لایحه یک فوریتی رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، نمایندگان با تصویب یک ماده الحاقی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را موظف کردند که به منظور تامین سرمایه در گردش پایدار برای واحدهای صنعتی، معدنی، کشاورزی، حمل و نقل، صنوف تولیدی، بنگاه‌های دانش بنیان و شرکت‌های صادراتی در حال کار (که در این ماده به اختصار واحد نامیده می‌شوند) حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون دستورالعمل اجرایی افتتاح حساب ویژه، تامین سرمایه در گردش را (که به اختصار حساب ویژه نامیده می‌شود) در چارچوب قانون عملیات بانکی بدون ربا (بهره) مصوب ۱۳۶۲/۶/۱۰ با شرایط و الزامات ذیل تدوین و به شبکه بانکی کشور ابلاغ نمایند:

  الف ـ هر واحد تنها می‌ تواند یک حساب ویژه در شبکه بانکی کشور داشته باشد. تمام یا بخشی از عواید حاصل از فروش واحد به این حساب واریز می‌شود و موجودی آن صرفا برای پرداخت های قانونی و خرید نهاده‌های مورد نیاز واحد، قابل استفاده است. افتتاح حساب ویژه برای هر واحد مانع از داشتن انواع حساب‌های بانکی توسط آن واحد نیست.

  ب ـ بانک موظف است حسب درخواست صاحب حساب وجوه مورد نیاز برای خرید نهاده های مورد نیاز تولید یا پرداخت‌های قانونی مرتبط با تولید یا صادرات را از محل موجودی حساب ویژه واحد پرداخت نموده، در صورت عدم تکاپوی موجودی حساب ویژه واحد، به میزان کسری حساب و حداکثر تا سقف اعتبار حساب ویژه واحد، حساب مزبور را بدهکار نماید.

  تسهیلاتی که از این طریق در اختیار واحدها قرار می گیرد از نوع حد اعتباری و در قالب اعتبار در حساب جاری بوده و متناسب با مبالغ بازپرداخت شده، قابل تکرار می‌باشد. این تسهیلات صرفا در چارچوب عقود مصرح در فصل سوم قانون عملیات بانکی بدون ربا (بهره) و آیین نامه های آن قابل پرداخت است. باز پرداخت این تسهیلات می تواند از طریق واریز تدریجی وجوه حاصل از فروش به حساب ویژه واحد انجام شود.

  پ ـ حد اعتباری حساب ویژه هر واحد در سال اول افتتاح حساب عبارت است از ۶۰ درصد میانگین فروش سه ساله آخر فعالیت آن واحد (مورد تایید سازمان امور مالیاتی کشور) و حداکثر تا سقف ۵۰۰ میلیارد ریال.

  حد اعتباری حساب ویژه هر واحد برای سال‌های بعد بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی که به تصویب شورای پول و اعتبار خواهد رسید، متناسب با فروش سال قبل واحد که وجه آن به حساب ویژه واریز شده باشد، تعیین می‌گردد.

  ت ـ هر گونه استفاده غیرمجاز از حساب ویژه تخلف محسوب می‌شود و متخلف با رای دادگاه، به جریمه نقدی سه برابر مبلغ تخلف و محرومیت موقت یا دائم از تسهیلات حساب ویژه محروم خواهد شد.

  ث ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است تدابیر تشویقی و تنبیهی لازم را برای الزام کلیه بانک‌ها و موسسات اعتباری در راستای تامین سرمایه در گردش واحدها در چارچوب مقررات این ماده اتخاذ نموده، هر شش ماه یک بار گزارش عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباری در این خصوص را به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارائه نمایند.

  به گزارش مهر، این ماده الحاقی با ۱۳۱ رای موافق، ۸ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از ۱۹۷ نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب رسید.

  برچسب ها :

  نظرات