آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ , Thursday 17 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 34445
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ مهر, ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اقتصادی > ایران و جهان
 •   

  سرنوشت گندم در انتظار نرخ خرید تضمینی

  آوای شمال/ بیستمین بسته خبری کشاورزی به بررسی موضوع تعلل دولت در اعلام قیمت خرید تضمینی گندم با وجود شروع سال زراعی جدید و حضور هیئت فرانسوی برای توسعه همکاری در بخش کشاورزی و همچنین تغییر اولویت وزارت نیرو از سدسازی به طرح‌های بزرگ انتقال آب پرداخته است. سرنوشت گندم در انتظار نرخ خرید تضمینی […]

  آوای شمال/ بیستمین بسته خبری کشاورزی به بررسی موضوع تعلل دولت در اعلام قیمت خرید تضمینی گندم با وجود شروع سال زراعی جدید و حضور هیئت فرانسوی برای توسعه همکاری در بخش کشاورزی و همچنین تغییر اولویت وزارت نیرو از سدسازی به طرح‌های بزرگ انتقال آب پرداخته است.

  سرنوشت گندم در انتظار نرخ خرید تضمینی

  با گذشت بیش از یک هفته از آغاز فصل زراعی جدید، دولت همچنان قیمت خرید تضمینی گندم را اعلام نکرده است؛ این در حالی است که بر اساس قانون موظف است تا قبل از آغاز فصل زراعی، قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی را تعیین و اعلام کند.

  معمولاً تا پیش از اعلام قیمت خرید تضمینی گندم از سوی دولت، حرف و حدیث‌های فراوانی پیرامون مقدار قیمت مطرح می‌شود. در این میان مدیر عامل بنیاد توانمندسازی گندمکاران نیز با بیان اینکه اصلاً نباید قیمت خرید تضمینی گندم بر اساس قیمت‌های جهانی تعیین شود، قیمت مناسب برای این محصول در سال زراعی جدید را ۱۳۵۰ تومان اعلام کرد. تجربه سال‌های گذشته نیز نشان می‌دهد مقدار قیمت خرید تضمینی این محصول ارتباط مستقیمی با حجم تولید و خرید دولتی این محصول دارد.

  برنامه‌ی وزارت جهاد کشاورزی برای گندم در سال جدید، کشت این محصول در سطح ۶ میلیون هکتار و تولید حدود ۱۳ میلیون تنی این محصول است. به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی، این وزارتخانه برنامه کاهش ۷ درصدی سطح زیرکشت این محصول را دنبال می‌کند.

  کوچ سدسازان به طرح‌های انتقال آب

  بیش از سه دهه است که سدسازی در ایران به عنوان اولویت مدیران آبی کشور قرار گرفته است. به طوریکه طی سالیان گذشته بیش از ۶۰۰ سد در کشور احداث شده است. اما با گذشت این سال‌ها شرایط فعلی نشان داد که احداث سد در شرایط آب و هوایی کشور نمی‌تواند در اولویت قرار گیرد که در بسته‌های خبری گذشته نیز اشاره‌ای به وضعیت برخی سدهای کشور شد.

  با این حال مدیران وزارت نیرو، که مسئولیت اصلی مدیریت منابع آب را بر عهده دارند، نسبت به ضرورت بازنگری در رویکرد خود در این بخش اذعان دارند؛ اخیراً نیز گزارشی از سوی این وزارتخانه با محوریت بازنگری در روند سدسازی به شورای عالی آب ارائه شده است.

  هرچند مدیران منابع آب تصمیم به بازنگری در اولویت خود را دارند، اما به نظر می‌رسد به دنبال جایگزین کردن طرح‌های انتقال آب با پروژه‌های سدسازی هستند. بر همین اساس اخیراً وزیر نیرو از بررسی طرح انتقال آب از سواحل جنوبی کشور به استان‌های شرقی از جمله خراسان جنوبی، خبر داد. این در حالی است که به گفته خود وزیر نیرو بیش از ۹۲ درصد بارش‌های این استان تبخیر می‌شود که به نظر اغلب کارشناسان بهترین راه‌کار آن توسعه مراتع و اجرای عملیات آبخیزداری است.

  یکی دیگر از طرح‌های بزرگ انتقال آب که اخیراً مطرح شده است، انتقال آب از کشورهای شمال غربی با هدف احیای دریاچه ارومیه است. این طرح که برای مدت ۱۰ سال پیش بینی شده ، بیش از ۶ میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد. انتقال آب از کشورهای همسایه درحالی مطرح می‌شود که کشورهای ترکیه و گرجستان درخواست انتقال نفت و گاز از ایران در مقابل انتقال آب را پیشنهاد داده‌اند.

  هجوم فرانسوی‌ها به کشاورزی ایران

  توسعه همکاری‌های بین المللی در بخش کشاورزی، یکی از اقدامات مثبت محسوب می‌شود، اما نکته مهم آن است که توسعه همکاری نباید منجر به وابستگی به کشور طرف معامله شود. یکی از اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص، توسعه همکاری با کشور فرانسه در بخش‌های مختلف کشاورزی است. هفته گذشته نیز وزیر کشاورزی فرانسه به همراه هیئتی ۱۰۰ نفره با حضور در ایران، قراردادهای متعددی را با همتای ایرانی خود به امضا رساند.

  تبادل دانش فنی در زمینه معرفی ارقام زراعی، انتقال دانش و فناوری اصلاح نژاد دام‌های سبک و سنگین، گواهی بهداشتی در بخش دام و همچنین اجرای بزرگترین طرح مشترک در بخش شیلات با ظرفیت تولید ۱۰ میلیون قطعه تخم ماهی قزل‌آلا بخشی از قراردادهایی است که هفته گذشته میان ایران و فرانسه منعقد گردید.

  در بخشی از این مذاکرات موضوع واردات گوشت و فرآورده‌های گوشتی از فرانسه نیز مطرح شد که مناسب کردن قیمت عرضه این محصولات توسط فرانسه به عنوان شرط این واردات بیان شده است.

  سایر خبرها

  آمایش بخش کشاورزی متولی مشخصی ندارد

  موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی و اقتصاد کشاورزی با انتشار گزارشی پیرامون وضعیت آمایش بخش کشاورزی، نبود نهاد قانونی مشخص و مسئول برای پیگیری و نظارت بر اجرای طرح‌های آمایشی، نبود مراکز تحقیقاتی مناسب و عدم آگاهی مجریان از اصول و فنون آمایش و نبود رشته‌های آمایش سرزمین در دانشگاه‌ها در همه مقاطع تحصیلی، عدم شناخت وزراء و نمایندگان قانونی مجلس از اهمیت و فنون آمایش سرزمین نقش بسزایی در عملیاتی نشدن جهت‌گیری‌های آمایش سرزمین در خلال برنامه‌های میان‌مدت توسعه کشور داشته است.

  پیله‌وری خلاء قانونی واردات محصولات کشاورزی!

  رئیس سازمان حفظ نباتات با انتقاد از قاچاق و واردات بی حساب و کتاب میوه از طریق پیله‌وری، ضمن اشاره به قاچاق بیش از۵۰ تن گردو به کشور طی دو هفته گذشته، تصریح کرد: این محموله به احتمال زیاد ضمن داشتن آفات خطرناک، سم آفلاتوکسین نیز با خود دارد. اگر آفتی در کشور افزایش یابد آخرین راه و تنها راه برای مقابله با آن، استفاده از سمومی است که نه تنها به محیط زیست آسیب می‌رساند بلکه سلامت مردم را دچار مخاطره کرده و بهداشت جامعه را با تهدید مواجه می‌کند.

  تأمین کودهای کشاورزی مورد نیاز برای فصل زراعی جدید

  مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با اشاره به اینکه نیاز بخش کشاورزی به انواع کودهای شیمیایی عالی، زیستی و میکروبی حدود پنج میلیون تن برآورد شده، از تأمین شدن ۸۵۰ هزار تن انواع کودهای یارانه‌ای مانند ازته، فسفاته و پتاسته برای آغاز فصل زراعی پیش‌رو خبر داد.

  پیشنهاد کشت زیتون در باغاتی که با خشکسالی مواجه هستند

  مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه سطح زیر کشت باغات زیتون کشور حدود ۸۲ هزار هکتار است، پیشنهاد داد باتوجه به آنکه مصرف آب برای کشت زیتون کم است، در باغاتی که به علت خشکسالی از بین رفته‌اند، زیتون کاشته شود.

  قیمت جهانی پسته را آمریکا تعیین میکند

  با وجود اینکه ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده پسته ایران شناخته شده است، اما تعیین قیمت پایه پسته در بازارهای بین‌المللی در اختیار ایران نیست. موضع‌گیری‌های سیاسی و قدرت‌های لابی آمریکا باعث شده تعیین‌کننده قیمت پسته در بازارها از آن این کشور باشد؛ لذا قیمت صادراتی پسته طی هفته‌های آینده مشخص خواهد شد.

   

  برچسب ها :

  نظرات