آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ , Friday 18 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 34442
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ مهر, ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۴
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > ورزشی
 •   

  سهم ایران در المپیکی ماندن کشتی

  آوای شمال/ مسابقات کشتی قهرمانی جهان ۲۰۱۵ در دو رشته آزاد و فرنگی با قهرمانی روسیه به پایان رسید و تیم ملی ایران در رشته آزاد به نایب قهرمانی و در فرنگی به مقام چهارم رسید. فارغ از نتایج تیم ملی ایران (که به تفصیل پس از مسابقات بررسی شد) نکاتی در طول برگزاری و […]

  آوای شمال/ مسابقات کشتی قهرمانی جهان ۲۰۱۵ در دو رشته آزاد و فرنگی با قهرمانی روسیه به پایان رسید و تیم ملی ایران در رشته آزاد به نایب قهرمانی و در فرنگی به مقام چهارم رسید.

  فارغ از نتایج تیم ملی ایران (که به تفصیل پس از مسابقات بررسی شد) نکاتی در طول برگزاری و پس از این مسابقات به چشم خورد که سوالاتی را برای علاقه مندان کشتی در پی داشت. خبرنگار مشرق در گزارشی به واکاوی این مسائل پرداخت و در این راه با میشل داسون (Michel Dusson) دبیرکل اتحادیه جهانی کشتی نیز گفتگویی ترتیب داد و پاسخ برخی مسائل را از وی جویا شد. (لازم به ذکر است وی سوالات مربوط به مسائل داوری را به آنتونیو سیلوستری رئیس کمیته داوران اتحادیه جهانی کشتی ارجاع داد که در آینده نزدیک در مشرق خواهید خواند)

  یکی از مسائلی که در سالهای اخیر بیشتر به چشم می آید اقدامات خوب فیلای سابق و اتحادیه جهانی کشتی (UWW) حاضر در راستای اعتلای کشتی و زیباتر کردن مسابقات است، اقداماتی نظیر تغییر قوانین امتیازدهی، در نظر گرفتن امتیاز مجموع برای کل مسابقه، حذف یک امتیازی چرخش روی دستان، حذف امتیاز به هل دادن حریف به خارج از تشک و… این تغییرات امسال در زیبایی مسابقات جهانی (خصوصاً کشتی آزاد) که حکم انتخابی المپیک را هم داشت بسیار موثر بود. میشل داسون نیز با تایید این مسئله به مشرق می گوید: «این تغییرات با هدف پویاتر شدن و جذاب تر کردن کشتی صورت گرفته و با این تغییرات تلاش شده است تا این رشته ورزشی جای خود را بیشتر در میان تماشاچیان باز کند. فکر می کنم ما در مسیر درستی حرکت کرده ایم، البته هنوز در برخی از مسائل نیاز به تغییرات وجود دارد که یکی از این بخش ها مسئله داوری است».

  با این وجود تغییر قوانین کشتی فرنگی هنوز هم آن زیبایی کشتی آزاد را ندارد و برای جذاب تر شدن کشتی فرنگی به نظر می رسد قوانین باید باز هم تغییر کند. داسون با نگاهی فنی به این مسئله پاسخ می دهد: «در خصوص کشتی فرنگی باید بگویم که مشکل عدم جذابیت مسابقات بیش‌تر به نحوه آماده سازی کشتی گیران توسط مربیان برمی‌گردد. مربیان فرنگی باید کشتی گیران خود را همانند آزادکارها تمرین دهند که برنامه هایی برای اصلاح این مساله داریم. البته این نکته را باید خاطر نشان بکنم که در مسابقات جهانی لاس وگاس، کشتی‌های فرنگی از کش و قوس خوبی برخوردار بود و امتیازهای بدست آمده در مسابقات طرفداران کشتی را به وجد آورد».

   

  به گزارش مشرق، یکی دیگر از موارد مهمی که بیشتر از همه فکر قهرمانان این رشته و کشورهای صاحب نام را درگیر کرده و به نظر می رسد نیاز به تجدیدنظر دارد، نحوه قرعه کشی مسابقات است. با فرمول کنونی در برخی وزن ها همه قهرمانان در یک طرف جدول قرار می‌گیرند و در طرف دیگر کشتی‌گیران ضعیف تر. به همین دلیل بعضی فینال ها یا یک طرفه می شود یا کشتی گیری که از سمت قوی تر بالا آمده آن کیفیت لازم را به علت خستگی در فینال یا مراحل حذفی بالاتر ندارد. از دبیرکل اتحادیه جهانی کشتی پرسیدیم که چرا مانند اکثر رشته های ورزشی، کشتی گیران بر اساس رنکینگ جهانی و سابقه قهرمانی سیدبندی نمی شوند؟

  پاسخ داسون به مشرق تا حدودی امیدها را برای تغییر این روش ناامید کرد: «قوانین کشتی همیشه در حال تغییر و تحول است ولی کشتی گیرها باید برای هر دور از مسابقات براساس قرعه کشی صورت گرفته با رقبای خود روبرو شوند و کشتی گیر های قوی ممکن است در دور اول براساس قرعه با هم رقابت کنند. دلیل اینگونه قرعه کشی به وجود آمدن شانس برابر برای همه کشتی گیران و خصوصاً کشتی گیران ضعیف تر است. همان گونه که دیدید در مسابقات لاس وگاس کشورهای آلمان و ایتالیا که قدرتی در کشتی محسوب نمی شوند هم صاحب مدال های با ارزشی شدند و این برای ما مایه خرسندی است».

  در رتبه بندی مسابقات متعدد کشتی، مسابقات قهرمانی جهان از مسابقات جام جهانی بسیار با اهمیت تر است. تا پیش از المپیک ۲۰۰۴ آتن مسابقات فرنگی مردان و آزاد مردان و زنان در سه کشور مختلف و در تاریخ های متفاوتی برگزار می شد اما شکل برگزاری مسابقات جهانی پس از المپیک آتن تغییر کرد و تاریخ برگزاری رقابت های مردان و زنان یکی شد و یک کشور میزبان هر دو مسابقات شد و این یعنی محرومیت ایران از میزبانی مسابقات معتبر جهانی. از ۱۳ سال پیش که تهران میزبان مسابقات قهرمانی جهان بود میزبانی معتبرترین رویداد جهانی کشتی به ایران نرسیده و هواداران ایرانی کشتی که در هر نقطه جهان حضور پر شوری دارند از دیدن این مسابقات در کشور خودشان محروم هستند. از میشل داسون در خصوص حل این مشکل برای ایران که یکی از قطب های جهانی این رشته است پرسیدیم که آیا راهکاری اندیشیده اید؟ و آیا امکان ندارد مسابقات مردان جداگانه در ایران و بانوان در کشور دیگری برگزار شود؟ دبیرکل UWW بسیار سیاستمدارانه و دوپهلو به این پرسش پاسخ داد: « کاملاً درک می‌کنم منظور شما چیست. ایران کشوری بزرگ در کشتی دنیاست و آرزومندم روند برگزاری مسابقات به نحوی که مورد رضایت مردم ایران است تغییر کند. امیدوارم در اجلاس های آینده اگر درخواستی از سوی ایران صورت پذیرد این موضوع مورد بررسی قرار گیرد».

   

   

  به گزارش مشرق، داسون می گوید فدراسیون کشتی ایران طرح برگزاری لیگ جهانی کشتی به صورت متمرکز در یک کشور را داده و این امر با استقبال اتحادیه جهانی کشتی قرار گرفته است:« ما همکاری و تعامل بسیار نزدیکی با فدراسیون کشتی ایران و روسای آن داریم. در حقیقت ما روی درخواست منحصر به فرد ایران برای راه اندازی مسابقات لیگ جهانی کشتی در حال بررسی هستیم».

  پس از مطرح شدن نام رشته کشتی به عنوان یکی از نامزدهای حذف از مسابقات المپیک، ایران برای حفظ این رشته در المپیک تلاش زیادی کرد و علاوه بر حضور علاقه مندان در نظرسنجی ها، مسابقات متعددی هم با تماشاگران زیاد برگزار نمود. این تلاش ها در حالی صورت گرفته و می گیرد که ایران در هیئت رئیسه اتحادیه جهانی کشتی سالهاست که کرسی ندارد. نظر داسون را در این خصوص بخوانید:«ما واقعا قدردان حمایت و تلاش ایران برای نگه داشتن کشتی در رقابت‎های المپیک هستیم و به ایران که سهم بزرگی در نگه داشتن کشتی در المپیک داشت برای این پویایی و برگزاری رقابت های مختلف تبریک می‌گوییم. بر اساس منشور و قوانین اتحادیه جهانی کشتی اعضای هیت رئیسه اتحادیه جهانی کشتی منصوب نمی‌شوند و بلکه در رأی‌گیری دموکراتیک انتخاب می‌شوند. لازم است بگویم که دکتر توکل سال‌ها عضو هیت رئیسه بوده و در کمیسیون پزشکی به عنوان پزشک ارشد حضور داشته است».

  احساس می شود در سال های اخیر دسته بندی هایی در اتحادیه جهانی کشتی به وجود آمده که نگران کننده است و کشورهای آسیای میانه (خصوصاً آذربایجان) و بلوک شرق بر اوضاع مسلط شده اند که گاهی اوقات حق برخی کشورها نیز تضییع می شود. نفر دوم اتحادیه جهانی کشتی این فرضیه را تایید نمی کند و می گوید: «من نمی توانم گفته شما را تایید کنم ولی اگر این ادعا درست باشد بی عدالتی در کشتی حکم فرما شده است و نیاز به پیگیری دارد. اتحادیه جهانی کشتی باید این مساله را مد نظر قرار دهد و تصمیم های لازم را در این خصوص اتخاذ کند».

   

  برچسب ها :

  نظرات