آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ , Saturday 19 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 34435
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ مهر, ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۷
 • شما اینجا هستید :اقتصادی > ایران و جهان
 •   

  رتبه ۱۳۷ تورم و بهبود ۱۲ پله‌ای رتبه شفافیت در سیاست‌گذاری

  آوای شمال/ مجمع جهانی اقتصاد هر سال گزارشی موسوم به «شاخص رقابت‌پذیری جهانی» منتشر می‌کند و در آن فاکتورهایی در ۱۲ گروه برای تعیین شاخص رقابت‌پذیری مورد بررسی قرار می‌دهد. این گروه‌ها به این ترتیب هستند، «ارکان رقابت پذیری» اعم از «نهادها»، «زیرساخت‌ها»، «محیط اقتصاد کلان»، «بهداشت و آموزش ابتدایی»، «آموزش عالی و حرفه‌ای»، «کارآیی […]

  آوای شمال/ مجمع جهانی اقتصاد هر سال گزارشی موسوم به «شاخص رقابت‌پذیری جهانی» منتشر می‌کند و در آن فاکتورهایی در ۱۲ گروه برای تعیین شاخص رقابت‌پذیری مورد بررسی قرار می‌دهد.

  این گروه‌ها به این ترتیب هستند، «ارکان رقابت پذیری» اعم از «نهادها»، «زیرساخت‌ها»، «محیط اقتصاد کلان»، «بهداشت و آموزش ابتدایی»، «آموزش عالی و حرفه‌ای»، «کارآیی بازار کالا»، «کارآیی بازار نیروی کار»، «پیشرفته بودن بازار مالی»، «آمادگی تکنولوژیک»، «اندازه بازار»، «پیشرفته بودن بنگاه‌های تجاری» و «نوآوری».

  این نهاد بین‌المللی معمولا در گزارش هر سال خود آمارهای تا پایان سال گذشته را ارائه می‌دهد. برخی از این فاکتورها در مورد ایران به این شرح است.

  * تورم

  مجمع جهانی اقتصاد، با برآورد نرخ تورم ایران تا پایان سال ۲۰۱۴ برابر با ۱۵٫۵ درصد، رتبه کشور در این شاخص را در میان ۱۴۴ کشور ۱۳۷ عنوان کرده است. نرخ تورم ایران تا پایان سال ۲۰۱۳، برابر با ۳۵٫۲ درصد برآورد شده بود.

  * بدهی‌های دولت

  همچنین ایران از نظر میزان بدهی‌های دولت نسبت به تولید ناخالص داخلی در پایان سال ۲۰۱۴ با ۳ پله نزول نسبت به پارسال در جایگاه ۹ این فهرست قرار گرفته است. میزان بدهی ایران ۱۲٫۲ تولیدناخالص داخلی برآورد شده است که این رقم تا پایان سال ۲۰۱۳ برابر با ۱۰٫۶ درصد و رتبه کشور ۶ اعلام شده بود.

  * شفافیت در سیاست‌گذاری

  یکی دیگر از فاکتورهای گروه «نهادها»، میزان شفافیت در سیاست‌گذاری است که ایران با امتیاز ۳٫۴ در رتبه ۱۱۵ در میان ۱۴۴ کشور جهان قرار گرفته است و بهبود ۱۲ پله‌ای را شاهد بوده است.

  ایران در گزارش سال گذشته از این لحاظ امتیاز ۳٫۲ و رتبه ۱۲۷ را کسب کرده بود و با صعود ۵ پله‌ای مواجه شده بود.

  این گزارش به کشورها امتیازی میان یک تا ۷ می‌دهد و این شاخص با پاسخ دادن به این پرسش که «در کشور شما برای یک تاجر دریافت اطلاعات مربوط به تغییر سیاست‌ها و قوانین دولت که بر فعالیت‌های تجاری تاثیر دارد، تا چه اندازه مشکل است» مورد بررسی قرار داده می‌شود.

  بر این اساس، هر چه این امتیاز به یک نزدیک‌تر باشد، دستیابی به این اطلاعات مشکل‌تر خواهد بود و دولت مد نظر از شفافیت کمتری در سیاست‌گذاری برخوردار است.

  * پس‌اندازهای ملی

  نسبت پس‌اندازهای ملی به تولید ناخالص داخلی در ایران در سال ۲۰۱۴ برابر با ۳۵٫۳ درصد اعلام شده است که بدین ترتیب ایران در رتبه ۱۱ جهان از این نظر عنوان شده است.

  ایران تا پایان سال ۲۰۱۳ با نسبت ۴۶ درصد پس‌اندازهای ملی به تولید ناخالص داخلی در رتبه ۶ جهان از این لحاظ قرار داشت.

  آنچه به عنوان پس‌اندازهای ملی کشورها در این جا مورد محاسبه قرار گرفته است مجموع پس‌اندازهای دو بخش عمومی و خصوصی است و سرمایه گذاری‌های ناخالص داخلی به همراه تراز حساب‌های جاری را در بر می گیرد.

   

  برچسب ها :

  نظرات