آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ , Friday 18 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 34432
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ مهر, ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۴
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  گزارش برجام یکشنبه در مجلس قرائت می‌شود/ ظریف با عزت مردم بازی نکند

  آوای شمال/ علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی امروز چهارشنبه ۸مهرماه در حاشیه جلسه علنی مجلس در جمع خبرنگاران درباره برجام در کمیسیون ویژه گفت: گزارش دیروز تمام شد و تدوین و ویستاری و نظر نهایی درباره آن در دست اقدام است. وی افزود: طبق قرار در جلسه‌ای که با دکتر لاریجانی […]

  آوای شمال/ علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی امروز چهارشنبه ۸مهرماه در حاشیه جلسه علنی مجلس در جمع خبرنگاران درباره برجام در کمیسیون ویژه گفت: گزارش دیروز تمام شد و تدوین و ویستاری و نظر نهایی درباره آن در دست اقدام است.

  وی افزود: طبق قرار در جلسه‌ای که با دکتر لاریجانی داشتیم بنا شد تا روز شنبه تحویل هیأت رئیسه بدهیم و ان‌شاءالله روز یکشنبه صبح گزارش در صحن قرائت خواهد شد.

  زاکانی درباره محتوای گزارش و چگونگی تنظیم گزارش، گفت: گزارش در بخش‌های مختلف تنظیم شده و حاوی مقدمه و کلیات است و نیز در سرفصل‌های حقوقی، تحریم‌ها و اقتصادی و دفاعی، امنیتی، هسته‌ای، تخصصی و تحقیق و توسعه، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و نهایتاً پیشنهادات مربوطه تنظیم شده و هم نکات مثبت گفته شده و هم نکاتی که حس می‌شد به عنوان نقطه ضعف یا عیب و نقص در برجام مطرح است.

  وی با ابراز امیدواری نسبت به طرح مجدد جمع‌بندی در کمیسیون از انجام تدوین اولیه آن سخن گفت و ادامه داد: ان‌شاءالله تا شنبه آن را تحویل هیأت رئیسه می‌دهیم البته برنامه‌مان این بود که امروز گزارش را تحویل دهیم لذا اصلاً کل برنامه‌ریزی برای این بود که اقدام امروز انجام شود و جلسه امروز هم با دکتر لاریجانی خود ایشان زمانبندی که اعلام کردند این بود که امروز گزارش آماده شود و تأکیدشان این بود که هرچه زودتر ارائه شود.

  رئیس کمیسیون برجام گفت: ما اسنادمان آماده نبود چرا که درخواست یک هیأت از وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی کرده بودیم و از آنجا که اسناد آماده نبود امکان ارائه گزارش به هیأت رئیسه وجود نداشت؛ یک بخشی از آن آمد و بخش دیگری به دست ما نرسید که ما در گزارش این را ذکر کردیم و نهایت امر بنا شد که قبل از روز یکشنبه گزارش به هیأت رئیسه داده شود تا روز یکشنبه در صحن قرائت شود.

  وی درباره اظهارنظر رئیس مجلس شورای اسلامی مبنی بر گرفتن لغزش‌های برجام خاطرنشان کرد: بحث آقای لاریجانی ناظر به طرحی است که قرار است در مجلس مطرح شود و طبعاً یک بحث مجزاست چون ما در گزاش خود نمی‌توانیم طرح ارائه دهیم و فقط می‌توانیم پیشنهاد مطرح کنیم اما ما به ازای این پیشنهادات یا نکات دیگری که بین طراحان در مجلس می‌رسد از آنجا که این امر یک امر ملی است و باید با تشریک مساعی انجام شود برای آن اقدامات مقدماتی توسط فراکسیون‌ها انجام می‌شود.

  زاکانی با ابراز امیدواری نسبت به برگزاری جلسات فراکسیونی و تفاهم دو فراکسیون عمده مجلس در اینباره گفت: رئیس مجلس کلیات و مقدمات طرح مزبور را دنبال می‌کند تا از طریق فراکسیون‌ها بیاید تا اجماعی در مجلس صورت گیرد.

  وی همکاری بخشی از سازمان‌ها و نهادها در ارائه اسناد را خوب و همکاری بخشی دیگر را نامناسب برشمرد و اظهار داشت: گروه دوم یا اسناد نداشتند یا همکاری خوبی با ما نکردند.

  رئیس کمیسیون برجام گفت: جلسه صبح امروز ما با رئیس مجلس جلسه کمیسیون برجام و یا جلسه فراکسیونی نبود بلکه برخی از دوستانی که طرح‌های مختلف داشتند جلسه برگزار کردند و یک جلسه هماهنگی بود.

  نماینده مردم تهران تصریح کرد: امروز یا فردا جلسه کمیسیون برجام به اتمام می‌رسد.

  وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره دست دادن وزیر امور خارجه کشورمان با رئیس‌جمهور آمریکا در راهروی سازمان ملل نیز گفت: به نظرم یکی از خطاهای بسیار بزرگ بود چرا که این‌ها می‌خواهند این مسئله را عادی‌سازی کنند و مسئله‌ای را که آمریکایی‌ها انتظار آن را داشتند و دنبال می‌کردند که به یک نوعی به یک حداقل‌هایی کمتر از این قانع باشند اینها در این مسیر دچار اشتباه بزرگی شده‌اند و امسال به یک نوع دیگری تکرار اشتباه صورت گرفت و امیدواریم که متنبه شده و دیگر این کار را نکنند و اینگونه با عزت و منزلت ایران اسلامی و با سرمایه بزرگی که در این ۳۷ سال کسب کرده‌ایم و در میان مستضعفین و مسلمین جایگاه رفیعی کسب کرده‌ایم خدشه‌ای وارد نکنند.

  زاکانی با تأکید بر اینکه نکته مثبتی در اینگونه کارها وجود ندارد خاطرنشان کرد: با این کار آن داشته‌ها را هم از دست می‌دهیم لذا من معتقدم آقای ظریف خطای بسیار بزرگی کرد و این هم که بهانه بیاورند که اتفاقی و تصادفی است این یک شوخی است امیدوارم که متنبه شود و راه خود را از ملت جدا نکنند.

   

  برچسب ها :

  نظرات