آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ , Thursday 17 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 34385
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ مهر, ۱۳۹۴ - ۰۵:۰۸
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > فضای مجازی
 •   

  ۳ ایده خلاقانه برای عکاسی

   ۱- برای عکاسی از گل ها از لنز تله فوتو استفاده کنید چه کسی می گوید شما برای عکاسی از گلهای وحشی به لنز ماکرو نیاز دارید؟ لنزهای تله فوتو هم در این زمینه بسیار کارامد هستند: این لنزها صحنه را فشرده می کنند و شما را قادر می سازند گل ها را از پس […]

   ۱- برای عکاسی از گل ها از لنز تله فوتو استفاده کنید

  چه کسی می گوید شما برای عکاسی از گلهای وحشی به لنز ماکرو نیاز دارید؟ لنزهای تله فوتو هم در این زمینه بسیار کارامد هستند: این لنزها صحنه را فشرده می کنند و شما را قادر می سازند گل ها را از پس زمینه ای که به زیبایی تار شده و بوکه دار است، جدا کنید.

  گای ادواردز (Guy Edwardes) عکاس منظره و طبیعت تابستان گذشته از این روش برای عکاسی از گل ارکید وحشی در مارتین داون در همپشر استفاده کرده است.

  او یک لنز ۶۰۰ میلیمتری و یک بسط دهنده (extender) با ضریب ۱٫۴ که فاصله کانونی موثر ۸۴۰ میلیمتری تولید می کند، بر روی دوربین فول فریم خود به کار گرفته است.

  گای توصیه می کند «برای نتیجه موثرتر، ارتفاع دوربین را کاهش دهید» وی ادامه می دهد «اگر پایه های سه پایه تان از یک حدی بیشتر از هم باز نمی شوند، از یک کیف برای قرار دادن دوربین بر روی آن استفاده کنید.»

  برای ایجاد افکت نرمی فوکوس بر روی ساقه ها، گای جلوی لنز دوربین خود را نزدیک شاخ و برگ در پیش زمینه قرار داده و از لا به لای آنها عکاسی کرده است. او می گوید: «لکه های زرد و دایره ها، لاله هایی هستند که تار شده اند».

  گای اضافه می کند که این روش برای گل های روییده در مراتع و سبزه زار ها بسیار کارامد است، اگر چه ممکن است زمان زیادی را برای پیدا کردن گل مناسب پرسه بزنید. از اولین گلی که به آن می رسید شروع به عکاسی نکنید و به دنبال گل های ایده آل و همچنین پیش زمینه و پس زمینه های مناسب باشید.

  وی ادامه می دهد: «در ابتدای روز یا هنگام غروب، به همراه اندکی نورپردازی از پشت عکاسی کنید تا بهترین نتیجه حاصل شود. نه تنها در این زمان ها عکستان دارای نور نرم تری است، بلکه حس و حال طراوت و تازگی خواهد داشت».

  خود را آماده کثیف شدن بکنید

  استفاده از یک کیف برای قرار دادن لنز تله فوتو بر روی زمین ایده بسیار خوبی است که زاویه پایین مناسبی را به شما می دهد. دوربین هایی که در آنها نمایشگر نمای زنده متحرک است (باز می شود و می توانید آن را به جهت دلخواه زاویه دهید) یا تصویر آن قابل انتقال به گوشی شما توسط نرم افزار است، شما را قادر می سازد در موقعیت های سخت به سادگی ترکیب بندی مناسب را ایجاد کنید.

  چگونه تاری را شدت بخشیم

  بازترین دیافراگم لنزتان (کوچک ترین ضریب اف( را انتخاب کنید و مطمئن شوید که فاصله زیادی بین سوژه و پس زمینه وجود دارد. اگر پیش زمینه مناسبی موجود نیست، سعی کنید مقداری چمن مقابل لنز دوربین نگه دارید.

   

  ۲- در عکس های پرتره از فلاش استفاده کنید

  ممکن است تصور کنید که فلاش تنها در شرایط کم نور کارایی دارد، اما نور فلاش در روز آفتابی می تواند تاثیر بسیار زیادی بر کارتان بگذارد.

  فلاش اکسترنال (فلاشی که بر روی دوربین سوار نیست)، در نور شدید خورشید بسیار کارامد است و کمک می کند جلوه هنری به عکس ببخشید و آن را به یک عکس تاثیرگذار تبدیل کنید.

  در کار ما، مربی تنیس، مارتین رایت نقش مدل را برای ما ایفا کرده است. با اینکه استفاده از زاویه پایین در عکس های پرتره معمولا نتیجه جالبی در پی ندارد، برای عکسی مانند این که می خواهیم حضور شخص را پر رنگ تر جلوه دهیم، ایده مناسبی است.

  در این عکس ما از وسایلی مانند توپ تنیس و راکت استفاده کرده ایم تا بافت را وارد عکس پرتره کنیم. ایده جالب دیگر در عکاسی از ستارگان ورزشی اینست که در پایان بازی که غرق عرق هستند آنها را شکار کنید!

  اگر به اندازه کافی عرق نکرده اند، با اسپری به صورت آنها آب بپاشید!!

  نحوه قراردهی فلاش

  فلاش را به گونه ای قرار دهید که نسبت به سوژه زاویه ۴۵ درجه داشته باشد. برای داشتن نوردهی مناسب، نورسنجی را بدون فلاش انجام دهید.

  در مُد نوردهی دستی (Manual) ما ایزو را بر روی ۱۰۰ و سرعت شاتر را بر روی ۱/۲۰۰ ثانیه قرار دادیم، سپس دیافراگم را تنظیم کردیم تا جایی که نوردهی پس زمینه یک پله کاهش یابد. سپس فلاش را روشن کرده و قدرت آن را تنظیم کردیم.

   

  ۳- از یک پرنده عکس بگیرید

  عکاسی از پرندگان کوچک نیاز به لنز تله فوتو دارد- بیش از ۴۰۰ میلیمتر- که می تواند همراه با بسط دهنده (extender) باشد. همچنین لازم است از سرعت شاتر بالا استفاده شود تا لرزش لنز را حذف کرده و حرکات پرنده را فریز یا ثابت کند.

  سرعت شاتر می بایست حداقل بر روی ۱/۵۰۰ ثانیه باشد- و اگر در حال پرواز هستند، باید بیش از این باشد. برای رسیدن به این هدف، نیاز است که ایزو را بالا برده و بازترین دیافراگم ممکن را انتخاب نمایید.

  در نهایت، برای حصول نتایج موثرتر، کادرتان را طوری ببندید که پرنده در مقابل یک پس زمینه ساده قرار گیرد.

  برای داشتن کنترل کامل بر روی کارتان، هفته ها یا ماه ها قبل از عکاسی، یک محل نشستن و غذا خوردن برای آنها در یک محل مناسب برای عکاسی بسازید.

   

  چطور دوربین را تنظیم کنید

  از حالت اولویت دیافراگم استفاده کنید تا روی دیافراگم و عمق میدان کنترل مناسبی داشته باشید، اما حواستان به سرعت شاتر هم باشد. اگر تردید دارید، ایزو را بر روی حالت خودکار قرار دهید تا همچنان بتوانید از سرعت شاتر بالای مناسبی استفاده کنید

  برچسب ها :

  نظرات