آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ , Saturday 19 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 34366
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ مهر, ۱۳۹۴ - ۰۴:۳۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  دفاع مقدس دیروز، دفاع مقدس امروز

  آوای شمال/ روزنامه «رسالت» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت: سئوالی که بسیار تکرار شده این است که صدام چرا به ایران حمله کرد و این جنگ را به دو کشور و به دو ملت ایران و عراق تحمیل نمود. بعضی از گروه‌های سیاسی با وجود آنکه حتی سازمان ملل هم اعلان کرده ارتش عراق […]

  آوای شمال/ روزنامه «رسالت» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت:

  سئوالی که بسیار تکرار شده این است که صدام چرا به ایران حمله کرد و این جنگ را به دو کشور و به دو ملت ایران و عراق تحمیل نمود. بعضی از گروه‌های سیاسی با وجود آنکه حتی سازمان ملل هم اعلان کرده ارتش عراق متجاوز بوده ولی باز هم سعی می‌کنند به نحوی ایران را مقصر جلوه دهند مثلا می‌گویند ایرانی‌ها شعارهایی می‌دادند که باعث نگرانی کشورهای همسایه می‌شد یا می‌گویند پاسگاه‌های مرزی ایران به طرف عراق تیراندازی کرده و آنها را به عکس العمل واداشته‌اند. بعضی افراد هم که حسن نیت دارند می‌گویند جاه‌طلبی صدام و جنون قدرت موجب شد از موقعیت نابسامان ابتدای انقلاب به طمع بیفتد. اینگونه تحلیل‌ها دانسته یا ندانسته علت اصلی حمله صدام به ایران را پنهان می‌کند.علت اصلی شروع حمله صدام به ایران فقط و فقط راهبرد کاخ سفید آمریکا در قبال انقلاب اسلامی بود. انقلابی که تمام منافع اقتصادی و سیاسی و جایگاه نظامی و اعتبار منطقه‌ای و جهانی‌اش را در معرض خطر قرار داده بود. واقعیت این است که انقلاب اسلامی برای آمریکا یک واقعه بسیار تلخ و ناگوار بود که طی آن حساس‌ترین نقاط استراتژیک جهان را و مهم‌ترین جایگاه ژاندارمی منطقه خاورمیانه را از دست داد و شاهرگ حیاتی انرژی جهان را تحت کنترل ایران اسلامی درآورد. اما مهم‌تر از همه اینها برای آمریکا سرپیچی یک ملت جهان سومی از فرمان یک ابرقدرت بود. این سرپیچی می‌توانست به قیام دیگر بردگان جهان منجر شود. لذا باید خیلی زود سرکوب شود تا نظم جهانی برده داری برقرار بماند و لطمه‌ای نبیند. آقای نوام چامسکی روشنفکر و تحلیلگر معروف آمریکایی می‌گوید: علت اصلی فشار آمریکا بر ایران این است که ایران از دستورات پدرخوانده سرپیچی کرده و اطاعت نمی‌کند. پدرخوانده سرپیچی از دستورات را تحمل نمی‌کند زیرا می‌ترسد این سرپیچی به دیگران هم انتقال پیدا کند. اسلام عزیز فرهنگ استکبارستیزی را به مسلمانان آموخته و امام عزیز این آموزه دینی را در صحنه یک انقلاب بزرگ به میدان عمل آورده است. طبیعی است تا وقتی این فرهنگ در اعتقادات ما، در قلب‌های ما و در گفتار و رفتار ما باشد، آمریکا ما را به حال خود نخواهد گذاشت و کینه و خصومتش فرو نخواهد نشست. او دائماً در حال طراحی و اجرای راهبرد مخاصمه و جنگ است و ما نیز باید به طور دائم در حال دفاع و مقابله باشیم. این جنگ، جنگ اسلام و کفر و جنگ حق و باطل است که در طول تاریخ ادامه داشته و تا پایان جهان نیز ادامه خواهد داشت. این همان جنگ موسی و فرعون و ابراهیم و نمرود و محمد(ص) و ابوجهل است که در این مقطع از تاریخ در قالب جنگ آمریکا با انقلاب اسلامی نمود پیدا کرده و در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

  رگ رگ است این آب شیرین آب شور

  در خلایق می‌رود تا نفخ صور

  طبیعی است تا وقتی این آموزه عزت طلبی و استکبارستیزی در قلبها و در زبان و عمل ما باشد، طاغوت زمان با ما در حال جنگ خواهد بود و ما باید در حال دفاع و مقابله باشیم. جنگ حق و باطل فلسفه حیات ما است معنای عملی لااله الاالله است، اصل زندگی یک مومن است و گریزی از آن نیست.

  وقایعی که بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در منطقه ما اتفاق افتاده، به روشنی راهبرد آمریکا در قبال این انقلاب را نشان می‌دهد. وقوع چهار کودتای نظامی در چهار کشور پاکستان، افغانستان، ترکیه و عراق، برقرار شدن عجولانه روابط آمریکا و عراق پس از ده سال قطع رابطه، کودتای سفید صدام علیه رئیس جمهور عراق چهارماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و پس از ملاقات محرمانه صدام با نماینده وزیر خارجه انگلستان، حضور هیئت چهل نفره نظامی‌ـ سیاسی آمریکا در عراق در اردیبهشت سال ۵۹ یعنی ۵ ماه قبل از شروع جنگ، سفر محرمانه برژینسکی مشاور امنیتی کاخ سفید به عراق در خرداد ۵۹، اعلان آمادگی کاخ سفید برای گسترش ارتباطات با عراق در مرداد ۵۹ یعنی دو ماه قبل از حمله صدام، ملاقات محرمانه نماینده وزیر دفاع آمریکا با صدام یک ماه قبل از شروع جنگ و در نهایت اعلان رسمی راهبرد آمریکا در قبال ایران از سوی برژینسکی مبنی بر تقویت دولت‌هایی که توان انجام عملیات نظامی علیه ایران را دارند. همه مؤید این واقعیت است که حمله نظامی عراق به ایران در چارچوب این راهبرد به اجرا درآمده است. اسناد به دست آمده از لانه جاسوسی آمریکا نیز وجود این راهبرد و اقدامات مرتبط با آن را تائید می‌کند.

  از آنجا که آمریکا در جنگ ویتنام متحمل خسارات بسیار سنگینی شده بود و افکار عمومی و جامعه آمریکا پذیرش ورود به یک جنگ دیگر را نداشت، آمریکا به جای ورود به جنگ مستقیم، جنگ نیابتی را در دستور کار خود قرار داد و صدام که قوی‌ترین نیروی زمینی منطقه را داشت بهترین گزینه برای اجرای این عملیات بود. آمریکا برای آنکه نقش او در این جنگ آشکار نشود و سرنوشت گروگانها تحت تاثیر آن قرار نگیرد اولاً، همه ارتباطها را به صورت مخفیانه و محرمانه انجام داد و ثانیاً، برقراری رابطه رسمی و گشودن سفارتخانه در بغداد را به تاخیر انداخت و ثالثاً، با اعلان بی‌طرفی در جنگ زمینه را برای گفتگو با ایران حفظ کرد. در تمام هشت سال جنگ تحمیلی آمریکا تصمیم گیرنده اصلی، حمایت کننده اصلی و برنامه‌ریز اصلی جنگ علیه ایران بوده است. درآمد نفت عراق و تجهیزات و امکانات جنگی عراق توان بیش از یک ماه جنگ را نداشت و به همین دلیل تصور اولیه آنها هم این بود که این جنگ در کمتر از یک ماه به پیروزی می‌رسد ولی با مقاومت غیرمنتظره مردم و طولانی شدن جنگ، آمریکا مسئولیت تامین نیازهای مختلف عراق را به عهده گرفت. هفتاد میلیارد دلار کمک‌های مالی عربستان و کویت و دیگر کشورهای عربی و ارسال انواع تجهیزات نظامی و هواپیماهای جنگی و موشک‌های مختلف از سراسر جهان به عراق فقط با وساطت و ضمانت آمریکا عملی شد.

  دفاع مقدس امام و امت در طول این هشت سال در حقیقت مقابله با تجاوز و سلطه طلبی و جنگ‌افروزی آمریکا بود. اگرچه در داخل کشور ما و در داخل دولت و نظام ما از همان ابتدای انقلاب یک نگرش لیبرالی وجود داشت که سازش و تسلیم در برابر پدرخوانده را تئوریزه و توصیه می‌کرد و سرپیچی از نظم جهانی کدخدا را گناهی نابخشودنی تلقی می‌نمود و اگر چه از همان ابتدا برخی از مسئولین مخفیانه با آمریکایی‌ها در ارتباط بودند تا با قول و قرارهایی رضایت او را جلب و موقعیت سیاسی خود را برای آینده تثبیت کنند، ولی امام بت شکن و امت رشید ما مصمم بودند بت آمریکا و بت پدرخواندگی آمریکا و کدخدا بودن آمریکا را بشکنند و دوران برده داری مدرن را برای همیشه پایان دهند.

  تا وقتی آمریکا بر راهبرد خصومت باشد و تلاش کند سلطه گذشته خود بر ایران را تجدید کند و ایران اسلامی نیز بر عهد و پیمانی که با خدای متعال بسته پایدار باشد که دیگر طوق بردگی را بر گردن نیفکند، به طور طبیعی دشمنی و خصومت آمریکا ادامه خواهد یافت و دفاع مقدس یک وظیفه ملی و یک تکلیف شرعی و یک بخش مهم و حیاتی از زندگی معنوی و دینی ما خواهد بود. دفاع مقدس واقعه‌ای در گذشته کشور ما نیست که آن را تمام شده و پایان یافته تلقی کنیم و سالی یک بار در آغاز مهرماه هفته‌ای را به آن اختصاص دهیم و سپس به زندگی عادی بازگردیم.

  سید مسعود شهیدی

   

  برچسب ها :

  نظرات