آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ , Friday 18 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 34322
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ مهر, ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  سعودی ها قدرت مدیریت مناسک عبادی حج را ندارند

  آوای شمال/ حمید رسایی درباره حادثه منا و کشته و زخمی شدن هزاران زائر مظلوم زائر خانه خدا، گفت:‌ درخصوص عمدی بودن حادثه منا در حال حاضر نمی توان قضاوت کرد، اما اتفاقات طراحی شده بعد از این حادثه مثل کوتاهی نسبت به زوار ایرانی و برخورد نامناسب، عدم اجازه حضور تیم های امدادی و […]

  آوای شمال/ حمید رسایی درباره حادثه منا و کشته و زخمی شدن هزاران زائر مظلوم زائر خانه خدا، گفت:‌ درخصوص عمدی بودن حادثه منا در حال حاضر نمی توان قضاوت کرد، اما اتفاقات طراحی شده بعد از این حادثه مثل کوتاهی نسبت به زوار ایرانی و برخورد نامناسب، عدم اجازه حضور تیم های امدادی و نیروهای پزشکی تا بعدازظهر همان روز و اینکه در حال حاضر اجازه حضور مسئولین بعثه و دست اندرکاران حج را در بیمارستان ها نمی دهند، شک و تردیدی وجود ندارد که همگی تعمدی هستند.

  این نماینده مجلس با بیان اینکه دولت باید نسبت به این موضوع فعالانه برخورد کند، اظهار داشت:‌ با توجه به حضور رئیس جمهور در سازمان ملل است، خیلی مهم است که درباره حادثه منا، عربستان سعودی و بی احترامی هایی که به ملت ایران شده، چگونه برخورد و سخنرانی کنند و این موضوع برای مردم ما بسیار مهم و برای روحانی، سرنوشت ساز است که امید داریم رئیس جمهور این فرصت را از دست ندهد.

  رسایی افزود: نیمه تمام گذاشتن این سفر باعث التیام بخشیدن به آلام مردم کشور است و نشان می دهد که مسئولین نسبت به این موضوع، اهتمام ویژه دارند.

  وی با اشاره به اقدامات وزارت امور خارجه بعد از حادثه منا، گفت: یکی از اشکال های وزارت خارجه در طول ۲ سال گذشته خلاصه شدن کارها در مذاکرات ۱+۵ بود. در کل این وزارتخانه تحرک جدی نداشت است و مثل بدنی می ماند که فقط یک عضو آن رشد کرده و اعضای دیگر تحرک لازم را نداشته اند.

  این نماینده مجلس افزود: وعده داده شده بود که عزت به پاسپورت های ایرانی برگردد، ولی امروز شاهد آن هستیم که هنوز برای هیئت رسمی جمهوری اسلامی ایران، ویزا جهت رفتن به عربستان صادر نشده است که نشاندهنده انفعال و ضعف وزارت خارجه است و برخلاف تبلیغاتی که صورت می گیرد از قدرت و ابهت لازم برخوردار نیست.

  رسایی بابیان اینکه عربستان به دلیل وابستگی، قدرت مدیریت مناسک سیاسی حج را برای حل مشکلات اسلام ندارد، گفت: در سال های اخیر و به خصوص امسال مشخص شد که سعودی ها حتی قدرت مدیریت مناسک عبادی حج را هم ندارند.

  وی افزود: به دلیل اینکه نظام عربستان، پادشاهی بوده و ابهت اسلام، موضوع اول آنها نیست، دنیای اسلام باید فکری کنند و اگر کشورهای اسلامی و مسلمان ها غیرت دینی داشته باشند، باید دست به دست هم داده و مدیریت حج را در اختیار بگیرند.

   

  برچسب ها :

  نظرات