آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ , Thursday 17 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 34317
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ مهر, ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۹
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  سرشناس‌ترین مقامات صهیونیستی که حامی «برجام» هستند

  آوای شمال/ خبرگزاری بسیج نوشت: پس از اعلام رسمی به پایان رسیدن جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای در وین میان تیم مذاکره کننده ایرانی و نمایندگان گروه ۱+۵، یک جریان رسانه‌ای خاص در داخل کشور تلاش کرد تا رژیم صهیونیستی را مخالف این توافق معرفی کند و با همین روش، ضمن اعمال فشار رسانه‌ای به منتقدین داخلی […]

  آوای شمال/ خبرگزاری بسیج نوشت: پس از اعلام رسمی به پایان رسیدن جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای در وین میان تیم مذاکره کننده ایرانی و نمایندگان گروه ۱+۵، یک جریان رسانه‌ای خاص در داخل کشور تلاش کرد تا رژیم صهیونیستی را مخالف این توافق معرفی کند و با همین روش، ضمن اعمال فشار رسانه‌ای به منتقدین داخلی برجام و همنوا خواندن آنها با اسرائیل، زمینه را برای تصویب سریع و بدون طی مراحل قانونی آن در مجلس فراهم کند.

  اظهارات تند «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر جنجالی رژیم صهیونیستی اصلی‌ترین دستاویز سران این جریان برای معرفی اسرائیل به عنوان مخالف برنامه جامع مشترک اقدام بوده است؛ سخنانی که اکثر کارشناسان مسائل سیاسی و بین‌المللی، علت تند بودن آنها را زمینه‌سازی برای دریافت کمک‌های مالی و تسلیحاتی بیشتر از ایالات متحده توسط دولت نتانیاهو و البته تکمیل پروژه امتیازگیری حداکثری از ایران ارزیابی می‌کنند.

  با این حال، نگاهی دقیق به ساختار سیاسی رژیم صهیونیستی و نظام حاکم بر آن مشخص می‌کند که حتی اگر مخالفت نخست وزیر اسرائیل و رهبر حزب «لیکود» با توافق هسته‌ای را ظاهری و یک بازی در چارچوب «پلیس خوب، پلیس بد» ندانیم (که اینطور نیست) و آن را یک موضع سیاسی حقیقی ارزیابی کنیم، باز هم نمی‌توان اسرائیل را مخالف توافق هسته‌ای دانست؛ چرا که اکثر قریب به اتفاق مسئولین و مقامات ارشد و سیاسیون فعال و تاثیرگذار این رژیم بارها بر روی حمایت خود از برجام تاکید کرده‌اند و آن را تضمینی برای امنیت رژیم صهیونیستی در سال‌های آینده دانسته‌اند؛ مساله‌ای که سبب شد تا رهبر معظم انقلاب در واکنشی قاطع، رویای ۲۵ سال امنیت و ثابت صهیونیست‌ها را بر باد دهند.

  فهرست زیر شامل ۱۵ نفر از چهره‎های سیاسی و مقامات ارشد گذشته و حال رژیم صهیونیستی است که مواضع صریح خود را در حمایت از توافق هسته‌ای و «برجام» اعلام کرده‌اند:

  ۱- افرائم هالوی، رئیس پیشین موساد: نتانیاهو به دنبال ایت است که اکثریت کنگره را علیه توافق هسته‌ای تهییج کند. در طرف مقابل، باراک اوباما صراحتا گفته که در برابر این مخالفت خواهد ایستاد و این به معنی ایجاد اختلاف میان دو دوست قدیمی است که توسط ایران ایجاد شده و این یعنی اشتباه. قطعا این توافق خوب است. بدون برجام، ایران آزاد است که هر رویایی که در سر دارد را انجام دهد و در هر زمینه و موردی که علاقه دارد علیه منافع ملی اسرائیل فعالیت کند. در چنین شرایطی، ایالات متحده قدرت تاثرگذاری خود را از دست می‌دهد و اسرائیل هم در زمینه تلاش برای اقدام نظامی علیه تهران، تنها می‌ماند. این همان چیزی است که فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه انگلیس هم به آن اشاره کرد.

  ۲- آیزاک بن اسرائیل، رئیس سابق آژانس فضایی رژیم صهیونیستی: این توافق به هیچ عنوان بد نیست؛ بلکه برای اسرائیل بسیار هم خوب است.

  ۳- امی آیالون، رئیس سابق آژانس امنیت رژیم صهیونیستی: نتانیاهو باید ادامه دادن در مسیر اشتباهات خود را متوقف کند. ما باید برجام را به عنوان یک توافق صورت گرفته بپذیریم. بدون این توافق چه اتفاقی می‌افتد؟ قطعا ایران به کار خود ادامه می‌دهد و روس‌ها هم دیگر تمایلی به ادامه تحریم ایران ندارند و در این میان، ما بازنده اصلی هستیم.

  ۴- آموس یدلین، مدیر مرکز مطالعات امنیت ملی رژیم صهیونیستی: این یک توافق خوب است و اسرائیل نباید با نظام سیاسی آمریکا بر سر مخالفت با برجام درگیر شود.

  ۵- یووال دیسکین، رئیس اسبق آژانس امنیت رژیم صهیونیستی: نتانیاهو پس از ناکامی در مقابله با برنامه اتمی ایران، حالا به مخالفت با دولت آمریکا پرداخته است. ما باید روابط استراتژیکمان با واشنگتن را حفظ کنیم و علیه توافق هسته‌ای فعالیت نکنیم.

  ۶- ایهود باراک، وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی: من به دوستانم در کابینه هم گفتم که ما باید به درایت ایالات متحده احترام بگذاریم. ما باید توافق هسته‌ای را بپذیریم؛ چرا که آن یک توافق خوب برای آمریکا است.

  ۷- مئیر داگان، رئیس سابق موساد: سفر نتانیاهو به آمریکا و حضور در کنگره احمقانه بود. ما باید از توافق اتمی با ایران حمایت کنیم.

  ۸- آیزاک هرتزوگ، رهبر حزب کار رژیم صهیونیستی: ایالات متحده تنها متحد واقعی ماست و من به خودم اجازه نمی‌دهم که به نمایندگان کنگره آمریکا بگویم که چگونه رای بدهند.

  ۹- یئیر لاپید، رهبر حزب اپوزیسیون «یش آتید»: من با سیاست اوباما در خاورمیانه موافق نیستم ولی شما باید شرایط بدون توافق را هم درنظر بگیرید. ما نباید فاکتورهای امنیت اسرائیل را به خطر بیندازیم.

  ۱۰- زهوا گالون، رهبر حزب اپوزیسیون «مرتز»: خطرناک‌ترین و آزاردهنده‌ترین رویدادی که در حال حاضر شاهد هستیم، رفتار غیرمنطقی و عجیب و مخرب دولت اسرائیل در برابر توافق است.

  ۱۱- اوفر شلاه، رهبر گروه پارلمانی حزب «یش آتید»: رفتار نتانیاهو باعث شد تا اسرائیل تنها بماند. ما باید دست در دست واشنگتن حرکت کنیم.

  ۱۲- شلی یاشیموویچ، رهبر سابق حزب کار: توافق هسته‌ای یک قرارداد نهایی شده است و مخالفت با آن، یک اشتباه بزرگ در راستای اشتباهات قبلی نتانیاهو است.

  ۱۳- عمر بارلو، فرمانده سابق نیروهای ویژه رژیم صهیونیستی: بیایید تصور کنیم اصلا خود آمریکا هم توافق را لغو کند. چه می‌شود؟ سازمان ملل و شکورهای جهان تحریم‌های ضدایرانی را لغو می‌کنند و ایران هم بلافاصله فعالیت‌های ضداسرائیلی خود را گسترش می‌دهد؛ بدون اینکه مشکلی داشته باشد و یا توافق وجود داشته باشد. تنها بازنده این اتفاق، قطعا اسرائیل است. ما باید از توافق حمایت کنیم.

  ۱۴- اوزی برام، وزیر سابق کشور: تهدید هسته‌ای ایران با این توافق به شدت کاهش پیدا کرده است.

  ۱۵- ارل مارگالیت، مسئول کمپ صهیونیستی: رویکردی که دولت نتانیاهو در مقابله با توافق هسته‌ای اتخاذ کرده، اسرائیل را به لبه پرتگاه می‌برد.

  بررسی اظهارنظرهای مقامات اسرائیلی مشخص می‌کند که حتی با درنظر گرفتن مخالفت جدی نتانیاهو با توافق هسته‌ای، آن را صرفا باید یک اختلاف نظر سیاسی درون رژیم صهیونیستی دانست و در واقع، اسرائیل حامی اصلی برجام است؛ رضایتی که در سخنان بالا به طور صریح مشخص شده است.بررسی اظهارنظرهای مقامات اسرائیلی مشخص می‌کند که حتی با درنظر گرفتن مخالفت جدی نتانیاهو با توافق هسته‌ای (که در نقش پلیس بد حضور دارد)، آن را صرفا باید یک اختلاف نظر سیاسی درون رژیم صهیونیستی دانست و در واقع، اسرائیل حامی اصلی برجام است؛ رضایتی که در سخنان بالا به طور صریح مشخص شده است. نکته قابل توجه دیگر اینکه بسیاری از کارشناسان برخی اظهارات نتانیاهو را صرفا در راستای تکمیل پروژه امتیازگیری حداکثری از ایران قلمداد می‎کنند. اگرچه نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کنار همه مخالفت های تاکتیکی خود، اصل حرف خود را نیز مخفی نکرده و تاکید کرده است که با اصل توافق با ایران و اعقاد یک توافق خوب به هیچ وجه مشکلی ندارد.

   

  برچسب ها :

  نظرات