آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ , Friday 7 August 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 34301
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ مهر, ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۱
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  ایران در قبال فاجعه منا کوتاه نخواهد آمد/ همه مسئولان ایران به دنبال تعیین تکلیف هستند

  آوای شمال/ علی شمخانی دقایقی پیش در نشست شورای اداری استان مرکزی ضمن تسلیت به جهان اسلام در طی حادثه منا اظهار داشت: حادثه منا درد عظیمی بود که این درد را جهان اسلام فراموش نکرده و به راحتی از آن عبور نخواهد کرد.  وی تصریح کرد:دولت سعودی قبل، بعد و حین حادثه ضعف‌های روشن، […]

  آوای شمال/ علی شمخانی دقایقی پیش در نشست شورای اداری استان مرکزی ضمن تسلیت به جهان اسلام در طی حادثه منا اظهار داشت: حادثه منا درد عظیمی بود که این درد را جهان اسلام فراموش نکرده و به راحتی از آن عبور نخواهد کرد. 

  وی تصریح کرد:دولت سعودی قبل، بعد و حین حادثه ضعف‌های روشن، واضح و غیرقابل دفاعی داشت که این عملکرد ضعیف با عضوگیری و بکارگیری دروغین فضای مجازی قابل رفع نیست.

  دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه دولت سعودی باید نسبت به سئوالات به وجود آمده در رابطه با عملکرد ضعیف در این سه مقطع پاسخگو باشد خاطرنشان کرد: دولت ایران قبل از اعزام زائران به مکه چندین بار جلسه برگزار کرده و تمام اقدامات ممکنی که می‌توانست ایمنی برای حجاج فراهم کند روشن کرد.

  وی با اشاره به اینکه قبل از اعزام زائران از مسئولان کشور خواستیم که مبادا بیانی صورت بگیرد که این بیان تحریف‌کننده اقدامی در دولت سعودی با توجه به تغییر و تحولات منطقه‌ای باشد، گفت: حوادث منا اصلا به ذهن هم خطور نمی‌کرد امسال در مراسم حج زنجیره حوادثی رخ داد که به هیچ عنوان قابل پیشگیری نبود.

  وی با اشاره به حضور بیش از ۳ میلیون حاجی در کشور عربستان گفت: حضور ۳ میلیون حاجی در یک کشور نیازمند بسیج همه امکانات است اما سعودی‌ها با جنگ تجاوزکارانه علیه یمن قسمت اصلی فکر و ذهن خود را درگیر این جنگ کرد که همین موضوع مانع تمرکز اصلی آنان در امر رسیدگی به حجاج شد.

  وی گفت: همه فکر رهبران سعودی متوجه یمن بود و لذا فکری با توجه به ظرفیت محدود فکری سعودی‌ها باقی نمانده بود.

  نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اینکه حضور ۳ میلیون حاجی در یک کشور به قدرت مدیریت بالایی برای اداره کردن نیاز دارد خاطر نشان کرد: یکی از عواملی که باعث بروز حادثه منا شد جابه‌جایی قدرت در دولت سعودی بود.

  شمخانی ادامه داد: با مرگ عبدالله و روی کار آمدن سلمان، خاندان وی افراد آماتور را روی کار آوردند و با فشارهای وارد شده به دنبال تثبیت حکومت بودند که همین مسئله نارضایتی را در ساختار اداری سعودی‌ها به وجود آورد و موجب شد دولت سعودی در اداره ارتش و هم در اداره کشور با نارضایتی شدیدی مواجه شوند.

  شمخانی ظرفیت محدود فکری سعودی‌ها، روی کار آمدن افراد ناکارآمد و عدم هدف مشخص را از عوامل تاثیرگذار در حادثه منا عنوان کرد و گفت: این مسایل حقیقت‌هایی هستند که سعودی‌ها باید پاسخگوی آن باشند.

  وی تأکید کرد: همه مسئولان سیاسی و حقیقی ایران به دنبال تعیین تکلیف هستند چرا که منا، مکه و هتل‌های عربستان باید محل امنی برای زائران باشد و ایران با تعیین تکلیف این امنیت روش نشود در قبال این مسایل مهم کوتاه نخواهد آمد.

  وی ادامه داد: دولت ایران به شکل فعال وارد صحنه شده و تا نتیجه‌گیری مطلوبی از ابعاد مختلف این حادثه به دست نیاورد موضوع را با جدیت دنبال خواهد کرد.

  دبیر شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات امروز کشور بیان کرد: منشأ هر آسیب و ناهنجاری اجتماعی در مسایل اقتصادی نهفته است حتی معضلات فرهنگی و معضلات ناشی از رقابت جناحی تا زمانی که مشکلات اقتصادی حل و فصل نشود حل نخواهند شد حل این مشکلات در صورتی که مشکلات اقتصادی حل نشود حل مسکنی خواهند بود.

  شمخانی بیکاری، طلاق، سرقت و ناهنجاری‌های اجتماعی را به دلیل بروز مشکلات اقتصادی دانست و اظهار کرد: ما کارگزاران نظام هستیم اگر فسادی هست نمی‌توانیم به غیر منصوب کنیم باید اصلاح را از خودمان شروع کنیم.

  وی در ادامه با بیان اینکه امروز دستورالعمل مشخصی برای اقتصاد تدوین شده است، گفت: اقتصاد مقاومتی از بالا به پایین ابلاغ شده و همه مراحل تاثیرگذاری در رده‌های مختلف اخذ شده است.

  دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار کرد: باید ۲۴ بند اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گیرند و تمام ظرفیت‌ها با توجه به اقتصاد مقاومتی شکوفا خواهند شد که لازمه آن شناسایی نقش ادارات مختلف و تاثیرگذاری دستگاه‌ها و روحانیون است.

  شمخانی خاطر نشان کرد: امروز جنگ اصلی کشور جنگ اقتصادی است که برای حل این مشکل باید ترکیبی از کارآفرینان، روحانیون، استانداران و نمایندگان مجلس تشکیل شده و دغدغه‌های اصلی مدیریتی هر استان را پیدا کنند.

  دبیر شورای عالی امنیت ملی با تأکید بر لزوم بسیج همه دستگاه‌ها برای حل مشکلات اقتصادی کشور، گفت: همه باید به دنبال حل مشکلات اقتصادی باشیم با فساد اقتصادی که پاشنه آشیل اقتصاد است مبارزه کرده و تنها به دنبال مچ‌گیری نباشیم.

  شمخانی ادامه داد: امروز همه از پارتی‌بازی ناراحت هستند اما همه به دنبال پارتی می‌گردند ما نمی‌توانیم در محرم سینه بزنیم و در ادارات به دنبال رانت‌بازی باشیم.

  وی ادامه داد: چرخه اقتصاد کشور را باید با بسیج تمام امکانات و ظرفیت‌ها به راه انداخت این که مسئولان شرط پذیرش مسئولیت مدیران را امضای فرم دارایی بدانیم کافی نیست، شرط مسئولان باید پیوستن به راه شهدا باشد.

  شمخانی گفت: برای مشکلات اقتصادی کسی نمی‌تواند گوشه‌گیر باشد همه باید در کنار هم قرار گیرند و افتخار مسئولان این است که خدمتگزار مردم باشند تا این خدمتگزاری در سفره مردم نمود داشته باشند.

  نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در ادامه با اشاره به موضوع برجام، گفت: برجام نسخه شفابخش حل مشکلات اقتصادی کشور نیست برجام موضوعی است که نسبت به گذشته است.

  وی ادامه داد:‌ اخیرا و در پی بازدید تشریفاتی آمانو مباحثی مطرح شد از جمله اینکه عده‌ای گفتند مباحثی که در رابطه با نمونه‌برداری آمانو صورت گرفته با واقعیت یکی نیست و یا اینکه از خطوط قرمز عبور شده استف هر دو این‌ها بی‌انصافی است مگر می‌شود در حیات رهبری از خطوط رهبری عبور کرد، آنچه رخ داده با رعایت ملاحظات امنیت ملی و با رعایت خطوط قرمز بوده و این بی‌انصافی‌ها شایسته نظام نیست.

  شمخانی تأکید کرد: اینکه بخواهیم با برجام سطح انتظارات مردم را بالا ببریم که بردیم، هیچ کدام از مشکلات را حل نخواهد کرد.

   

  برچسب ها :

  نظرات