آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ , Thursday 17 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 34271
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ مهر, ۱۳۹۴ - ۰۶:۲۹
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  اردوغان، اخوان و نیمه پُر لیوان

  آوای شمال/ فاجعه روز پنجشنبه در منا که بنا بر برخی آمارها، منجر به کشته شدن ۲۰۰۰ نفر و زخمی شدن هزاران تن دیگر شد که در این میان ۱۳۶ حاجی ایرانی کشته، ۱۰۳ نفر زخمی و ۳۲۵ تن نیز زخمی شده‌اند. براساس گزارش شاهدان عینی، این حادثه زمانی روی داد که مسیر حجاج آسیایی […]

  آوای شمال/ فاجعه روز پنجشنبه در منا که بنا بر برخی آمارها، منجر به کشته شدن ۲۰۰۰ نفر و زخمی شدن هزاران تن دیگر شد که در این میان ۱۳۶ حاجی ایرانی کشته، ۱۰۳ نفر زخمی و ۳۲۵ تن نیز زخمی شده‌اند.

  براساس گزارش شاهدان عینی، این حادثه زمانی روی داد که مسیر حجاج آسیایی و آفریقایی که پرترددترین مسیر بود توسط نیروهای امنیتی سعودی بسته شد. علت این اقدام عبور کاروان شاهزاده محمد بن سلمان عنوان شده است.

  علاوه براین، بی‌تدبیری و اجازه ندادن به امدادگران ایرانی حاضر در صحنه برای کمک به حجاج، عملکرد ضعیف نیروهای امنیتی و نبود امکانات در بیمارستان‌ها خشم مردم و مقامات ایرانی را برانگیخته است به طوری که رهبری معظم انقلاب درپی این حادثه سه روز عزای عمومی در ایران اعلام کرد.

  علاوه بر حجاج ایرانی، شهروندان کشورهای نیجریه، پاکستان، مغرب، هند، مصر، سومالی، سنگال،‌ تازانیا، الجزایر و اندونزی هم  در این حادثه هولناک کشته شدند به طوری که واکنش‌های متعددی به این حادثه نشان داده شد، بسیاری از مقامات سیاسی و مذهبی در اقصی نقاط جهان از جمله وزیر امور دینی ترکیه با انتقاد از بی‌مدیریتی و اهمال سعودی‌ها خواستار بازنگری در مدیریت مراسم حج شد.

  رسانه‌های سعودی و وعاظ وهابی در منبرها در کنار فعالان مزدبگیر عربستان در شبکه‌های اجتماعی شروع به فرافکنی کرده و حتی با وقاحت تمام حجاج را مقصر این حادثه دانستند اما در این میان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به عنوان یکی از کشورهای مهم جهان اسلام واکنشی جالب داشت.

  آقای اردوغان در جمع خبرنگاران در استانبول در پاسخ به سوالی درباره کشته‌شدگان حج در منا گفت: «برخی رویکردهای منفی وجود داشته است. برخی از مدیریت انتقاد کرده و برخی گفته‌اند مشکلاتی در زمینه سازمان‌دهی وجود داشته است. فکر نمی‌‌کنم این رویکردها مناسب باشند.» 

  رئیس جمهور ترکیه در ادامه ابراز داشت: «کسانی که این انتقادها را مطرح می‌کنند نمی‌خواهند مسئولیت تقبل کنند. این حوادث، در جریان مراسم‌ها در سرتاسر جهان می‌افتد. باید در چینن شرایطی نیمه پر لیوان را ببینیم.»

  این اظهارات در شرایطی مطرح می‌شود که آقای اردوغان با توجه به خواستگاه سیاسی‌اش یعنی اخوان المسلمین ترکیه و همچنین تعریفی که از هویت حکومتش مبنی بر بازگشت به دوران شکوه حکمرانی عثمانی‌ها دارد، خود را پیش‌قراول دفاع از مسلمانان می‌داند.

  البته این حنای آقای اردوغان برای بسیاری دیگر رنگ ندارد، زمانی که مردم بحرین در خیابان‌ها برای به دست آوردن حقوقشان دست به تظاهرات زدند و توسط ارتش آل سعود و آل خلیفه کشته شدند، نخست وزیر آن روزهای ترکیه اعتراضات را محکوم کرد و از اقدامات سعودی‌ها در سرکوب مردم بحرین حمایت کرد.

  یا زمانی که کردها در کوبانی و سنجار توسط تکفیری‌ها محاصره شدند و صدها زن و کودک جانشان را از دست دادند اردوغان سکوت پیشه کرد و به نام دفاع از مسلمانان و انسانیت فریاد نزد.

  این در حالی است که آقای اردوغان در هر زمان که منافع حزب متبوعش اقتضا کرده با تمام وجود و در هر جایی که میکروفونی در برابرش قرار گرفته به اسم دفاع از جان مسلمانان فریاد «وا اسلاما» سر داده است.

  در مصر زمانی که دولت محمد مرسی با حمایت سعودی و امارات سرنگون شد آقای اردوغان برای دفاع از دوستان اخوانی‌اش از هر فرصتی برای یادکردن از دوستانش بهره گرفت و یا در سوریه زمانی که گمان می‌کرد هم حزبی‌های اخوانی‌اش می‌توانند قدرت را به دست بگیرند چنان خود را حامی اعتراضات نشان می‌داد که می‌توان گفت وی مهمترین نقش را در به آتش کشیدن سوریه داشت.

  اما سوال اینجاست که آقای اردوغان اگر در روز پنجشنبه تعدادی از هم حزبی‌های شما و یا هم وطنانتان کشته شده بودند بازهم نیمه پُر لیوان را می‌نگریسیتد یا اینکه با فریادهایتان که شُهره شده است، گوش فلک را کَر می‌کردید؟

  همه به خوبی می‌دانند که این سکوت شما در راستای ائتلاف تاکتیکی این‌ روزهای اخوان و آل سعود برای مقابله با ایران است که حتی صدای دوستان سعودی از جمله مصری‌ها و اردنی‌ها را درآورده است و همچنین همه می دانند که شما به سود میلیون‌ها دلار سرمایه‌گذاری سعودی‌ها در استانبول هم می‌اندیشید و از این رو مرگ ۲ هزار نفر را زیر سیبیلی نادیده گرفته‌اید.

  توصیه می‌کنیم به جنابعالی که با ادعاهایتان آبروی مردم مسلمان تُرک را نبرید و بخاطر یک مُشت دلار نفتی غیرت مسلمانان را به بازی نگیرید و از یاد نبرید که همین سعودی‌ها بودند که مهلک‌ترین ضربه را در منطقه به شما و همفکرانتان زدند و سران اخوان در زندان‌های مصر همچون شما فریب سعودی‌ها را خوردند.

   

  برچسب ها :

  نظرات