آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ , Tuesday 22 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 34214
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ مهر, ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۲
 • شما اینجا هستید :اقتصادی > ایران و جهان
 •   

  قیمت مناسب خریدتضمینی گندم ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان است

  آوای شمال/ عباس پاپی زاده در پاسخ به چگونگی تعیین قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری، گفت: طبق قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی، قیمت خرید تضمینی باید بر اساس نرخ تورم سالانه مشخص شود. وی افزود: متاسفانه با وجود این‌که نرخ تورم سال گذشته بالای ۲۴ درصد اعلام شده بود، اما شاهد بودیم که […]

  آوای شمال/ عباس پاپی زاده در پاسخ به چگونگی تعیین قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری، گفت: طبق قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی، قیمت خرید تضمینی باید بر اساس نرخ تورم سالانه مشخص شود.

  وی افزود: متاسفانه با وجود این‌که نرخ تورم سال گذشته بالای ۲۴ درصد اعلام شده بود، اما شاهد بودیم که قیمت خرید تضمینی گندم نسبت به سال پیش از آن فقط ۱۰ درصد رشد داشت.

  عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری باید بر اساس نرخ تورم سالیانه اعلام شود، گفت: تعیین قیمت مناسب خرید تضمینی، موجب افزایش رغبت گندمکاران و مانع کاهش سطح زیرکشت این محصول خواهد شد.

  وی در پاسخ به این سوال که چرا باوجود نامناسب بودن قیمت خرید تضمینی گندم در سال گذشته، حجم تولید و خرید دولتی این محصول نسبت به سال پیش از آن افزایش یافت، تصریح کرد: چند دلیل اصلی در این موضوع دخالت داشتند که مهم‌ترین آن‌ها بهبود شرایط آب و هوایی همچون پراکندگی بارش‌ها و رطوبت مناسب هوا، خصوصاً در استان‌هایی همچون خوزستان و فارس که بیشترین تولیدات را دارند، بود.

  وی با بیان اینکه بارش به موقع و مناسب نه تنها موجب افزایش تولید گندم دیم خواهد شد، افزود: رطوبت مناسب هوا در فصل بهار، گرده‌افشانی و دانه بندی گندم آبی را بهبود می‌بخشد و در نهایت زمینه افزایش حجم تولید را فراهم می‎‌کند.

  عباس پاپی‌زاده افزود: عامل دیگری که سبب افزایش تولید و خرید دولتی گندم در سال گذشته شد، امیدواری کشاورزان نسبت به اصلاح و افزایش قیمت تعیین شده از سوی دولت بود که باتوجه به قیمت مناسب سال پیش از آن، دور از انتظار نبود.

   عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس عامل دیگر افزایش تولید گندم در سال گذشته را توزیع به موقع و مناسب نهاده‌هایی همچون کود و بذر توسط وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد و افزود: انتظار می‌رود در سال جاری قیمت خرید تضمینی گندم در کنار توزیع مناسب نهاده‌ها موجب افزایش تولید این محصول راهبردی شود.

  وی با بیان اینکه سال گذشته قیمت ۱۳۵۰ تومان برای خرید تضمینی این محصول پیشنهاد شده بود، گفت: دولت نهایتاً قیمت ۱۱۵۵ تومان را اعلام کرد که با نرخ تورم سالانه متناسب نبود.

  وی در پاسخ به این سوال که قیمت مناسب خرید تضمینی گندم در سال جاری چقدر خواهد بود، تصریح کرد: با توجه به نرخ تورم اعلام شده، قیمت ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان قیمت منطقی خواهد بود و در صورت تعیین قیمتی پایین‌تر شاهد کاهش تولید این محصول خواهیم بود.

  به گزارش فارس، هفته گذشته عبدالمهدی بخشنده، معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی، از اعلام قیمت خرید تضمینی گندم در هفته جاری خبر داده بود.

  این گزارش می‌افزاید قیمت خرید تضمینی گندم در سال گذشته به ازای هر کیلو گندم معمولی ۱۱۵۰ تومان و هر کیلو گندم دروم هر کیلو ۱۱۵۵ تومان اعلام شد که تا پایان فصل زراعی گذشته بیش از ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تن از این محصول توسط دولت خریداری شد. همچنین حجم تولید گندم در این فصل نیز بیش از ۱۱ میلیون و نیم تخمین زده می‌شود.

   

  برچسب ها :

  نظرات