آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ , Thursday 17 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 34182
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ مهر, ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۲
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  نایب رئیس حزب «اردوغان»: ترکیه بهتر از عربستان مناسک حج را اداره می‌کند

  آوای شمال/ در حالی که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه، روز جمعه (دیروز)، با وجود  افزایش انتقادهای بین‌المللی از عملکرد عربستان سعودی در مدیریت برگزاری مناسک حج، پس از حادثه «منا» از ریاض دفاع کرد، اما نایب رئیس حزب عدالت و توسعه به طور تلویحی به بی‌کفایتی آل سعود در اداره مناسک حج اذعان داشت. […]

  آوای شمال/ در حالی که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه، روز جمعه (دیروز)، با وجود  افزایش انتقادهای بین‌المللی از عملکرد عربستان سعودی در مدیریت برگزاری مناسک حج، پس از حادثه «منا» از ریاض دفاع کرد، اما نایب رئیس حزب عدالت و توسعه به طور تلویحی به بی‌کفایتی آل سعود در اداره مناسک حج اذعان داشت.

  به نوشته «روسیا الیوم»، «محمد علی شاهین» نایب رئیس حزب عدالت و توسعه در ترکیه گفت که کشورش می‌تواند بهتر از عربستان، مناسک حج را اداره و سازماندهی کند.

  وی در گفت‌وگو با خبرگزاری ترکی «دوغان» اظهار داشت: آیا ما می‌توانیم درباره آنچه که در «منا» روی داد از قضا و قدر سخن بگوییم؟ در منا اهمالی صورت گرفته و این همه انسان بر سر همین اهمال جان خود را از دست داده‌اند. اگر ترکیه مسئول سازماندهی مناسک حج می‌شد، به اذن الهی، هیچ‌کس زخمی هم نمی‌شد.

  صبح روز پنج‌شنبه، دوم مهر، صدها نفر از زائران حج در اثر ازدحام جمعیت در «منا» و در جریان برگزاری مناسک «رمی جمرات» کشته شدند. دست کم ١٣١ نفر از قربانیان این حادثه شهروند ایران بوده‌اند.

  گزارش‌ها از عربستان حاکی است مدیریت ضعیف مسئولان عربستان و جلوگیری از دسترسی افراد غیرمسئول به بیمارستان‌ها یکی از دلایل افزایش شمار جان‌باختگان حادثه روز پنجشنبه است.

  حادثه «منا»، تنها رخدادی نبوده که برای زائران اتفاق افتاده است. چند روز پیش، سقوط یک دستگاه جرثقیل در مسجد الحرام نیز به کشته شدن ده‌ها نفر منجر شده بود. 

  همچنین مطابق آمارها، از سال ۱۹۷۸ تاکنون بیش از ۳۲۸۸ نفر از زائرین جان خود را در مکه و مدینه از دست داده‌اند که رقمی بی‌سابقه در میان کشورهایی است که میزبان مراسم‌های سالانه مشابه هستند.

   

  برچسب ها :

  نظرات