آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ , Thursday 17 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 34146
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ مهر, ۱۳۹۴ - ۰۵:۰۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان
 •   

  دل نگرانی‌های اجتماعی گرایش به ازدواج را کاهش می‌دهد

  آوای شمال/ محمود ساعتچی درباره کاهش میل به ازدواج، گفت: متغیرهای مختلفی از قبیل مسائل اقتصادی، مسکن و هزینه‌های مرتبط با درمان در کاهش میل به ازدواج، موثر است. این جامعه‌شناس اظهار داشت: یکی از عوامل بازدارنده ازدواج، دل‌نگرانی‌های اجتماعی است. در مجموع جوانان با موانع و موقعیت‌هایی مواجه هستند که موجب خشم و دلسردی […]

  آوای شمال/ محمود ساعتچی درباره کاهش میل به ازدواج، گفت: متغیرهای مختلفی از قبیل مسائل اقتصادی، مسکن و هزینه‌های مرتبط با درمان در کاهش میل به ازدواج، موثر است.

  این جامعه‌شناس اظهار داشت: یکی از عوامل بازدارنده ازدواج، دل‌نگرانی‌های اجتماعی است. در مجموع جوانان با موانع و موقعیت‌هایی مواجه هستند که موجب خشم و دلسردی و در نتیجه کاهش گرایش به ازدواج می شوند.

  ساعتچی افزود: تب مهاجرت و روشن نبودن آینده یکی دیگر از بازدارنده‌های ازدواج بوده  که بسیار غم‌انگیز است و درصد زیادی از جوانان را شامل می‌شود.

  وی با بیان اینکه درصدی از جوانان با مشکل اعتیاد دست و پنجه نرم می‌کنند، گفت: اعتیاد، باعث بی‌علاقگی به ازدواج می‌شود، همچنین افسردگی روی این میل نیز مؤثر است.

  این جامعه‌شناس با اشاره به اینکه سطح شادی بین اکثر جوان‌ها پایین آمده است، اظهار داشت: در نگرش‌ها تغییر ایجاد شده است و مردم جامعه، کمتر شاد هستند. به عنوان مثال  نسل من، زمانی که به  سن ازدواج می رسید، هم خود و  هم خانواده احساس می کردند که باید ازدواج کند. در حالی که امروزه این حس کمتر از گذشته است.

  ساعتچی با تأکید بر اینکه سعادت جامعه در ازدواج است، تصریح کرد: سلامت فرد در گرو ازدواج و تشکیل خانواده است، چون باعث شادی می‌شود. محصول تجرد، احساس تنهایی، افسردگی و بی‌کسی است.

  وی اظهار داشت: جوان برای ازدواج، شادی، اشتیاق و امید نیاز دارد، زمانی که جوان  در محیط کار، پارتی‌بازی و فساد اداری می‌بیند، امید به آینده را از دست می‌دهد.

  این جامعه‌شناس گفت: باید برای افزایش میل به ازدواج کارهای پژوهشی انجام شود که مسئولان دولتی نقش زیادی در این زمینه دارند. جوانان ما از طرف دولتمردان مورد غفلت قرار گرفته‌اند و موضوعاتی ذهن جامعه را به خود مشغول کرده که باعث دوری جستن از مسائل مرتبط با ازدواج شده است.

   

  برچسب ها :

  نظرات